foto KNM

Rozhovor s trénerkou detskej atletiky Nikolou Štefundovou

– Projekt detská atletika sa začal objavovať v médiách, mohla by si ho prosím v krátkosti opísať?

Slovenský atletický zväz prichádza s projektom Detská atletika, ktorého hlavným cieľom je ponúknuť rodičom a ich deťom novú možnosť rozvoja pohybových schopností v podobe pravidelnej celoročnej športovej aktivity. Deti od 4 do 11 rokov sú potenciálni mladí športovci, na ktorých chceme upriamiť svoju pozornosť.
– Ako si sa Ty k tomuto projektu dostala?

K tomuto projektu som sa dostala tak, že na jednom tréningu prišiel tréner s myšlienkou, či by som nechcela trénovať deti. Mne sa to hneď zapáčilo, tak som išla do Banskej Bystrice, kde bolo školenie trénerov. Dostala som certifikát, a tak sme mohli rozbehnúť tento projekt. Na začiatku som ani nedúfala, že nám bude chodiť toľko detí. Na tréning nám zvykne chodiť okolo 30 až 45 detí.
– Ako prebieha detská atletika v Kysuckom Novom Meste?

Detské tréningy sú každý štvrtok o 17:00 na mestskom štadióne , kde už rok máme postavený 400m tartanový okruh. Najprv si dáme spoločne ľahkým klusom, poprípade chôdzou, jedno kolo, potom sa rozcvičíme, ponaháňame, ukážeme si špeciálnu bežeckú abecedu a ideme na rôzne súťaže, prekážkové a slalomové behy, skáčeme , hádžme… Na záver vyklušeme a rozdáme si malé odmeny.
Spoločne so mnou, keď sa dá, tak mi pomáha Alenka Pochybová v minulosti úspešná bežkyňa a spoločne s ňou nové bežecké nádeje, a to Lucia Dubeňová, Alexandra Dubeňová, Ester Višňáková a Lucka Ondrušková. KLIKNI PRE VIAC INFORMÁCIÍ

Spomínaš si na svoje začiatky s atletikou?
V Kysuckom Novom Meste sa konal beh Oslobodenia, tam som prvý raz pretekala a skončila som tam na 4. mieste, no môj brat tam vyhral, tak si ho všimol môj tréner Milan Slivka a chcel ho do tréningovej skupiny, no môj brat sa radšej naháňa za loptou, a tak to navrhol mne. Tréner zo začiatku nechcel brať dievčatá, ale dal mi šancu a som tam až dodnes
– Prečo by sa mali deti venovať atletike?

Podľa mňa by deti mali celkovo športovať, naučí ich to disciplíny a celkovo k lepšiemu mysleniu. Tak isto majú menej času tráviť za počítačmi a mobilmi.

– Čo pripravujete do budúcna?
Do budúcna chceme cez zimu detské tréningy zorganizovať v mestskej športovej hale a chcela by som sa s deťmi zúčastniť na viacerých pretekoch.

PREČÍTAJ SI AJ ČLÁNOK:  Malí atléti z Kysúc so zlatým Matejom Tóthom

foto KNMatl1KNM2

 

www.kysuckysport.sk – foto: Atletický klub MKŠS AK Kysucké Nové Mesto