bike1

Sedlo Demänová na bicykli

foto a text: BikeManiaci

Zdravíme všetkých priaznivcov cyklistiky. Prinášame Vám ďalší tip na výlet. Tento krát je to stredne náročná trasa, ktorú zvládnu aj menej skúsení  bikeri.  Väčšinou trasa vedie po kvalitnej asfaltovej ceste, s výnimkami pár úsekov nespevnenej  cesty. Takže sa dá zvládnuť napr. aj na trekingovom bicykli.

Výlet sme odštartovali klasicky v Dunajove. Po hlavnej ceste sme sa presunuli do Krásna Nad Kysucou, kde sme sa napojili na bystrickú cyklomagistrálu.  Tú sme celú absolvovali,a ďalej pokračovali po ceste do Vychylovky. Tam sme odbočili doprava na skanzen a postupovali ďalej. Tesne pred skanzenom, pri parkovisku , sme odbočili doprava a stúpali po bývalej hlavnej ceste na Oravskú lesnú. Na odbočke je aj pomerne veľká križovatka cyklotrás a turistických chodníkov, takže ju iste neprehliadnete. Ďalej už len stúpate a vychutnávate si nádherné scenérie a výhľady na okolitú prírodu. Cesta sa v priebehu trasy nerozdvojuje ani nič podobné, takže s orientáciou nebudete mať určite žiadny problém. Nám trošku síl naviac ubral sneh, ktorý tu ešte nestihol zliezť. Po absolvovaní  tohto stúpania sa dostanete do sedla Demänová. Je to miesto, kde sa stretáva Vychylovská úvraťová železnica a Oravská lesná železnica. Nájdete tu skvelé miesto na oddych, lavičky, neďaleko je dostupná aj rozhľadňa a goralská izba – drevenica s nainštalovanou výstavou goralskej kultúry.  A na nezaplatenie je nádherný výhľad a Oravskú lesnú a okolitú prírodu. My sme pre nedostatok času zvolili tú istú trasu aj domov. Ale dá sa prejsť napr. do Oravskej lesnej a odtiaľ je krásna cesta na Harvelku, k vodnej nádrži Nová bystrica.

 

Ak máte teda radi krásnu asfaltovú cestu zasadenú v nádhernej kysucko-oravskej prírode . neváhajte a skúste sa vydať po našich stopách.

Video – https://www.youtube.com/watch?v=7kGu69smc0M

foto a text: BikeManiaci

bike2 bike3 bike4