img_20180802_163818

Peter Prívara: Mám to šťastie, že preteká Peter Sagan

Ruku na srdce. Koľkí z nás sa tešili na nový ročník Tour de France, kým nepretekal Peter Sagan? Kým nad peletónom nekrúžili vrtulníky, aby sme videli všetko podstatné počas dlhých hodín jednej etapy? Keď si Peter Prívara sadol na stoličku prezidenta Slovenského cyklistického zväzu po prvý krát, o Žilinčanovi s podmanivým úsmevom a iskrou v oku svet veľa nevedel. Až kým nezačal vyhrávať a obliekať sa do zeleného dresu. Odvtedy sa v slovenskej cyklistike, ale aj v tej svetovej, čo to zmenilo. Ako to celé vníma cyklistický odborík, Kysučan a rodák z Čadce? Prečítajte si.

Tour De France 2018 je za nami. Ako sa vám pozdával 105. ročník starej dámy?

Tour de France 2018 bol po dlhej dobe zaujímavý pre fanúšikov cyklistiky, aj keď opäť dominoval team SKY, predsa len do poslednej chvíle sme nevedeli kto z jazdcov SKY sa stane celkovým víťazom, alebo či prekvapí druhý muž tohtoročného Giro di Italia, Holanďan Dumoulin. Ten nakoniec aj na Tour de France skončil druhý. Taktiež v každej etape sa diali veľmi zaujímavé veci a myslím si, že každý priaznivec cyklistiky si pri sledovaní Tour de France prišiel na svoje.

Na najznámejších svetových cyklistických pretekoch štartoval jediný Slovák. Boli časy, keď nás vo Francúzku štartovalo viac. Prečo to podľa vás je?

Aj keď tohto roku štartoval na TDF len jediný Slovák, Peter Sagan, urobil Slovensku obrovskú reklamu. Opäť získal zelený dres dominantným spôsobom, ako sa to nepodarilo v histórii ešte žiadnemu cyklistovi a nebyť jeho nezmyselného vylúčenia z pretekov v roku 2017, bol by už v počte víťazstiev prekonal Erika Zabela (Šesť zelených dresov). Síce v počte získaných zelených dresov Peter Sagan vyrovnal rekord Erika Zabela, ale predsa len dosiahol absolútny rekord v počte dní strávených v zelenom drese. Bolo ich viac ako 100(!) Po ukončení športovej kariéry bratov Velitsovcov a Michaela Kolářa je zo slovenských cyklistov momentálne schopný absolvovať TDF, alebo GIRO DI ITALIA iba Juraj Sagan.

piux-peter_sagan

Jediný Slovák, avšak jedinečný Peter Sagan, sa zapisuje do histórie cyklistiky nezabudnuteľným spôsobom. Šiesty zelený dres premenil na skutočnosť. Dosiahnuť vrchol Erica Zabela v 28 rokoch môže naznačovať nové, historické míľniky. Čo vy na to?

Ako v každej oblasti nášho života, všetko sa modernizuje, vznikajú nové technológie, tak aj v cyklistike cítiť napredovanie v oblasti skvalitňovania materiálov, nové tréningové metódy, spôsob pretekania a taktiež cyklistika sa stala veľmi populárnou. V oblasti marketingu je cítiť veľký posun a cyklistika sa začína v sledovanosti vyrovnávať ostatným športom. Na televíznom kanáli EUROSPORT je dokonca najviac vysielaným športom.

Pre média, Nový čas, ste tipovali víťaza 5. etapy. Podľa vás mal najväčšie šance Peter Sagan, čo sa aj potvrdilo. Je cyklistika taká predvídateľná?

Cyklistickí odborníci sú niekedy schopní takmer s určitosťou tipovať víťazov niektorých etáp, nakoľko sa dá odhadnúť, že niektorá etapa typologicky vyhovuje dvom trom cyklistom, čo sa potvrdilo pri mojom tipovaní v médiách víťaza 5. etapy, kde som okrem víťaza Petra Sagana tipol správne päť(!) cyklistov z prvej šestice v cieli.

reouhxpatqedwh84cqi6sw_sagan-zinkasoval-za-zlat-hetrik-iba-drob-ky

Čo vám napadlo ako prvé, tesne po Petrovom páde?

Po páde Petra Sagana som tŕpol, či bude vôbec pokračovať. Aj keď viem, že Peter je veľmi zdatný a odolný športovec, predsa len jeho zranenia boli dosť vážne. Bol aj na pozorovaní v nemocnici, či nemá otras mozgu, rany mu boli pozašívané. V ďalších etapách bolo vidieť, ako Peter na bicykli trpí, ale bojoval statočne a priviezol zelené tričko do Paríža. Myslím si, že na svete nie je veľa cyklistov, ktorí by dokázali po takom vážnom páde pokračovať, nie len v etape, ale aj v celých pretekoch.

V Paríži ste sa spolu stretli, aký ste mali z Petra dojem?

V Paríži som sa s Petrom stretol na štarte poslednej etapy a taktiež v cieli, aj keď bol veľmi unavený, bol šťastný, že to má za sebou a už myslel na ďalší program, ktorý ho čakal v nasledujúcich dňoch. Ani na oslave svojho 6. zeleného dresu sa s nami nezdržal dlho. Bol som na všetkých oslavách zeleného dresu a toto bol jeho najrýchlejší odchod. Myslím, že to bolo spôsobené hlavne jeho zranením.

Alebo sa šiel „prespať“, veď mal ešte program (úsmev)

Okamžite po ukončení TDF Peter absolvoval exhibičné kritériá, na ktorých zvíťazil, to len dokazuje, aký je bojovník, že aj napriek tomu, že nie je úplne v poriadku, bojuje vždy o víťazstvá, či sú to najväčšie preteky sveta, alebo menšie podujatia, prípadne exhibičné preteky. Peťo je víťazný tip a ako aj tvrdí, cyklistikou sa chce zabávať a je vidieť, že ho najviac bavia víťazstvá.

32147952_1985143438222268_982713818977140736_o

Žijeme dobu rekordéra TdF, ktorý je zo Žiliny. Zároveň vediete slovenskú cyklistiku. Čo to pre vás znamená?

Slovenskú cyklistiku vediem od roku 2011 a mám to obrovské šťastie, že v tomto období preteká Peter Sagan, ale nie len on, ale aj bratia Velitsovci a najmä Peter robili skvelé meno slovenskej cyklistike. Pevne verím, že aj moje súčasné 5 ročné pôsobenie vo funkcii prezidenta SZC bude pre slovenskú cyklistiku úspešné a okrem Petra Sagana aj ostatní cyklisti budú dosahovať dobré výsledky.

S akými projektmi sa v súčasnej dobe zaoberáte? 

Slovenský zväz cyklistiky momentálne pracuje na projekte Národného cyklistického centra (NCC). Je to projekt, kde by boli zastrešené všetky odvetvia cyklistiky, okrem zjazdu. Súčasťou NCC bude cestný okruh, okruh pre horskú cyklistiku, okruh pre cyklokros, dráha BMX, areál pre trial a to najdôležitejšie, drevená krytá dráha, bez ktorej slovenská cyklistika nemôže ďalej napredovať. Túto halu by využívala aj sálová cyklistika. Súčasťou objektu by bolo aj ubytovacie zariadenie so stravovaním, regeneráciou, posilňovňou.

Ďakujeme za rozhovor a želáme veľa úspechov vo funkcií p. Prívara

Ďakujem pekne.

 

Zhováral sa Tomáš Urbaník. Foto: Archív P.P. a internet

KYSUCKÝ ŠPORT