55935273_395201354646549_2079566084607836160_nj

V Dudinciach zažil už všeličo

Slovenská atletická osobnosť si v sobotu priviezla domov striebro z Dudiniec. Už po niekoľký krát sa radovala z titulu Vicemajstra Slovenska v športovej chôdzi na 50 km. Tento pretek bol predsa len niečím výnimočný. Peter Tichý naň pricestoval po prvý krát ako čerstvý pätdesiatnik. S akými pocitmi a očakávaniami šiel na trať a čo si myslí o tom, že napokon splnil limit, čo mu stačilo na medailu, zistíte v našom rozhovore.

S akými očakávaniami ste šli na tohtoročnú „Dudinskú“?

Ako som sa nedávno vyjadril, prial som si k svojim 50 tým. narodeniam absolvovať chodeckú 50tku. Nad výkonom som vzhľadom k okolnostiam v poslednom období neuvažoval. Čo sa mi však vynáralo z mysle bol fakt, že bolo treba byť na 49 km v limite – čase pod 5hodin, inak by ma stiahli z trate. Som rád, že sa mi to po nie najlepšej prvej polovici nakoniec bez problémov podarilo.

Aké to boli pocity v porovnaní s minulým rokom, alebo inými ročníkmi?
Za 35 rokov čo v Dudinciach štartujem som na tejto trati zažil už všeličo. V porovnaní s obdobím svojich najlepších chodeckých rokov som ju tentokrát šiel akurát o približne hodinu pomalšie. Ak porovnáme vlaňajšok, teší ma že napriek omnoho slabšej príprave som bol v cieli len o 5 minút neskôr.

Niečo málo z vašich myšlienok sme naznačili už našom krátkom zhrnutí, ktoré ste pre Kysucký šport popisovali. Čo vám napadne teraz, deň po preteku?
Asi to isté, čo som vám už spomínal. Možno si viac svoj výkon cením, hlavne keď si spomeniem na priebeh prvej polovice pretekov, keď som pripúšťal myšlienku nedokončiť.

54520164_375594356362200_5986831759449260032_n

Vieme, že pred pätnástimi rokmi by tento výkon nestačil na stupne víťazov. Prečo je to dnes tak?

Tiež mi z toho nie veselo. Jednoducho, vytrvalostné športy nie sú veľmi atraktívne pre dnešnú mládež. Doba je iná. Mladí ľudia majú na výber a pri dnešných možnostiach nenachádzajú motiváciu krúžiť na trati 5 hodín ako ja v Dudinciach. (smiech)

V našom exkluzívnom rozhovore o pocitoch a myšlienkach na trati ste spomenuli rozhodujúci moment, ktorý vás nakopol k titulu vicemajstra. Opíšte nám ho ešte raz.

Spomenul som si na svoje ťažké chvíle z minulosti a ako som ich na trati riešil. V chôdzi aj behu hrá hlavnú úlohu psychika. Snažil som sa nachádzať riešenia. Prinášať možnosti. Podľa mňa to boli tri hlavné faktory, ktoré ma vrátili do hry. Jedným z nich bola podpora Mira Ščibrana, divákov pri trati a môjho obľúbeného energetického nápoja, ktorým je pivo. (smiech)

Odhliadnuc od priebehu a výsledkov preteku, ako ste sa v Dudinciach cítili?

Veľmi dobre. Vlastne ako vždy keď sa tam vraciam, prežil som tam kus svojho športového života. V spomienkach ma to vždy vráti aj na moje chodecké začiatky.

Ako by sám seba definoval Peter Tichý? Čo vás vystihuje a čím by ste rád ešte prispel chodecko-bežeckej obci?

Myslím si, že som cieľavedomý… Alebo skôr Tvrdohlavý? (smiech) .Keď mám k niečomu hlboký vzťah a mám to v srdci, idem si za svojím cieľom.

KYSUCKÝ ŠPORT