64313610_2150353958397250_4357726616554569728_n

Vicemajster SR vo workoute považuje trénovanie za osobnú povinnosť.

„Inak ako splnený sen to neviem nazvať… Je to neskutočné , neuveriteľné… Ďakujem môjmu bratovi – Andrejovi Štefanicovi, ktorý mi posunul túto možnosť, budem sa snažiť byť aspoň akou takou náhradou za neho. Je to človek s veľkým srdcom a neskutočnou pokorou, to ON mi umožnil túto cestu.“ Priama reč Vicemajstra Slovenska vo workoute po tom, ako sa dozvedel, že pocestuje na majstrovstvá sveta do Moskvy. Zoznámte sa mladým a nádejným pretekárom, ktorý miluje workout a do ďalších pretekov to myslí vážne. Dominik Klimek

Ako a kedy vás zaujal workout?

Ja som zo Žarca. Raz som tam videl niekoľko chalanov cvičiť. Keď ma tam raz zavolali, tak som si zacvičil a workout ma chytil. Musím povedať, že tam bolo jeden chalan, ktorý zvládol veľmi ťažký prvok, za čo ho všetci obdivovali. Ja som ten prvok dal do dvoch mesiacov od môjho prvého cvičenia, čo bola tiež veľká vec.

Čím sa možno odlišuje váš prístup od ostatných..

Asi tým, že som nikdy nevynechal žiadny tréning. Aspoň tie, čo som doteraz absolvoval boli vždy tak ako som plánoval. Už to beriem za takú moju osobnú povinnosť, ísť na tréning. Ďalej to bude asi to, že sa snažím získavať rôzne vedomosti. Či už z videí skúsenejších pretekárov, alebo dostupných článkov. Stále sa učím a baví ma to.

Máte obľúbené a menej obľúbene prvky?

Momentálne trénujem „Full planch“ je to jeden z najťažších prvkov. Trvalo mi asi rok a pol, kým som sa ho naučil. Stále sa ho snažím zlepšovať. Vo workoute je to tak, že hoci prvok človek ovláda, môže ho stále zlepšovať rôznymi novými prevedeniami. K čomu mám rešpekt sú obrátený „muscleup“ a „hefesto“. „Hefesto“ dávajú niektorí ľudia vďaka genetike, mne sa to podarilo po dlhšom tréningu.

Kedy ste štartovali na súťaži po prvý krát?

Asi po roku a pol tréningu bola jedna súťaž tento rok v marci v Žiline. V kategórií Elite som sa umiestnil na 3. mieste. Šlo o správne držanie dvoch celkom náročných prvkov „frontlever“ a „planche“. Na 2. miesto mi chýbalo asi pol sekundy.. Tento prvý úspech ma naštartoval. Urobili sme si svoju značku, tričká, pracujeme na sebe. Tvoríme alianciu Street workout Kysuce. Ide o chalanov z Čadce a zo Skalitého, ktorí spolu trénujeme. SWK: Adam Novák, Dávid Horeličan, Marek Kováčik, Marek Kubica.

Aký je váš najväčší úspech?

Vicemajster Slovenska.

Opíšte nám svoje prvé pocity a emóciu pri tomto úspechu.

Pre mňa to bol šok. Šli sme do toho skromne. Záväzok bol Top 10, no keď som už išiel, snažil som sa dať do toho všetko. Už keď som postúpil do TOP 5, to už bola pre mňa a náš klub výborná správa. S tým sme tu šli. Reprezentovať seba a náš kysucký klub.

A potom to prišlo…

Keď vyhodnotili tretie miesto, myslel som si, že už vyššie nie je šanca, lebo tento pretekár podal skutočne výborný výkon. Keď vyhlasovali druhé miesto, ktoré malo o 12 bodov viac, to sa mi už vôbec nezdalo ako reálne v mojom prípade. Ale keď som počul svoje meno, ovládol ma neskutočný pocit a radosť z umiestnenia. Víťaz mal o päť bodov viac ako ja, ale Andrej Štefanica je borec, ktorý je naozaj výborný a veľmi som mu to želal.

Keďže majster SR nemôže štartovať na Majstrovstvách sveta v Moskve, poradie padlo na vás..

Presne tak. Andrej mal ísť, no pre svoje povinnosti profesionálneho vojaka nemohol vycestovať a posunul poradie na mňa. Samozrejme to bol pre mňa veľký šok. Tento pocit neviem ani opísať. Po dvoch rokoch trénovania ísť reprezentovať Slovensko na majstrovstvá sveta je životná príležitosť. Veľmi veľa to pre mňa znamená.

Majstrovstvá sa konajú na konci júla. Zo Slovenska tam ide 5 ľudí. Dve dievčatá a traja mužskí víťazi svojich kategórií. Tie boli do 68 kg, 68-80 kg a nad 80 kg.

Čo na to vaši kamaráti a rodina?

Potom, ako sa to dozvedeli moji priatelia či rodina, veľmi boli hrdí a sami sa ponúkli, že niečo prispejú, že ma budú podporovať. Kvôli tomu som zrušil aj školský výlet. Bude tam veľká konkurencia. Ideme tam nabrať inšpiráciu a motiváciu. V Moskve budú štartovať borci, ktorí makajú už desať rokov! Veľmi sa na to teším

Ako často trénujete a kde?

Skoro každý deň. Pred súťažou mávam regeneráciu štyri až sedem dní, inak sa snažím každý deň. Aspoň tri dni silový tréning zameraný na silu a keď mám voľno tak trénujem technické prvky, napríklad stojku na jednej ruke.

Ako to funguje na súťažiach?

Máme časový limit, napríklad dve minúty. Vyberieme si vlastnú hudbu, do ktorej si tvoríme zostavu podľa seba. Porotcovia hodnotia zostavu jej statické prvky aj freestyle prvky a silové či dynamické prvky. Tiež sa hodnotí originalita a ako na seba jednotlivé prvky nadväzujú.

Čo by ste si okrem štartu na MS v Moskve ešte želal?

Workoutové ihrisko v Čadci. Nestojí veľa a verím tomu, že by bolo naplno využívané! Keď sa ku mne pridali ďalší chalani, mal som svoj plán, začať natáčať videá pre youtube a propagovať kysucký workout. Podľa mňa je to šport, ktorý vie zaujať a môže chytiť mladých ľudí.

Tomáš Urbaník, foto: Archív D.K.

KYSUCKÝ ŠPORT