podvysokadhz

Úspechy kysuckých hasičov aj na ligovej scéne

Hasičský šport patrí k najúspešnejším športom na Kysuciach. Venujú sa mu zástupcovia prakticky z každej jednej obce a podmienky na jeho vykonávanie sa z roka na rok zlepšujú. Nedávno sme písali o novej hasičskej dráhe v Makove. Svoju športovú trať si vynovili aj hasiči v Ochodnici, Radôstke, Nesluši, ale aj Zákopčie a postupne sa pridávajú mnohé iné obce. Odmenou za organizačné úsilie dobrovoľných hasičských zborov budú Majstrovstvá Slovenska v Hasičskej šesťdesiatke, ktoré sa konajú v nedeľu 17.9. na atletickom ovále v Kysuckom Novom Meste. Nominovaných je viacero pretekárov aj z nášho regiónu. Najviac sa tejto disciplíne venuje DHZ Zákopčie Tarabov, kde pod vedením Janka Plačeka vyrastajú nové športové nádeje. Na Majstrovstvá SR sa za DHZ Zákopčie Tarabov v tomto roku nominovali: Ján Plaček, Barbora Golisová, Patrícia Plačková, Dominiká Plačková, Terézia Plačková, Kristián Kubačák, Lukáš Paseka a Martin Plaček. Za DHZ Makov nás budú reprezentovať: Matúš Kupšo, Róbert Bajcar, Miriam Hazuchová, Nikola Bohačiková, Bibiana Kupšová a pridal sa aj DHZ Podvysoká a František Ďurkáč ml.

Výkladnou skriňou slovenského hasičského športu je jeho kráľovská disciplína požiarny útok s vodou. Práve v nej zaznamenali v tomto roku viacero ligových úspechov aj kysucké družstvá. Určite najvýznamnejší úspech sa podarilo dosiahnuť hasičom z Podvysokej. Pravidelný účastník a už aj organizátor kola prestížnej Moravskoslezskej ligy v požiarnom útoku bol známi svojim smolným záverom. Posledné roky si z ligy odnášali podvysočania „len“ štvrté miesta. To sa podarilo v tejto sezóne naplno zvrátiť a stali sa suverénnym víťazom celého ligového seriálu. Aj keď sa im v poslednom kole nedarilo a svoj posledný ligový útok nedokončili, v celkovom poradí skončili na priečke najvyššej.

V Našom okrese sa behajú aj viaceré krajské ligy. Najväčšiu tradíciu, už 11 rokov má v našom regióne Severoslovenská Hasičská liga – SSHL. O SSHL bol v tomto ročníku historicky najväčší záujem. V desiatich ligových kolách súťažilo 20 mužských a 6 ženských tímov. Ligu SSHL v oboch kategóriách kuriózne ovládli družstvá z Trenčianskeho kraja, ale aj Kysuce mali svojho zástupcu na stupni víťazov. Bronzové medaile si v mužskej kategórii prevzali hasiči z Rudinky a svojim úspechom sa nominovali na Slovenský Superpohár.

Kysuce mali silné zastúpenie aj v druhej tradičnej regionálnej lige. Nočná hasičská Liga Žilinského kraja (NHLka) mala v tomto ročníku 10 kôl a z toho štyri sa konali na Kysuciach. Rovnako historicky najväčší záujem o ligu sa premietol aj do konečných výsledkov. S 19 mužskými a 9 ženskými družstvami patrí NHLka k najväčším ligám na Slovensku. V ženskej kategórii zaujal nováčik ligy, DHZ Turzovka. Dievčatá si vo finálovom kole vybojovali víťazstvo a to ich posunulo na bronzové priečky. V mužskej kategórii zaznamenali úspech hasiči zo Staškova. Vo finálovom kole skončili na druhej priečke a tú sa im podarilo dosiahnuť aj v celkovom ligovom meraní. Všetci ligový medailisti nás budú taktiež reprezentovať na Slovenskom Superpohári.

Novinkou v ligovom kalendári hasičského športu sa stal v tejto sezóne Hasičský Župný Pohár predsedu Žilinského samosprávneho kraja. Z aktivity pána župana Ing. Juraja Blanára sa vybrali dve súťaže z každej hasičskej ligy v žilinskom kraji a práve tieto kolá boli finančne podporené. Vznikol z toho zaujímavý seriál prestížnych súťaží nielen na Kysuciach a okolí Žiliny, ale pridal sa aj Turiec a Orava. Prvé kolo sa konalo v Žiline na Hlinkovom námestí a druhé pokračovalo na Kysuciach v Podvysokej. V celkovom meraní „župného pohára“ si z kysuckých družstiev najlepšie počínali hasiči z Rudinky. Obsadili druhé miesto a po finálovom kole v Turčianskych Tepliciach si prevzali ocenenia z rúk pána Blanára.

No a na záver ešte jedna zaujímavosť. Aj naši kysuckí profesionálni hasiči dosahujú zaujímavé športové výsledky. Podarilo sa im vybojovať na majstrovstvách kraja v hasičskom športe strieborné medaile a tým si zabezpečili postup na Majstrovstvá Slovenska do Bratislavy. Tie štartujú už v pondelok o 13. Hodine na Atletickom štadióne Mladá Garda a niektoré disciplíny budú pokračovať aj na Tyršovom nábreží.

Toľko stručný prehľad o úspechoch kysuckých hasičov. Veríme že záver sezóny a vrcholné podujatia sa im vydaria tak ako si želajú, my budeme o tom samozrejme pravidelne informovať.

sestdesiatkyknm

Text: František Ďurkáč

Foto: Vladimír Adámek