fotoweb

Cyklovýlet na Veľkú Raču

foto1Zdravíme všetkých priaznivcov cyklistiky a prírody. Dnes si priblížime náročnú trasu s viacerými technickými pasážami a náročnými stúpaniami. Preto je vhodné sa na tento výjazd vybrať výhradne s horským bicyklom.

Začíname tradične v Dunajove a po hlavnej ceste sa presúvame až do Krásna nad Kysucou, kde si to namierime na Bystrickú cyklomagistrálu. Tou ideme približne asi 14 km. Spoločnosť nám robí červené  céčko všade okolo. Na Klubine pri plechovom moste odbočíme doľava a napojíme sa na  modrú cyklotrasu. Po krátkom prejazde centrom obce sa dostávame až k križovatke s hlavnou cestou, kde odbočíme doľava, a stúpame mierne po asfaltke do kopcov. Ceste je spočiatku mierna, až k miestnej horárni Klučka. Kúsok pred ňou odbočíme doprava a stúpanie je strmšie. Prechádzame stále kvalitnou asfaltkou pomedzi stromy, a stúpame vyššie a vyššie. Cesta sa mení na spevnenú kamienkovú, a krásne výhľady sú na každom metri. Po krátkom rovinatom úseku odbočujeme doprava do lesa a opúšťame spevnenú cestu. Celú cestu si všímame modré céčka na stromoch, ktoré náš bezpečne navigujú. Modrá cykloznačka nás dovedie až do sedla Kýčera, kde je ideálne miesto na oddych a pri peknom počasí ponúka krásny výhľad. Po občerstvení  sa napojíme a zelenú turistickú značku, ktorá nás povodí lesom, kde stúpanie strieda klesanie. Zelenú sledujeme až n Sedlo pod Orlom, kde sa značka spája s červenou. Nasledujeme teda červenú a púšťame sa do prudkého stúpania. Po pár pekných výhľadoch a aj niekoľkých menej strmých miestach sa dostávame do cieľa nášho tripu. Ocitáme sa na vrchole Veľkej Rače. Je tu k dispozícii horská chata, malá rozhľadňa a pár informačných tabulí. Vychutnáme výhľad, znížime sedadlo a púšťame sa do technického zjazdu. Kamene, korene, ostré zatáčky, tohto všetkého je na tomto zjazdu požehnane. A hlavne je to turistický chodník, tak hlavne obozretne a opatrne. Zdravie seba a aj okolia je prvoradé. Po tomto adrenalínovom zážitku sa ocitáme pri vrchnej stanici lanovky. My sme cestu dole zvolili po modrej značke ,ktorá  Vás vyvedie v Oščadnici pri hlavnej ceste. Cestou si užijete pár úžasných zjazdov, hlavne ten po lúke je nádherný. Oplatí sa zastaviť a pokochať sa výhľadom na Krásno Nad Kysucou a Oščadnicu. Škoda že kvalitu zážitku strpčuje bezohľadné ťaženie dreva a rozbahnené z zdevastované chodníky a cyklotrasy. Z Oščadnice sa už buď vydáme po hlavnej ceste domov, prípadne v časovej núdzi môžeme využiť vlak a dopraviť sa pohodlne domov.

 

Táto trasa patrí určite  k tým náročnejším. Preto nepodceňujte technický stav svojho bicykla a vybavte sa prilbou a osvetlením. Zdravie je predsa najdôležitejšie. A ak si na zjazde z vrcholu neveríte, kľudne zosadnite z bicykla a prejdite kúsok povedľa neho. Lepšie peši a zdravý, ako preceniť svoje schopnosti a skončiť s nepríjemným zranením.

 

Tento ,ale aj desiatky cyklovýletov a zaujímavostí nájdete aj na www.facebook.com/BikeManiaci, kde nás môžete aj kontaktovať v prípade otázok a nejasností. Každému radi odpovieme

Text a foto BikeManiaci

nájdete nás pravidelne aj v týždenníku Kysucký večerník:

maniaci