24989315_10214586451243333_1496354631_n

Jozef Ninis: Olympiáda je výnimočný pretek

Život športovca vie byť pekne „rozcestovaný“. Aj tak sa dá nazvať súčasná situácia trojnásobného olympionika z Čadce, Jozefa Ninisa, ktorý je v sezónnom nasadení. Po Svetovom pohári v Altenbergu, kde sa umiestnil na 13 mieste so stratou 1,008 sekundy, sme slovenského reprezentanta zachytili pri balení vecí. Odlietal na druhý kontinent, aby „zabojoval“ o svoj športový sen. O aký sen ide, nám v zaujímavom rozhovore prezradil pretekár ŠKP Vysoké Tatry a aktuálny majster SR v sánkovaní už priamo zo zámoria.

Jozef, kde si a prečo?

Práve sme sa presunuli na miesto konania 4. kola Svetového pohára v Calgary (CAN)  a 5. Svetového pohára (SP) v Lake Placid (USA). Tu v Amerike  sa uzatvára prvá séria pohárov a zároveň aj kvalifikácia na nastávajúce Zimné Olympijské hry.

Ako dlho budeš v Calgary?jozef-if

V Calgary sa veľmi dlho neohrejem.  Bude to mať trošku rýchlejší spád ako v Európe. Hlavný problém bude aklimatizovať sa za tak krátky čas. V stredu som mal 3 a vo štvrtok iba 2  tréningové jazdy. Po nich nasleduje Národný Pohár. Inými slovami povedané aj kvalifikácia. V piatok a v sobotu sú hlavné preteky a v nedeľu sa presúvame do USA.

Ako vidíš svoje šance na olympiádu v Pchjongčchangu?

Ako som spomínal, čakajú ma ešte dva SP. Po nich sa urobí redukované poradie. Z každej krajiny môže reprezentovať len určitý počet športovcov. Nechcem ešte predbiehať, ale myslím si že by sa mi mohol splniť sen štartovať na 4-tých ZOH.

Na čo sa najviac tešíš?

V prvom rade sa najviac teším domov, keď po dlhom čase uvidím konečne svoju rodinu! Z profesionálneho hľadiska sa teším  na posledné dva tohoročné preteky. Pevne verím, že sa mi podarí zopakovať pekný výsledok.

Aké to je, byť tak dlho bez najbližších?

Mať rodinu je krásne, ale popri tom robiť vrcholový šport je už trošku náročnejšie. Prichádzam o zážitky s malou dcérou kedy potrebuje pozornosť.  S rodinou sme v spojení cez internet takmer každý deň a teším sa na Vianoce, ktoré budeme tráviť spolu v rodinnom kruhu.

Si už trojnásobný olympionik. Čo je na olympiáde čarovné?

Olympiáda je výnimočný pretek, ktorý sa koná raz za štyri roky. Na tomto podujatí štartujú, dá sa povedať, najlepší z najlepších. Čaro spočíva pre mňa v tom, neviem prečo, ale športovci sú k sebe viac priateľskejší. Možno je to len môj pocit.

Ktorá olympiáda a prečo sa ti vydarila viac? Na ktorú najradšej spomínaš..

Pre mňa bola najlepšia posledná  olympiáda v Soči. Či už umiestnením, alebo aj celkovým dojmom. Vo Vancouveri sme boli  poznačení tragickou nehodou nášho kolegu. A v Turíne som bol na „skusy“ ako sa povie. Ale z každej som si priniesol krásne zážitky.

caif2Čo by mal urobiť mladý športovec, aby dosiahol to čo ty?

V prvom rade musí mať človek  vieru a ísť za svojím snom. Nie je to ľahké. V dnešnej dobe sa šport robí omnoho ťažšie ako v minulosti. Chýbajú mnohé športoviská a finančné prostriedky potrebné k tréningu. Veľmi veľa dobrých, mladých športovcov bohužiaľ musí skončiť svoju kariéru, lebo zložia „skúšku dospelosti“ a musia sa rozhodnúť. Škola, zamestnanie, rodina… Hoci ani ja nie som nejaký talent, ale mnoho vecí som si odriekal. Celú svoju mladosť som investoval do sánkovania a oplatilo sa. Nemám vilu ani drahé auto, ale mám dobrý pocit zo seba a aj z toho, že mnohých mladých ľudí môžem inšpirovať.

Na čo myslíš, keď súťažíš?

Nie je to ľahké držať krok s dnešnou mladou krvou. Myšlienky v hlave mi blúdia rôzne. Emócie musia ísť bokom a je potrebné sa sústrediť  na prácu. Po práci sa rád podelím o svoje zážitky, tak ako teraz s Vami.

V týchto dňoch sa rozbiehajú prípravy na vyhlasovanie Športovec roka 2017. Ako vnímaš podobné ankety či vyhodnotenia najlepších? 

Podľa mňa je to neoddeliteľnou súčasťou športovej kultúry. Zhrnutie celej sezóny, porovnanie výsledkov a spomínanie. Ide o morálne ohodnotenie športovca, jeho celosezónneho snaženia. Väčšinou sme všetci kamaráti, tak sa radi vidíme a spomíname na športové výsledky, nech už sa Športovec roka stane ktokoľvek.

Chceš niečo odkázať našim čitateľom?

 Všetkým čitateľom prajem krásny predvianočný čas. Ďakujem Vám za podporu, ktorej sa mi dostáva. Naozaj si to cením. Držte mi prosím palce počas olympijskej kvalifikácie a následne ďalej.. Posnažím sa urobiť čo najlepší výsledok pre Kysuce a celé Slovensko.

My sme veľmi radi, že sme ťa zastihli. Ďakujeme a budeme držať palce!

Ďakujem veľmi pekne. Vážim si to!

Za rozhovor pre Kysucký šport poďakoval Tomáš Urbaník. Foto: Archív Jozef Ninis.

titulka