20839321_10211963906966540_346677310_n

Peter Tichý: Treba športovať so srdcom.

Atlanta 1996, Sydney 2000, Olympijské kruhy, slovenská výprava… Pre správnych športových nadšencov veľmi známe a dá sa povedať nedávne preteky, pre novú generáciu historická udalosť. Všetky tieto atribúty sa však spájajú v jednej osobe. Žije v Kysuckom Novom Meste, vo svojej atletickej kariére nazbieral nespočetné množstvo úspechov a stále preteká! Peter Tichý nám po dobehnutí Rajeckého maratónu takmer vzal dych, keď začal rozprávať o svojich bežeckých plánoch, pocitoch pri behaní a neobišli sme ani aktuálnu tému olympijského víťaza Mateja Tótha!

Peťo, nedávno si bežal Rajecký maratón, aké boli pocity v cieli?

Výborné! Celý maratón som si užil podľa predstáv, k čomu prispelo aj na Rajecký maratón netradične dobré bežecké počasie.

S čím si bol spokojný a čo by si naopak v budúcnosti vylepšil?

Spokojný som bol so všetkým. Organizácia, beh a atmosféra ma veľmi bavili. Veľkú radosť mi urobil výkon a umiestnenie priateľky, ktorá si vytvorila osobný rekord a umiestnila sa na 5. mieste. Som rád, že som bol toho súčasťou…

Peter Tichý dobieha do cieľa Rajeckého maratónu v sprievode Radky Prívarovej..

Peter Tichý dobieha do cieľa Rajeckého maratónu v sprievode Radky Prívarovej..

Ako trénuje slovenský olympionik v týchto dňoch?

Tak, ako mám v posledných rokoch zvykom. Výsledky už nepovažujem za dôležité. O to viac si užívam beh, či športovú aktivitu ako takú. Tie sprievodné pocity a pohoda sú pravé afrodiziakum.

Vieme, že pracuješ ako plavčík v Žiline na mestskej krytej plavárni, už si aj zasahoval toho roku?

Za ostatných 7 rokov, čo robím plavčíka, som musel kvôli topiacim do bazéna dva krát. Častejšie sa ošetrujú nejaké úrazy. Vďaka prísnemu dohľadu a dodržiavaní pravidiel prevencie na vnútornom bazéne či kúpalisku, som ošetroval len drobnejšie poranenia.

Čo máš najbližšie vo svojom športovom rozvrhu?

Tento víkend sa pôjdem prebehnúť na preteky do Gaderskej doliny 15 km, potom bežíme v okolí Žiliny v rámci bežeckej ligy. Následne by to mala byť chodecká päťka vo finále celoslovenskej atletickej ligy, kde hosťujem za Sláviu UK Bratislava. Na jeseň už tradične MMM v Košiciach, Deň supervytrvalca a MSR v behu na 50 km. V zime mám v pláne odbehnúť Vianočný maratón okolo vodného diela Žilina.

Peťo. Patríš k matadorom a slovenským bežeckým osobnostiam, prezraď našim čitateľom, ako si udržiavať športovú dlhovekosť?

Predovšetkým sa naučiť a vedieť počúvať svoje telo. Dopriavať mu dobré pocity a vedieť sa tešiť z maličkostí. Ak by som to mal zjednodušiť, treba športovať so „srdcom“.

Ako vnímaš súčasné dianie okolo nášho olympijského víťaza Mateja Tótha?

Mateja poznám od jeho žiackych rokov. Vždy, aj v tak mladom veku, dával športu viac ako jeho rovesníci, čo sa zákonite odzrkadlilo na jeho výsledkoch. Nikto nevyhrá Olympiádu náhodou. V mojich očiach a osobnej skúsenosti je to pán športovec, ktorému verím a stojím za ním!

Pre Kysucký šport Tomáš Urbaník. Foto: rajeckymaraton.sk