dav

Prečo tu bola Slovenská elita?

Nestáva sa často, aby ste si mohli pozrieť čerstvých majstrov a vicemajstrov Slovenska v plážovom volejbale. Čadca zažila vďaka novému turnaju Firesta cup, prehliadku plážovej elity. Ako to už býva, tak za každým podujatím stojí človek, alebo skupina ľudí, čo ho vymyslela, predstavila kompetentným, pozvala účastníkov, divákov, zariadila, zabezpečila miesto, ceny, trofeje a iné bežné veci, na ktoré sme zvyknutí, no nie sú až také samozrejmé, ako sa môže zdať. Niečo o tom vie aj úspešný organizátor Firesta cup 2017 Ján Masný, ktorého meno nie je v našich končinách neznáme, len sa na istý čas odmlčal, aby po rokoch prinavrátil plážový volejbal tam kam patrí – na hlavné námestie a do sŕdc zúčastnených či fanúšikov, ktorí sa cítili výborne.

(Foto zľava: Jakub Hůlka – Firesta, Robert Šotkovský – Bronz Firesta cup 2017, Ľuboš Nemec – majster SR 2017, Oliver Cizmazia – Vicemajster SR 2017 a Ján Masný – Bronz Firesta cup 2017)

Ako sa cíti Ján Masný, hlavný organizátora Firesta cup 2017, niekoľko dní po vydarenom turnaji?

Teraz už dobre (úsmev). Určite lepšie ako na začiatku, keď bola len myšlienka. Po 4 rokoch, kedy som niečo podobné organizoval, som sa cítil ako nováčik, akoby som to robil prvý krát (úsmev)…

Čo sprevádzalo tieto prípravy turnaja?

Na rovinu? Týždeň som poriadne nespával, dva dni pred prvým zápasom ani nejedol…(úsmev). Pre mňa osobne to bolo dosť napäté… Celé to zo mňa opadlo v sobotu pred obedom, kedy turnaj bol už v plnom prúde…

Ohlasy na vašu prácu však boli vynikajúce!

Z každej strany ľudia reagovali pozitívne. Po akcií a ohlasoch jej účastníkov mám skvelý pocit!  Dá sa povedať, že od oslovenia generálneho sponzora Firesta, po stranu v Kysuckých novinách to odstupom času vnímam výborne, stálo to za to.

Napadne vám niekto konkrétny?

V podstate sa mi v hlave predbiehajú tie referencie ako na F1-ke, avšak jedna konkrétna mi teraz napadla. Šlo o Ľubicu Šipošovú vicemajsterku Slovenska, ktorá mala na sociálnej sieti fotku s pohárom a jedna kamarátka jej to komentovala, že aké krásne poháre dostali. Ľubica jej odpovedala asi takto: „Vieš, keby len poháre. Keby si vedela ako bolo o nás postarané a tie ceny všetky, keby si videla, určite by si závidela.“ (úsmev) Keď to povie hráčka, ktorá hrala všetky turnaje majstrovstiev Slovenska, tak to poteší..

dav

dav

Výnimočné obsadenie mala aj mužská kategória..

Áno, mala. Hoci to bolo zložitejšie, pretože nám dva dni pred turnajom vypadli dve dvojice. Chlapci sa už hlásili skôr, lenže sme pre nich nemali voľné miesto. Keď vznikla táto situácia, opýtal som sa ich či ešte chcú. Ich reakcia bola taká, že zrušili plánovaný turnaj v Bratislave a prišli do Čadce…

To hovoríme o víťazoch mužskej kategórie..

Áno o majstrovi Slovenska Ľubovi Nemcovi a vicemajstrovi Slovenska Oliverovi Cizmaziom..

Dá sa povedať, že nám Slovensko závidelo túto účasť?

Neviem, či nám Slovensko závidelo, keďže týždeň pred tým bola celá špička plážového volejbalu na majstrovstvách Slovenska v Bratislave, ale rozhodne veľa miest nám závidieť mohlo, inak povedané, novopečeného majstra Slovenska pre rok 2017 nevideli zatiaľ hrať nikde okrem Čadce (úsmev)..

Za úspešným podujatím je veľa „neviditeľnej“ práce. Vy ste spomenuli pri vyhodnocovaní dôležitú vetu, ktorá vás doslova „nakopla“..

Jedna vec je niečo vymyslieť, čo chceme robiť a druhá vec je samotná realizácia. Medzi nimi je niekedy veľmi dlhá cesta. V našom prípade to tento krát nebolo až také zložité vďaka generálnemu partnerovi Firesta. Keď som zasvätil kompetentných do toho, čo chcem robiť, tak ich prvá otázka neznela, „Koľko nás to bude stáť“, ale „Čo k tomu potrebuješ?“ Nájsť takú ochotu v dnešnej dobe je veľká vzácnosť. A zvlášť vtedy, keď na celú prípravu nemáte tri-štyri mesiace, ale tri týždne! Nehľadali dôvody, ako to nejde, ale hľadali cesty, ako to urobiť.. Ďakujem!

Vy ste sa v roli organizátora objavili po štyroch rokoch. Viete teda porovnávať. Posunuli sme sa niekam? Herne, kvalitou, či ľudsky?

Najprv treba povedať, že turnaj Firesta cup nie je a nebol pokračovaním niečoho, čo som robieval pred rokmi. Firesta cup je len samostatný turnaj, nič viac, nič menej. Ak by som sa vrátil k turnajom, ktoré sme organizovali pred 8-9. rokmi, tak vtedy hral každý, kto mal chuť a doslova ruky-nohy zdravé. (úsmev) Keď sme začínali s plážovým volejbalom na Kysuciach, tak sme o tomto športe len počuli… Domáci sa ho učili hrať. Každý rok to bolo lepšie a lepšie. Ak by sme mali porovnať úroveň hry prvého turnaja povedzme s tou dnešnou, porovnávame trabant s porsche. V sobotu sme mali v Čadci Slovenskú špičku..

Prvé dva turnaje v plážovom volejbale na Kysuciach pod vašou taktovkou priniesli aj dve pekné ihriská pre ZŠ Rázusova. Plánujete niečo podobné uskutočniť aj teraz?

Ihrisko sa rozobralo a už nie je (úsmev). Tento krát nekončí nikde. Ihrisko zabezpečil generálny partner Firesta. Je to ich vlastníctvo a teda aj na nich, čo s ním urobí. Pokiaľ viem a mám dobré informácie, tak zástupcovia vedenia načrtli možnosť, že z turnaja urobia tradíciu, ale je to len indícia..

Začíname teda niečo nové?

Vyzerá to tak, že Firesta cup môže byť realitou aj na budúci rok.. Ale, čo bude o rok, to nik nevie..

Vráťme sa ku hre. Vďaka vám a Robovi Šotkovskom sa kysucký mužský pár umiestnil na peknom treťom mieste. Avšak, nie je nič ľahké hrať na turnaji ktorý organizujem..

To je veľká pravda. Popri psychickom vypätí, ktoré obnáša organizácia, ešte podať aj sto percentný výkon na ihrisku.. No, je to prinajmenšom malý zázrak. V podstate sme sa s Robom stretli na piesku po štyroch rokoch. Šli sme si len zahrať. Ambície neboli takmer žiadne. A že to vypálilo na tretie miesto? To ma možno ešte viac teší ako dobre organizačne zvládnutý turnaj. (úsmev)

Nezapriete v sebe športovca..

Kedysi to bolo iné. Trénovali sme každé dva dni, absolvovali veľa turnajov… Tento rok sme sa trošku zadýchali na prvom zápase a potom sa nám už hra celkom darila. Máme spolu niečo odohrané a keď nám vyšlo pár kľúčových lôpt, šli sme ďalej.

Vaše turnaje sú výnimočnejšie tým, že ich moderujete. Kto moderoval vaše zápasy…

Moderovať je silné slovo (úsmev) Možno to pre ľudí pôsobí trošku inak, ako keď sa hrá a je ticho, no ja sa necítim byť moderátorom. Povedať pár slov aký je stav, niečo k  hráčovi, alebo situácií na ihrisku robí zápas pútavejším najmä pre divákov. Na našich zápasoch im muselo stačiť to, čo sme hrali na ihrisku (úsmev)..

21442961_1975694576001025_627214030_n

Koho by ste spomenul z organizačného výboru, komu by ste rád aj takto poďakoval..

Rozhodcovi Julovi Vavrekovi. Je to rozhodca s licenciou pre volejbal „šestkový“ aj plážový. Z vlastnej skúsenosti viem, že rozhodovať zápas nie je žiadna sranda, no on to zvládol od začiatku do konca s veľkou bravúrou. Odpískať 32 zápasov na turnaji – klobúk dole.  Samozrejme vďaka patrí aj Pavlovi Ondrašinovi, ktorý zase pomáhal s ukazovateľom skóre. No a samozrejme sponzorom. Každý sa o niečo pričinil a prispel k celkovej pohode na turnaji.

Ďakujem za rozhovor!

Vďačne

Pre Kysucký šport, Tomáš Urbaník. Foto: Autor.