at2fbgesrrktokfx_vpozg-zdeno-strba-slovensko-ilustracne

Štrba: Futbal je moja celoživotná vášeň!

Zdeno Štrba (41) patrí k tým futbalistom novodobej futbalovej éry, ktorí vedia, čo znamená hrať Majstrovstvá sveta, skupinovú fázu UEFA, vyhrať Slovenský titul (2003, 2004, 2007) a k tomu majú množstvo futbalových spomienok. Zdeno sa v aktuálnej sezóne objavil v Rakúskom ASV Kienberg, ktorý hráva „2. Classe“… Podarilo sa nám „vyspovedať“ Kysuckú futbalovú ikonu tesne po ukončení jesennej časti..

Ako ste sa ocitli vo svojom novom klube?

Pred tým som už v Rakúsku hrával vyše tri a pol roka. Pavol Straka bol v kontakte s ASV. Zavolal mi a na osobnom stretnutí sme dohodli jednoročnú spoluprácu. Šli sme tam traja, no Peter Pružinec musel po nepresvedčivých výkonoch odísť.

Čo bol hlavný dôvod?

Prestal dávať góly. Od Petra očakávali útočnú snahu, góly, avšak po štyroch kolách mal na konte „len“ jeden presný zásah..

Ako ste spokojný s jeseňou? 

Momentálne sme v strede tabuľky. Nedarila sa nám koncovka, čo znamenalo menej bodov. Máme mladšie mužstvo, ktoré sa ešte potrebuje zlepšovať.

Dá sa povedať, že je Zdeno Štrba vo futbalovom dôchodku?

Myslím si, že áno. Už to nie je ako kedysi. Bavím sa futbalom a chcem pokračovať kým sa budem cítiť dobre. Je to moja celoživotná vášeň..

Poznám veľa chlapcov, ktorí už skončili s aktívnou činnosť, no po nejakom čase im to začalo chýbať, hoci, ešte mohli hrať. Keď vypustíte jeden, dva roky, cesta späť je náročná.

Pred pol rokom som sa presne o tom rozprával s Robom Semeníkom. Len potvrdil, že kým sa dá, chce si zahrať. Nehovoríme o prvej, druhej lige, ale o tom, ostať v kontakte s futbalom a pohybom.

Zrejme platí: Hraj, kým sa dá?

(úsmev) Určite..

Na čo si vo svojej bohatej športovej kariére najradšej spomínate?

_48080103_elliot_reu

Mal som to šťastie, že som bol vždy v kolektíve a v kluboch, kde sa vyhrávalo, bola tam super partia, aj sa postupovalo. Samozrejme, sú spomienky, na ktoré si spomínam často. Napríklad tituly v Žiline, či majstrovstvá sveta…

Vždy sme o niečo hrali. Postup s Krásnom, s Púchovom z druhej ligy, potom Žilina a liga majstrov. Myjava… Veľmi dobre si spomínam na zápas s Bordoux. Tam sme dostali sedmičku a doma, teda hralo sa v Žiline, sme prehrali 1:4. To boli hráči!

Čo športovca posúva? Kedy hráč skutočne rastie?

Od malička sme futbal hrávali kde sa len dalo. Ako deti sme boli od rána do večera na ihrisku. Každý chlapec si chcel zahrať vyššiu súťaž. Mali sme dobrého trénera. Stanislav Kasaj už vtedy predbehol dobu a prinášal inováciu do tréningového procesu. Veď, ja som sa vlastne aj vďaka tomu rýchlejšie etablovať napríklad v Púchove..

Zápas ti ukáže, ako na tom si. Špeciálne je to postup a konfrontácia so zahraničnými mužstvami. Pre nás to bola vždy veľká motivácia a  odmena. Kto raz zažije napríklad postup do skupinovej fázy UEFA, chce ju hrať každý rok. Prežívať tú eufóriu. Je to odmena za ťažkú, no kvalitnú celosezónnu prácu. Odpoveď na otázku, či sa ti oplatí trénovať, tvrdo trénovať. Podobný pocit nezažijete nikde inde..

Alebo, kto raz zažije postup na MS, chce to opäť. Z MS chceli chlapci na ME, zažili to. To ťa posúva. Tá eufória je veľkým lákadlom.

Neuvažujete o kariére trénera?

O trénovaní som uvažoval, ale kým ešte hrám, rád by som si užil hru. No človek nikdy nevie. Môže sa stať čokoľvek a ja budem aj tréner (úsmev)..

Pod kým sa vám najlepšie hralo?

zdeno-strba

Myslím si, že Pavel Vrba. V Žiline som pod ním hral najlepší futbal. Dali sme veľa gólov, 99 (!)  Teraz potvrdzuje svoju kvalitu v Plzni.

Kto sa vám páči zo súčasných hráčov najviac?

Stanislav Lobotka. Pre jeho konštruktívnu hru. Nebojí sa rozohrať. Má veľký potenciál. Je v dobrom klube a môže dokázať veľké veci.

Ako ste prišiel ku svojej prezývke „Šeďo“?

Od základnej školy mám taký šedivý preliv vo vlasoch. V podstate som si ju priniesol do Púchova a odvtedy sa to so mnou vezie..

 

Pre Kysucký šport, Tomáš Urbaník. Foto: Internet

Máte svojho obľúbeného športovca? Pošlite nám jeho meno. Chceme vedieť, Kto bude športovec roka 2017!

titulka