mt-upr

Matej Tóth: Podeliť sa o úspech je mojim poslaním

Olympijské hry boli dobrý nápad. Keď s ním prišiel Pier de Coubertén v roku 1892 pred Úniu Francúzskych atletických športov, ešte nepochodil. O dva roky na to už bola jeho vízia vypočutá a rok 1896 považujeme za zrod novodobých Olympijských hier.

Keď sa v roku 1921 stala mottom Olympiády latinská fráza: „Citius, Altius, Fortius“, čo v preklade znamená „rýchlejšie, vyššie a silnejšie“, samotný zakladateľ možno ani netušil, čo spôsobil. Prečo? Ktovie, ako by sa pozeral na výkony a výsledky súčasných športovcov. Zrejme by mu padla sánka.

V našej spoločnosti zvykneme posudzovať taký, či onaký športový výsledok a úspech jednotlivca, alebo  tímu podľa toho, ako dlho jeho šport existuje. Nie že by tie „mladšie“ neboli zaujímavé, avšak kým si získajú uznanie a popularitu, chvíľu to trvá.

Futbal, hokej, či cyklistika patria u nás k veľmi populárnym športovým odvetviam. Každý správny športovec si ich minimálne vyskúšal. Ak by sme však chceli nájsť skutočnú disciplínu, hodnú pozornosti, z ktorej historického významu a poznatkov čerpajú športovci z celého sveta, vypátrali by sme a pomenovali ju „Kráľovná“. Je ňou atletika.

Ako nazvať športovca, ktorý sa celý život venuje „Kráľovnej športu“ a na najprestížnejších pretekoch planéty získa zlatú medailu v chôdzi na 50 km? Podľa nášho skromného názoru mu môžeme hovoriť „Kráľ“. Ako každý športový portál aj Kysucký šport má vo svojom počítači priečinok pre futbal, hokej, hokejbal, florbal a ďalšie. Po vzácnom stretnutí a exkluzívnom rozhovore nám tam pribudol nový – Matej Tóth!

Čomu sa momentálne venuje Olympijský víťaz a a prvý Slovenský atletický Športovec roka, čo ho napĺňa a aký odkaz chce po sebe zanechať, nám prezradil v exkluzívnom rozhovore tesne po zaujímavej diskusií, ktorú v DK Oščadnica usporiadala Obec Oščadnica, ZŠ  Oščadnica ústredie a SKI team Oščadnica.

Matej Tóth, Olympijský víťaz, Športovec roka a osobnosť svetovej atletiky rečnil na  stretnutí s deťmi a mládežou v Oščadnici. Prečo ste sa rozhodli navštíviť Kysuce?

Svoju športovú kariéru a výsledky, ktoré sa mi podarili dosiahnuť, vnímam ako dobrý a správny dôvod navštevovať rôzne kúty Slovenska, diskutovať a inšpirovať nimi ľudí, ktorých stretávam. Myslím si, že je to mojím poslaním, deliť sa a o svoj úspech a inšpirovať okolie a najmä deti.dsc_0431

O čom zvyknete na takýchto stretnutiach rozprávať?

Predovšetkým o tom, aby športovali, aby športovali s radosťou a tešili sa z pohybu. Robím to niekedy aj na úkor svojho voľného času, či tréningu, no vo vnútri cítim, že to má zmysel. Často sa rozprávame o zdravom životnom štýle, tréningu ale aj spomienkach napríklad na Olympijské hry.

Deti sú úžasne stvorenia, pokiaľ im necháme priestor a možnosť vyjadriť svoju bezprostrednosť, hravosť aj čistotu ľudského života. Spomeniete si na jeden, dva momenty, kedy vás tým možno aj zaskočili? 

(úsmev) Samozrejme, deti sú veľmi úprimné. Často krát sa stáva, najmä pri takýchto veľkých besedách, akú sme mali dnes v Oščadnici, že sa opýtajú na dosť osobnú tému, ale aj veľmi erudovane. Dnešná beseda sa mi páčila v tom, ako boli deti pripravené, že mali svoje otázky prichystané a viedli sme moderovaný rozhovor na úrovni. Som rád, že ak sa aj našla „šteklivá“ otázka, tak som vedel vhodne odpovedať (úsmev)

Vieme, že sa vás pýtali na mnoho vecí. Pýtali sa na tréning, stravu, alebo aj koľko zarábate. Ako opisujete deťom každodenný spôsob života športovca?

Zakaždým deťom vysvetľujem, že nejde vždy o to, koľko času trénujeme, ale aj o regeneráciu, kvalitnú stravu a dôležitosť spánku. Niekedy je to hodina, niekedy aj štyri, ktoré denne venujeme tréningu, avšak rovnako dôležitá je regenerácia. Každý profesionálny športovec vie, ako si zariadiť svoj denný harmonogram a rozvrh tak, aby mal vyvážený pomer tréningu a regenerácie.

dsc_0427ifPrezraďte, či skôr opíšte našim čitateľom, účel vašej návštevy v Oščadnici…

Veľa ľudí si myslí, že Akadémia Mateja Tótha je len o chôdzi. Všade rozprávame o tom, že sme zameraní na všešportovú prípravu. Našim cieľom je, aby deti získali pozitívny obraz o športe a vzťah k športu. Aby si našli ten svoj a venovali sa mu. Posledných pár týždňov bolo náročných, keďže som propagoval myšlienku akadémie a môjho projektu v rôznych kútoch Slovenska. Odmenou za to boli veľmi pozitívne ohlasy. Aj to svedčí o tom, že učitelia, rodičia a aj deti si uvedomujú  potrebu športovať. My im vieme ponúknuť skutočnú kvalitnú športovú prípravu.

Uvedomujú si ľudia, keď sa s vami stretávajú, čo ste dokázali. S kým sa stretli?

(úsmev) Ja sám sa nevnímam nijak výnimočne. Som aj rád, ak ma niekto nespozná, alebo nepozná a môžem fungovať inkognito. Na druhej strane to k športu asi patrí. Športovec je v centre diania a mal by počítať s pozornosťou, ktorá sa týka jeho osoby. Zvlášť, ak vyhrá pretek. Športovec je do istej miery aj herec, ktorého ľudia poznajú. Je vždy povzbudzujúce, ak vám ľudia zagratulujú, povzbudia a želajú úspech. Mne osobne to neprekáža a stretávam sa s pozitívnymi ohlasmi. Aj v tejto dobe, keď čelím nespravodlivému obvineniu, si uvedomujem, že sa mi vracia to, čo som doteraz investoval do športovej prípravy, do stretnutí s ľuďmi a deťmi. Cítil som, že keď mi bolo najhoršie, ľudia ma dokázali podržať.

Po nedávnej medializácií údajného dopingu a obvineniach na základe informácií získaných z vášho Biologického pasu, ste sa práve o takúto podporu mohli oprieť.

Toto bolo pre mňa kľúčové. Uvedomil som si, že ten život, ktorý som viedol pred tým a vlastne doteraz, má niečo do seba. Pokora, životný štýl aj podelenie sa o úspech a snaha inšpirovať vlastnými výsledkami mali svoj význam. Ľudia mi naozaj nemuseli veriť. Mohli sa obrátiť proti mne. Podozrenia boli veľké. Tohto som sa veľmi obával, čo na to ľudia. Na jednej strane navštevujete rôzne kúty Slovenska a prezentujete poctivú a pravidelnú prácu, na strane druhej vás niekto označí za podvodníka. Pre mňa šlo o prvé a možno aj najdôležitejšie víťazstvo, keď sa ľudia dali na moju stranu. Dodali mi veľké množstvo energie na riešenie týchto obvinení. Uvedomil som, že to všetko stálo za to, že sa moje celoživotné úsilie a drina oplatili, čo bolo ocenené aj ľuďmi a ich vierou v moju nevinu.

Šlo o psychicky náročnejšiu situáciu vo vašom živote ako napríklad počas vrcholových výkonov?

To áno. Bola to pre mňa najťažšia skúška. Bude to znieť ako klišé, ale platí dokonale: Čo vás nezabije, to vás posilní. Mňa toto obrovsky posilnilo. Podpora od ľudí aj potvrdenie si, že ak človek ide naozaj poctivo za svojím cieľom, prekoná akúkoľvek prekážku.

Čo vás čaká v blízkej dobe?        24171882_10209818891609722_2082426002_n

Momentálne sám ešte neviem. Stále čakám na definitívne rozhodnutie komisie o mojej nevine. Všetko je taká alternatívna cesta, no už sme veľmi blízko. Ak by bol výsledok pozitívny, rád by som sa kvalifikoval na Majstrovstvá Európy do Berlína. V marci musím ísť limit na Dudinskej päťdesiatke. Čaká ma samozrejme príprava. Dlho som pauzoval a potrebujem dohnať resty. Celkom slušne som sa rozbehol a aj tie tréningy majú svoju kvalitu. Myslím, že som na dobrej ceste. Chuť do súťaženia sa mi vrátila, takže každý deň čakám na „veľké“ rozhodnutie.

Teraz sú dôležité dve veci. Aby padlo pozitívne rozhodnutie a aby som bol zdravý. Predsa len, už nemám 25 rokov a záťaž mám tak na hrane. Idem do toho s pokorou a nie s tým, že všetko dokážem bez zaváhania. Ak mi bude život športovca naďalej spôsobovať radosť a bude sa mi dariť, budem rád pokračovať. Ak už nie, myslím si, že nemusím nikomu nič dokazovať, ani sebe a môžem s kľudným svedomím skončiť a ísť na ďalšiu dráhu. Novú…

Prezradíte nám, o akú dráhu by mohlo ísť?

Viem si predstaviť veľa alternatív. Napríklad aj spôsob, akým fungujem teraz v rámci Akadémie Mateja Tótha, alebo motivovať a inšpirovať ľudí k športovej, poctivej a tvrdej práci v úlohe rečníka. Vždy ma  bavila žurnalistika. Možností je viacero, uvidíme…

V športe ste dosiahli absolútny vrchol. Získali ste Olympijské zlato. V živote ste následne boli vystavený situácií, v ktorej ste museli obhajovať roky driny a poctivej práce. Čiže dve hraničné situácie. Dá sa stručne naformulovať odkaz Mateja Tótha k ľuďom, ktorí sú vystavený ťažkým situáciám?

Myslím si, že keď človek žije skromne, pokorne, férovo a podľa správnych hodnôt, keď sa snaží  robiť maximum pre svoje dobro a dobro okolia či celej spoločnosti, tak aj náročné prekážky môže prekonať oveľa ľahšie. Keď ste si istý správnosťou svojho konania, dodržiavaním životných zásad, dokážete prekonať aj nespravodlivosť. Pomôžu vám v tom aj ľudia, ktorí vedia, ako žijete. Mne sa to potvrdilo. Keď robíte niečo poctivo a správne, nemusíte mať obavu, že nezvládnete ťažké skúšky.

Veľmi pekne ďakujem za rozhovor.

Pre Kysucký šport, Tomáš Urbaník. Foto: Miroslav Kultán a archív Mateja Tótha (titulná fotografia).

Nominujte svojho obľúbeného kysuckého športovca! Chceme vedieť Kto bude športovec roka 2017!

Viac info na 0949 499 631

titulka