36037136_1570556959739408_598319305456615424

Zviťazila nad sebou, aby obhájila titul!

Kysucký maratón napísal svoju 44. kapitolu na úplne nový list papiera. Nová trasa preverila schopnosti a kondíciu každého pretekára, ktorý sa postavil v sobotu na štart. Keby len trasa. Najťažšie chvíle bežci prežívali počas hustého dažďa, pre ktorý si nevideli na krok. Zvládli to.

Aké to je obhájiť na úplne novej trati druhý najstarší pretek na Slovensku? Výnimočný výkon predviedla v sobotu výnimočná žena, vďaka ktorej má AK Čadca ďalší cenný triumf v zbierke. Radka Prívarová sa postavila na najvyšší stupienok medzi ženami (polmaratón, časom 1:37:38) a hneď na to sa o niekoľko nových neopakovateľných zážitkov z trate a obhajoby triumfu podelila s Kysuckým športom.

Povedzte nám, aké boli vaše bezprostredné pocity po dobehnutí do cieľa?

Bola som veľmi šťastná, keď som živá a zdravá dobehla do cieľa. Polmaratón a maratón sú trate, kde je víťaz každý, kto dokáže dobehnúť do cieľa, nech má čas akýkoľvek.

Obhájili ste vlaňajšie víťazstvo, ako ste svoj triumf oslávili?

Cítim to tak, že najlepšou oslavou je zdieľanie bezprostredných dojmov po dobehnutí, či víťazstve. V kruhu najbližších a priateľov si rozprávame príbehy, zdieľame postrehy a dojmy z trate, ktoré sa nám zapíšu do našich krásnych bežeckých spomienok.

K akým víťazstvám radíte toto najnovšie?

Zvíťaziť na domácej trati je najťažšie, ale najkrásnejšie víťazstvo.

Čo hovoríte na novú trať či poveternostné podmienky, ktoré počas behu vznikli?

Nová trať mi ubehla rýchlejšie. Nie je taká monotónna, ako tá pôvodná, ale ťažšia vďaka zvlnenému profilu. Počasie sa nám po štarte zdalo ideálne a pre bežca veľmi prívetivé, no po hodine a pol však Kysuce predsa len ukázali svoju tvár a z jemného dažďa sa stal nepríjemný extrém, s ktorým sa nebojovalo ľahko hlavne vďaka silnému vetu..

Ako sa šlo vám?

Mne to šlo skvelo až po 20. km, kedy prišiel do cesty Horelický most, kde nás čakal silný dážď s protivetrom a aj preto som toho veľa nevidela. Sily ubúdali, ale do cieľa to bolo len kúsok, preto som zabojovala. V tých chvíľach šlo skutočne o tuhý boj.

Prežili ste nejakú kritickú časť počas behu?

Asi kilometer a pol pred cieľom. Dokonca som na chvíľu zastala. Niečo sa vo mne búrilo, ale našťastie som to prekonala. Nedalo mi nedobojovať svoj beh do konca..

Je niekto, komu by ste venovali tento triumf, prípadne poďakovali?

V prvom rade musím poďakovať svojmu bežeckému partnerovi Jožkovi, s ktorým som trať absolvovala. Vo vzájomnej podpore je väčšia sila. Určite by som sa chcela poďakovať všetkým, ktorí tvoria našu bežeckú komunitu. Sú to priateľskí ľudia, ktorí si navzájom vedia dopriať, pretože vedia, že beh je radosť, životný štýl a priateľstvo ľudí, ktorí sa dokážu tešiť nielen zo svojho úspechu, ale aj úspechu ostatných. Samozrejme sa chcem poďakovať usporiadateľom preteku, že držia tradíciu Kysuckého maratónu a v neposlednom rade ďakujem mestskej polícií, ktorá nám nedala šancu zablúdiť (smiech). Ďakujeme

Tomáš Urbaník, foto: archív R. P.

KYSUCKÝ ŠPORT