at2fbgesrrktokfx_vpozg-zdeno-strba-slovensko-ilustracne

Z. Štrba: Na turnaj sa veľmi teším, deti sú naša budúcnosť.

Medzinárodný futbalový turnaj žiakov sa blíži! Na Rakovej to bude žiť! Počas predposledného júnového víkendu sa do Kysuckej obce pozrie viac ako 20 futbalových družstiev z Čiech aj Slovenska. Majú sa na čo tešiť. FK Raková junior o. z. si dal záležať. Svoje o tom vie aj vynikajúci futbalový hráč, bývalý reprezentant Slovenska a majster SR vo futbale Zdenko Štrba, ktorý prijal pozvanie aby si prišiel pozrieť svojich futbalových nasledovníkov.

 

Keď sa povie futbalový turnaj, ktoré sa zúčastníte ako hosť, čo sa vám vybaví ako prvé?

Detská radosť z hry. Prvé veľké výkony. Zapálenie a nadšenie pre šport. Teším sa na výkony mladých futbalistov. Deti musí futbal predovšetkým baviť. Sny a ciele už môže mať každý svoje, hoci v tomto veku je o tom hovoriť predčasné. Dôležité je, aby ich hra bavila. Za istý stimul považujem aj majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré sa začínajú v Rusku.

Čo možno očakávať od tohto podujatia?

Keď budú mať z toho deti radosť, budú sa tešiť na nový ročník. To je podstatné. Navyše, konfrontácia s deckami z iných kútov Slovenska a Čiech je k prospechu veci. Verím, že podobné podujatia prilákajú stále viac deti k športu a futbalu. Všetka česť patrí organizátorom a ľuďom, ktorí sa na tom podieľajú. Robia dobrú prácu, ktorá má zmysel. Deti sú naša budúcnosť. Veď sa tu môže preháňať niekoľko nových reprezentantov Slovenska či ligových hráčov.

31957967_2066613573609943_225638237199138816_nPodľa vás sa kedy môžeme rozprávať o potenciálnom hráčovi, povedzme pre ligu, alebo reprezentáciu?

Myslím si, že sa to dá určiť skôr. Jeden, dvaja hráči sa už môžu ukazovať ako rozdieloví. Deti sa učia hre spoločne, ale postupne sa ukazujú aj individuality. O to však nejde. Dôležitá je súhra a tímový duch. Niektorí hráči dajú 1 gól za sezónu, ale z ihriska v podstate nezliezajú, pretože platia na protihráčov v iných herných činnostiach.

Vy ste si prešli všetkými úrovňami od žiakov po mužov v Krásne nad Kysucou. Až po vojne ste, ako sa hovorí, vyleteli z hniezda. Je to cesta?

Svojím spôsobom áno. V súčasnosti sa dosť využívajú športové gymnáziá, či prípravné kempy. Barcelona alebo Real Madrid majú svoje akadémie, kde si pozývajú talenty z celého sveta. Tak isto aj Žilina chce pracovať s deťmi z okolia. Dnes je to už zabehnutou súčasťou ďalšieho vývoja hráča a jeho talentu. Avšak, stále existujú futbalisti, ktorí šli do ligy tak ako ja.

Čo by ste chceli povedať na záver?

Predovšetkým všetkých pozvať, ktorí sa môžu zastaviť v areáli FK Polom Raková, aby prišli. Nech je nás čo najviac. Sú vítané rodiny s deťmi, priatelia futbalu aj akéhokoľvek športu. Viem, že je pripravený výborný sprievodný program a večerná zábava v podaní skupiny The  Best Band.

Tomáš Urbaník, foto: Archív