dsc_0181

Čo športu dávame, to nám šport vie vrátiť…

Kysucký šport. Vznikli sme, pretože nám prúdi v žilách jeho krv. V športovej terminológií by sa dalo povedať, že máme chuť vyhrávať! Kedy, kde, ako a s kým? Sme Kysučania a nejeden krát sa nám potvrdilo, že Nejde o to, odkiaľ si, ale o to, čo svojej láske, športu, venuješ. On ti to zaručene vráti.

Šiesteho marca 2017 sa uskutočnila ustanovujúca schôdza o. z. Kysuckého športu. Zakladatelia František Ďurkáč, Tomáš Urbaník a Miroslav Truchlik  sformulovali predmet svojej činnosti: Podporovať šport na Kysuciach písaným, hovoreným slovom. Pomáhať, alebo priamo vytvárať podmienky pre šport. Vlastné poznanie a skúsenosti nás utvrdzujú v tom, že ak dávame športu čo potrebuje, pridáme niečo navyše a zo seba, šport nám to vždy vráti. Niekto múdry raz povedal: „Vráti sa ti to, čo dávaš.“ Máme radi šport a veľkú chuť na ňom pracovať. Pretože vieme, že náhoda neexistuje a aj šťastiu treba pripraviť podmienky, začali sme od seba.

Založili sme občianske združenie. Pripravujeme projekty, organizujeme, podporujeme, spolupracujeme a píšeme o našom športe, ako najlepšie vieme. Hokejbal, hasičský šport, hokej, basketbal, florbal, futbal a ďalšie športy poznáme dokonale. Od dedinskej, cez regionálnu až po slovenskú úroveň. Zmenšujeme a približujeme svet športu cez náš portál www.kysuckysport.sk. To sme my. Tomu chceme venovať svoj čas a energiu.

kslogo

Spoznávame nových ľudí, veríme, že ďalších inšpirujeme. Kto v nás vidí konkurenciu, alebo hľadá zárodky reaktivity, nepochodí. Počítame s každým, kto sa chce športu na Kysuciach seriózne venovať. Počítame s každým, kto chce kysucký šport podporiť. Každý taký človek, alebo organizácia môže na oplátku počítať s nami. Počítame s každým, kto môže tvoriť malú rodinu na severe Slovenska, odhodlanú (spolu)pracovať, zveľaďovať a pravidelne prispievať k vytváraniu športových podmienok, zlepšovaniu prostredia a okolností pre samotný výkon našich športovcov. Výsledok je podmienený výkonom, výkon pochádza z odhodlania a zázemia, kde sa dá takéto odhodlanie zachytiť, pestovať a zveľaďovať. Šport je odvetvie, v ktorom sa dajú posúvať hranice.

Samozrejme sa šport týka aj tej časti ľudskej činnosti, v ktorej to robíme pre dobrý pocit. Keď sa ideme spotiť na bežiaci pás, precvičiť celé telo, či stretnúť s kamarátmi pri obľúbenej kolektívnej hre. Pretože pohybová aktivita sprevádza uvoľňovanie hormónu šťastia, na svete je ďalší dôvod pre pravidelný pohyb.

Šport vnímame ako útočisko, športovanie je neraz východisko a riešenie nejednej neriešiteľnej situácie. Neveríte? Vyskúšajte! Sprvu to môže trošku bolieť. Zapotíte sa. Môže sa vám zdať, že nenapredujete. Avšak svetlo na konci tunela prestáva blikať a začína svietiť. Zväčšuje sa, približuje. Bolí to? Nevadí.. Bolesť je všade tam, kde sval rastie a keď rastie, časom zvláda väčšiu záťaž. Onedlho prekonáte tú istú vzdialenosť za kratší čas a zistíte, že to nebol čas, čo vám v živote chýbal, ale odvaha urobiť niečo pre seba. Urobiť niečo navyše a inak. Odhalíte a spoznáte nový priestor s možnosťami. Čo tak malý slogan na záver: Športovať sa oplatí, už to vieme my, už to vieš i Ty!

Všetko dobré priatelia

o. z. Kysucký šport

Foto: Miroslav Kultán