27748272_2003633523229367_5016370944063127393_o

Jozef Ninis: Olympiáda je za odmenu a dosiahnuté výsledky

Nový rok 2018 a raketový štart! Lillehammer, Sigulda, Pjongčang. Všade tam ukázal, že mu patrí svet. Jeho súperi, elitní sánkari zo svetovej špičky sa prizerali s otvorenými ústami. Majster Slovenskej republiky Jozef Ninis jazdil v životnej forme. Stihnúť štyri kariérne maximá, historické striebro pre Slovensko a začať Olympiádu vo veľkom štýle dokáže len výnimočný športovec a reprezentačná jednotka.

Prídete na to, kde sa to v ňom berie, odkiaľ čerpá energiu a či doplní „piaty kruh“? V exkluzívnom rozhovore pre Kysucký šport to medzi riadkami prezradil Športovec mesiaca január a február 2018.

Čo hovorí  Jozef Ninis na svoju štvrtú olympijskú sezónu?

Väčší kľud bol po štarte v nemeckom Altenbergu tesne pred Vianocami, kde sa mi podarilo získať dôležité body pre postup do Pjongčangu. Po olympijskej miestenke zo mňa niečo opadlo a už som sa veľmi tešil na Vianoce so svojou rodinkou.

26993965_10156155083379708_6536567187643423212_nV januári ste sa zapísali do análov slovenského sánkovania ziskom historickej striebornej medaily zo Siguldy.

Bol to výnimočný zážitok. Mne sa išlo veľmi dobre. Oddýchnutý, kvalifikovaný na Olympiádu a po Vianociach doma, som sa vedel sústrediť na sane.

Na stupni víťazov bolo fajn. Bol to výborný pocit. Aj keď šlo o neolympijsky šprint, tak výsledky z neho sa počítajú do svetového pohára a ako sa hovorí: každá medaila poteší.

Historická medaila pre Slovensko poteší dvojnásobne. Čomu pripisujete tento úspech?

Trať v lotyšskej Sigulde mi veľmi vyhovuje. Sú tam príjemní ľudia, výborné prostredie. Olympiádu som už mal istú, šlo sa mi výborne. Bolo by super, keby medaila prišla v olympijskej súťaži, no aj táto medaila je pre mňa veľmi cenná. Verím, že nie je posledná (úsmev)

V tom šprinte ste predbehli aj lídra svetového pohára Nemca Locha či Rusa Pavličenka..

Ja som otvoril Pandorinu skrinku už v Lillehammeri, kde som skončil desiaty vo svetovom pohári a piaty v šprinte. Konkurencia sa začala pozerať, že čo sa deje. Do Siguldy sme prichádzali v dobrej nálade a povzbudení týmto výsledkom s cieľom uspieť.

Aký to bol pocit nechať také osobnosti súčasného sánkovania za sebou?

Úžasný. Ide o veľké mená a mne sa ich podarilo poraziť. Avšak ešte väčšiu radosť som mal, keď som vyhral jazdu v druhom kole Svetového pohára. Vtedy som za sebou nechal celú špičku, 32 pretekárov, vtedy bol za mnou celý svet.

Potom prišla Olympiáda a sľubné 7. miesto po prvej jazde..

Prvá jazda bola super. Neveril som, že po dosiahnutom čase budem figurovať na 7. priečke. Na druhú jazdu som bol psychicky vyrovnaný a veril som, že minimálne zopakujem výsledok z prvého kola. Veril som, že po kvalitných výkonoch budem figurovať okolo 10. miesta, čo by bolo vynikajúce.

vho2jqryrdhgx8xhrvf48w-1280_jozef-ninisČo predchádzalo chybičke, ktorá vás stála TOP 10?

Zákruta číslo 9. Výjazd ma nasmeroval rovno do protiľahlého mantinelu. Myslel som, že to ostane iba pri ľahšom škrtnutí a stratím pár desatín. Obrovský problém nastal práve v tom mieste, kde dráha klesala. Vymrštilo ma do vzduchu. Až v tej chvíli som si uvedomil, že som boj o dobrý výsledok práve prehral. Táto strata ma stála celé dve sekundy (zamyslený)

Kde by ste radili tieto olympijské hry. V čom bol Pjongčang výnimočný?

Olympiádu som si chcel užiť čo najviac. Možno išlo o môj posledný štart na najvyššom športovom podujatí. Aziati na mňa pôsobili príjemným dojmom a veľmi pozitívne hodnotím organizáciu hier. Bola na špičkovej úrovni.

Nám sa dnes ponúka jedna otázka: doplní Jozef Ninis piaty kruh? Symbol OH má predsa päť kruhov a vy máte „len“ štyri štarty..

(úsmev) Musím priznať, že si ma niekoľko zahraničných trénerov doberalo, či potiahnem ešte jednu Olympiádu, keďže aj môj švagor Martin Bajčičák absolvoval päť olympiád a taktiež aj bývalá slovenská sánkarka Mária Jasenčáková. Uvidíme. Samozrejme to nebudem robiť len preto, že niekto má päť Olympiád, tak musím aj ja. Sú to štyri roky tvrdej driny a prípravy. Olympiáda je za odmenu a dosiahnuté výsledky. Ak bude dobrá sezóna a forma, budem sa o to usilovať.

Kto vás priviedol k sánkovaniu?

Začal som trénovať pod vedením manželov Hulitovcov. Nikdy nezabudnem na Jozefa Okuliara, ktorý nás vozieval vo svojej Ávii na sústredenia a manželov Poláčkovcov, keď sa nám venovali ešte ako deťom. Medzi juniormi som sa dostal do užšieho výberu reprezentácie, kde som trénoval pod vedením Dušana Činčara a Waltera Marxa.  Dnes trénujem pod vedením Jána Harniša.

Patríte medzi klenoty slovenského sánkovania. Čo by ste zaželali svojmu športu?

Viac peňazí na správne veci. Kiežby sme mali vlastnú dráhu. Mladých športovcov v súčasnosti nebaví „len“ tréning na sucho. My sme ešte mali tú výhodu, že sme cestovali do Starých Hámrov, neďaleko našich hraníc. V Tatranskej Lomnici bola sánkarská dráha. Kúsok za hranicami v poľskej Krynici. To bola naša výhoda, že sme mali tieto dráhy k dispozícií, kde sme každý víkend jazdievali.

29472333_10210606215772334_8642744564978810880_oAký odkaz zašlete mladým športovcom, ktorí majú chuť a ambíciu uspieť, no život im pokladá do cesty rôzne prekážky?

Jednoducho si musia ísť za svojim cieľom. Život športovca je aj o odriekaní si rôznych vecí, istom životnom štandarde, ktorý športovec, u nás, má. Nie je to o drahom aute a veľkom dome. Keď čelíte prekážkam, ktoré sa objavujú, či už vo financiách, alebo materiálnom vybavení, alebo si založíte rodinu, ako sa to podarilo nám, je dôležité nespustiť z dohľadu svoj cieľ. Prijať okolnosti aké sú a ísť húževnato za svojim snom.

Je niekto, komu by ste vyjadrili vďaku za svoje športové výsledky?

Samozrejme si veľmi vážim a ďakujem za vytváranie športových podmienok Športovému centru polície, Slovenskému zväzu sánkarov, všetkým ľuďom ktorí sa starajú o to, aby náš šport fungoval. V neposlednom rade mojej rodine a trpezlivej manželke Magdalénke, ktorú veľmi ľúbim.

Ďakujeme za rozhovor a prijatie v peknom prostredí hotela Kempinski – Vysoké Tatry. 

Vďačne. Ďakujem, že ste prišli..

Pre Kysucký šport, Tomáš Urbaník. Foto: Archív J. N. a tour