222

Kysucká posádka s titulom na EUROTRIAL 2017 v Kirton Veľká Británia

Exkluzívny rozhovor s členkou víťaznej posádky Moniky Královej zo Zborova nad Bystricou.

Disciplína offroad trial je súťažou terénnych áut na pripravených krátkych úsekoch medzi bránkami (drevené kolíky nabité v zemi). Je to predovšetkým súťaž v zručnosti vodičov, určená pre každého a akúkoľvek techniku bez nutnosti zvláštnych úprav na vozidle. Vozidlá sú zaradené do jednotlivých kategórií podľa úrovne ich úpravy. Náročnosť trialových sekcií je prispôsobená jednotlivým kategóriám.

img_4094Skúste nám,  laickej verejnosti priblížiť o čom je offroadtrial?

V offroadtriale ide o to, že posádky musia absolvovať za víkend 15 tratí – trialov/sekcií. Na každý trial je podľa obtiažnosti časový limit, väčšinou 5-6 minút, za ktorý musia dôjsť do cieľa. V každom triale sú 4 alebo 5 bránok, čo závisí od konkrétneho terénu. Posádka musí v časovom limite prejsť každou bránkou v správnom poradí, správnom smere a dôjsť cieľa. Za cúvanie, dotyk bránky, zvalenie bránky alebo jej nesprávne prejdenie dostáva posádka trestné body, čiže vyhráva ten, kto má najmenej bodov. Závodné vozidlá sa podľa európskych pravidiel rozdeľujú do 5 kategórií, podľa toho, ako veľmi sú upravené. Od sériových áut až po úplne celé vyskladané z rôznych súčiastok sú to: Original, Standard, Modified, Promodified a Prototyp. V slovenských majstrovstvách sme však pridali 2 ďalšie kategórie pre začiatočníkov, a to Soft a pre tých odvážnejších Soft Špeciál.

Ako ste sa k tomuto športu dostali?  Odkedy sa mu venujete a čo vás na ňom láka? Predsa len ste mladá slečna a offroad je predpokladám plný adrenalínu.

Môj otec začal s offroadtrialom v roku 2006. Vždy ho zaujímali terénne autá, jazdenie po lesných cestách, až raz mu kamarát povedal o offroadtriale. V Českej republike už vtedy bývali Majstrovstvá Českej Republiky v offroadtriale, práve v tom čase sa konal jeden pretek zo seriálu Majstrovstiev v Krnove, čo bolo relatívne blízko. Išli sme tam, otec hneď ako nováčik vyhral a už to bolo :D. Ja som s ním začala jazdiť v roku 2011. Dovtedy vystriedal veľa spolujazdcov. Až mnou sa to stabilizovalo :D. Vždy som mala rada adrenalín,  na jedných pretekoch sa stalo, že jeho vtedajší spolujazdec nemohol doraziť, tak som sa ponúkla, že to s otcom skúsim a dnes je to už 6 rokov, čo spolu jazdíme.

 V akej kategórii ste súťažili?

 Promodified.

 Ako dlho trvali preteky?

 Pretekalo sa dva dni, v sobotu 29.júla a v nedeľu 30. júla. Avšak už vo štvrtok a piatok prebiehali technické kontroly prihlásených vozidiel.

Čo všetko predchádzalo účasti na ME a v čom spočívala príprava majstrov?

Účasti na Eurotriale resp. Majstrovstvách Európy prechádzal „tréning“ na Majstrovstvách Slovenskej republiky, príprava vozidiel, aby boli v bezchybnom technickom stave a neprekvapila nás nejaká porucha.

dsc_0578 Máte nejaký realizačný tím, ktorý sa počas pretekov o Vás stará?

Čo sa týka pretekov, ktoré sa konajú na Slovensku, tak tam sme realizačný tím takmer všetci. Počas tých rokov, čo Offroadtrial na Slovensku funguje si každý našiel svoje miesto. Máme tím rozhodcov zložený z ľudí z rôznych kútov Slovenska, ktorí sa starajú o chod súťaže, stavajú trate, dozerajú na priebeh, spracovávajú výsledky. Máme fotografov a dokonca aj fanúšikov, ktorí chodia pravidelne na každé preteky.

Na Majstrovstvách Európy však musíme ešte viac držať spolu. Zvyčajne jazdia s nami aj mechanici, ktorí sú v strehu a keď treba niečo rýchlo opraviť musia byť k dispozícií.

Z koľkých tímov ste sa umiestnili na prvom mieste?

Eurotrialu sa spolu zúčastnilo 85 posádok zo 14 krajín. V kategórii Promodified to bolo 20 posádok, v kategórii Original, z ktorej sme si priniesli 3. miesto to bolo 11 posádok a v kategórii Standard, z ktorej máme taktiež 3. miesto to bolo 14 posádok.

 Koľko tímov bolo zúčastnených zo SR?

 Zúčastnili sa 3 slovenské posádky a všetky obsadili stupne víťazov. V kategórií Original, šofér Martin Turčan a spolujazdkyňa Martina Bašková obsadili 3. miesto. V kategórií Standard šofér Ivan Strieborný a spolujazdkyňa Zuzana Strieborná obsadili 3.miesto. V kategórií Promodified šofér Róbert Král a spolujazdkyňa Monika Králová (teda ja) obsadili 1.miesto a doniesli si domov titul majstra Európy.

Aké preteky Vás ešte čakajú?

Tento rok nás ešte čakajú 4 preteky zo seriálu Majstrovstiev Slovenskej Republiky. V septembri budeme 2.9.-3.9.2017 v Dunajskom Klátove, 16. 9. – 17. 9. 2017 v Jihlave spojený pretek s MČR, 30. 9. – 1. 10. 2017 vo Valčianskej doline a taktiež pretek spojený s MČR a so Slovakia Trophy (iná offroadová disciplína) a napokon 21.10. – 22.10. v Brezne.

Týmto by sme chceli všetkých pozvať, aby nás prišli podporiť, či už ako diváci alebo aj pretekajúci.

Ďakujeme Monike Královej za rozhovor a prajeme veľa šťastia na ďalších pretekoch.

  • Pre viac informácií, prípadne presné pravidlá navštívte našu stránku offroadtrial.sk alebo facebook Slovenský OffRoadTRIAL. 

Text: Katarína Strnádlová

Foto: archív Monika Králová