bike1

Zaujímavá trasa pre cyklistov

Zima sa nám pomaly ale iste blíži k záveru, a tak sa nám ponúkajú možnosti zašportovať si trošku vonku. Tento rok bola zima dlhšia a tuhšia ako sme si za posledné roky zvykli, tak každému určite dobre padne, keď spolu s roztápajúcim ľadom a snehom zhodí aj nejaké to kilečko. Navyše sa dobrá kondička vždy zíde, tak sme sa rozhodli, že vám priblížime kúsok našej prírody a ponúkame vám možnosť na pekný výlet bicyklom.

Niečo na motiváciu

V dňoch 22. až 25. februára prebehli preteky v Spojených Arabských Emirátoch, tzv. Abu Dhabi Tour, na ktorých sa predstavili svetoví cyklisti. Tipovanie na výsledky nebolo jednoduché, nakoľko sa jazdci museli popasovať s horúčavou a suchým púštnym vzduchom. U nás na Slovensku sa nemusíme báť takýchto podmienok. Na druhej strane musí človek trošku zápasiť sám so sebou, aby sa premohol a vysadol na bicykel. A prírodné podmienky u nás sú často opačné ako v Abu Dhabi, keď sa človek musí viac obliecť, aby si výlet na bicykli užil a v pohode zvládol.

bike

Návrh trasy

Tak na také rozcvičenie zaspatých svalov sme vybrali trasu, ktorá je pomerne jednoduchá a nenáročná. Dá sa hravo zvládnuť už teraz, teda v prípade roztopeného snehu a priaznivého počasia. Začiatok trasy sa nachádza vo Vysokej nad Kysucou, v časti Grušpierovci. Potom sa vydáte smerom na Turzovku, časť Vyšný Koniec. Odtiaľ cez Turzovku, na Podvysokú a skončíte v Staškove pri železničnej stanici.

Charakteristika trasy

Spomínaný úsek má dĺžku 15 kilometrov. Prevýšenie je malé, len 120 metrov. Počas výletu je k dispozícii viacero miest, kde sa dá zastaviť a občerstviť sa. Jednako sa dá zastaviť v menších pohostinstvách ako aj v reštaurácii, ktorú budete míňať počas cesty. Trasa je zvolená tak, že sa dá ísť na koniec a vrátiť sa po tom istom úseku, alebo si zvoliť len časť a otočiť sa skôr. To závisí na vašej chuti a silách.

turz

Podrobné detaily

Ako sme spomínali, tak začína sa pod osadou Grušpierovci, pred stúpaním na Semeteš. Smer trasy je na hlavnej ceste v smere na Turzovku. Tu vás čaká krátke stúpanie, ale potom hneď sa klesá smerom na Turzovku-Vyšný Koniec. Po 2 kilometroch sa zíde k ceste č.487. Ide sa okolo reštaurácie, pričom sa odbočí vpravo na Turzovku. Je možnosť navštíviť zaujímavé pútnické miesto Živčáková, kde sa nachádza nová kaplnka a pramene vody. Sem sa ale dá dostať pešo po zhruba 2 kilometroch. Turzovka sa síce obchádza, ale je tu možnosť zastaviť sa a navštíviť barokovo-klasicistický kostol z r.1759. Potom sa pokračuje smerom na Čadcu a cez Podvysokú až po Staškov.

Zhodnotenie

Môžeme povedať, že vybraná trasa je akoby stvorená pre nadchádzajúce jarné počasie. Na svoje si určite príde každý, kto má rád tento šport a sa nevie dočkať, kedy po zime vytiahne svoj bicykel. Ako bolo spomenuté, tak prevýšenie je minimálne, takže sa človek síce moc nezadýcha, ale zato si užije krásy kysuckej prírody, ako aj možnosť navštíviť zaujímavé kultúrne a historické pamiatky.

Autor článku: Jakub Zeman.

Zdroje obrázkov:

www.hdwallpaperbackgrounds.net/road-bikes-wallpapers/

www.zivcakova.sk/04Informacnyservis/Kulturaasport.html

titulná fotka zdroj BikeManiaci