1506557_407880736009718_1350169096_nks

KŠ: Kto bude športovec mesiaca február?

Nominácie sa nám pekne rozrastajú. Sane, florbal, atletika, frisbee, silové športy, stolný tenis a ďalšie odvetvia, ktoré ovládajú kysuckí športovci na výbornú, ponúkajú hneď niekoľko nominácií!

Historický prvý triumf v našej novej ankete si vyslúžil historický zápis a cena pre vicemajtra Európy v neolympijskom šprinte (sane), ktorú získal štvornásobný olympionik Jozef Ninis. Komu predá pochodeň pre najúspešnejšieho športovca mesiaca február 2018? Po prvej jazde v olympijskom ľadovom koryte, kde si vyjazdil 7. pozíciu, by si ju mohol Jozef ponechať. Ktovie, ako zapôsobí jeho konečné 25. miesto a 11. v zmiešanej štafete na Olympiáde v Pjongčangu 2018.

Na chrbát mu totiž dýcha nezničiteľný Peter „Pefo“ Tichý, ktorý si vo februári odbehol víťazný maratón v Ostrave a deň  na to mu už patrila bronzová medaila na okruhu v Žiline.

Hneď v úvode mesiaca nás športovo bavil a tak trošku aj dvíhal adrenalín slovenský florbalový reprezentant Rudo Turjak. Brankár reprezentačného výberu, ktorý v Nitre vybojoval účasť na majstrovstvách sveta (12/2018, Praha), sa zaslúžil aj o nový historický medzník. So svojimi spoluhráčmi uhrali proti vicemajstrom sveta zo Švédska najpriaznivejší výsledok v doterajšej slovenskej florbalovej histórií a ako čerešničku na torte získal kysucký borec cenu pre Hráča zápasu.

Vo februári sa konala aj ženská florbalová reprezentačná akcia. Medzinárodný turnaj Polish Cup je vnímaný ako malá generálka pred majstrovstvami sveta junioriek U19 (5/2018 Švajčiarsko). Zúčastnila sa ho šestica hráčok z MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto, keď si reprezentačný dres obliekli Alexandra Faktorová, Linda Pudišová, Kristína Mlíchová, Kristína Hlavatá, Nikoleta Gašincová aj Sára Záteková. Niektoré naše dievčatá získali aj honor najlepšej hráčky zápasu. Konkrétne Sára Záteková za výkon proti Švajčiarsku, Linda Pudišová proti Poľsku a v derby s Češkami si takúto pozornosť vyslúžila Alexandra Faktorová.

Pri kolektívnych výkonom ešte chvíľu ostaneme. Veď máme na Kysuciach bronzové dievčatá aj juniorských Vicemajstrov Slovenska vo frisbee! Krupina premiérovo hostila tímy z celého Slovenska, aby si zahrali o prvý titul na halových MSR. Nord Side z Turzovky vyslal až tri tímy, kde dva zožali úspech. Turzovskí Juniori U20 aj ženy tak môžu povedať, že počas zimy nelenili a ich snaha mala cenu striebra resp. bronzu na národnej úrovni.

Na stránkach Kysuckého športu sa chvíľu zdalo, že máme aj tematický týždeň pod názvom „stolný tenis“. Veru, aj tak bolo. Veď písať o Slovenských reprezentantoch, ktorých vyslala naša domovina súťažiť o body na medzinárodnej úrovni si vyžaduje pozornosť. Filip Delinčák cestoval na medzinárodný turnaj do českého Hodonína. V reprezentačnom tričku Slovenskej republiky sa spolu s kamarátom Adamom Klajberom pokúšali o medailu. Mali k nej blízko vo štvorhre medzi kadetmi, no stopku im vystavila India. Práve táto dvojica postúpila do finále 23. ročníka Memoriálu Jánoša Molnára v Budapešti, kde Filip vyhral 3:1 na sety, čím oplatil svojmu kamarátovi prehru na Slovenskom pohári mládeže v Čadci. Filipov dedko a prvý tréner, člen siene slávy Kysuckého športu pán Ľudovít Valárik, dvakrát vycestoval na medzinárodný stolnotenisový turnaj svojej kategórie, aby oba zakončil vo finále! Slovenský reprezentant sa pomaličky pripravuje na majstrovstvá sveta (6/2018  Las Vegas).

Extraligoví stolní tenisti Čadce bojovali o čo najlepšie umiestnenie pred play-off, kde im za súpera „padli“ hráči zo záhoria. Najmä domáci maratón zápasov, ktorý trval tri hodiny nenechal nikoho na pochybách, že sa chceli „predrať“ vyššie. Zdanlivo prehraný duel dokázali vyrovnať a najmä obrat v podaní Rada Blažeka dvíhal divákov zo sedadiel. Debutant extraligového play-off, člen širšieho reprezentačného výberu Samuel Cyprich, síce nezískal pre MSK v play-off cenný bod, zato sa na výjazde I. ligy podieľal v jeden deň 5 výhrami a to medzi zdolanými padol aj reprezentačný tréner. Gratulujeme. Čadca je aj vďaka jeho talentu na peknej tretej priečke.

Výsledkovú bodku kysuckých športovcov urobil Vicemajster sveta v silovom trojboji 2017 a aktuálne aj Vicemajster Slovenskej republiky v mŕtvom ťahu František Šuška. Poctivá práca, športový duch a chuť posúvať svoje hranice, reprezentujú rodáka z Oščadnice, vďaka ktorým žne úspechy. K silnému mužovi ešte pribudla vytrvalá žena. Hovoríme o Alexandre Závadskej, ktorá si vytvorila osobné maximum, keď na halových majstrovstvách Slovenska v Bratislave, zabehla 3000 metrov za 10:01,92 min. a získala titul Vicemajsterky SR medzi ženami, čo je na juniorku obdivuhodný výkon! Najlepšia Kysucká atlétka za rok 2017 sa na štart postavila po majstrovstvách Európy (12/2017) a zdá sa, že jej menšia prestávka prospela.

Gratulujeme všetkým našim športovcom a želáme veľa energie, síl a pevné zdravie do ďalších súťaží!

KYSUCKÝ ŠPORT