free1

ŠPORTOVÝ BLOG: Šport budúcnosti…

PRVÝ KYSUCKÝ ŠPORTOVÝ BLOG JEDINE www.kysuckysport.sk

Ultimate Frisbee na Kysuciach patrí dnes už medzi stabilné kolektívne športy. Náš klub North Side aktívne pracuje na tom aby sa náš región v tejto netradičnej aktivite obsadil vedúce postavenie spomedzi všetkých regiónov na Slovensku. Dnes ale nebudem rozoberať ako sa tento šport hrá ani našu klubovú činnosť, aktivity. Táto netradičná aktivita má jednu veľkú zvláštnosť, čo robí hru inou ako v iných športoch.

free1 free2
Ultimate Frisbee nemá rozhodcov. Skúste sa nad tým chvíľku zamyslieť. Predstavte si, že hráte nejaký zápas. Napríklad hráte proti dlhoročným rivalom vo finále Majstrovstiev Slovenska a obidva tímy sú vyrovnané a chcú získať medailu. Je zrejme veľmi obtiažne si predstaviť, že by ste tieto derby hrali bez toho aby bol tam nejaký človek, ktorý by dohliadal na spravodlivosť a férovosť počas hry. Napriek tomu to je v Ultimate úplne normálne. Myšlienka Fair play je postavená týmto na úplne inú úroveň ako v športoch, kde to či bol, alebo nebol daný zákrok fér posudzuje rozhodca. V podstate je každý jeden hráč na ihrisku rozhodca a to k sebe samému a k druhým. Na zápasoch niesu žiadne postihy za úmyselné fauly alebo iné prečiny voči pravidlám, prečo? Pretože sa žiadne nestávajú. Za celý čas čo sa tomuto športu venujem som žiaden zákerný úmyselný faul nezažil a ani o ňom nepočul. Keď už aj precalen k nejakému neumýselnému nedovolenému kontaktu príde je to len na hráčoch v poli aby sa medzi sebou dohodli. Napríklad: bežím chytiť frisbee a v šprinte ma podkopne súper, zahlásim si, že to bol faul a on buď faul uzná alebo pokiaľ má na to iný pohľad tak sa bez zbytočných debát disk vracia o prihrávku dozadu a hra pokračuje. Takto to približne v hre vyzerá a na zápasoch sa aj napriek vysokej intenzite a vypätých dueloch medzi rivalmi je táto myšlienka zachováva. Určite nesmiem zabudnúť spomenúť na cenu Spirit of the Game, ktorá sa behom vyhlasovania vždy dáva najférovejšiemu tímu celého turnaja. Táto cená je rovná zlatej medajle. Súperi po zápasoch bodujú rôzne aspekty hry ako napríklad fauly, pozitívny prístup, komunikácia a podobne čo sa následne po všetkých zápasoch spriemeruje a tím s najvyšším priemerom vyhráva.
Dovolím si najmä vďaka tejto myšlienke nazvať tento šport ako športom budúcnosti. Verím, že časom sa podobné zámery začnú vnášať aj do iných športov. Ďakujem vám za čas strávený čítaním tohto krátkeho článku.

Autor článku:

Jakub Banetka – Frisbee
Bydlisko – Turzovka, Stred
Vzdelanie – Střední policejní škola Ministerstva vnitra v Holešově, aktuálne študujem na na Filozofickej fakulte UCM v Trnave
Kde trénuješ?
Turzovka (Ihrisko Tatran Turzovka, Spačince (dedinka kúsok od Trnavy)

banet