peter-privara

P. Prívara: Peter Sagan je na Tour de France pripravený veľmi dobre

Len niekoľko hodín nás delí od štartu cyklistického sviatku Tour de France. Na pretekárov 107. ročníka čaká 21 etáp so začiatkom v meste Nice. Pre sprísňujúce sa opatrenia spôsobené pandémiou uvidí štart podujatia na živo len 100 zamestnancov mestského úradu… Požiadali sme o krátky rozhovor prezidenta Slovenského zväzu cyklistiky Petrova Privaru na aktuálne témy slovenskej cyklistiky aj legendárnej Tour de France.

Ako sa vám darí bojovať so súčasnou situáciou na Slovensku a vo svete?

-Slovenský zväz cyklistiky ako prvý reštartoval po zmiernení opatrení svoju sezónu a začali sme s podujatiami na uzavretom okruhu na Slovakia Ringu v Orechovej Potôni a pokračovali sme podujatiami na letiskách kde naši cyklisti absolvovali kritériá na uzavretej trati za prítomnosti prísnych bezpečnostných opatrení. (Kalendár podujatí nájdete TU: https://www.cyklistikaszc.sk/sk/submenu/kalendar-vysledky

 

juraj-saganMáme staronového majstra Slovenska Juraja Sagana. Boli ste spokojný s priebehom MSR?

– Juraj Sagan sa stal po štvrtý krát Majstrom Slovenska a myslím si, že svojim výkonom potvrdil, že patrí do najvyššej ligy v cyklistike World Tour. Svoju vynikajúcu formu potvrdil aj na majstrovstvách Európy vo Francúzsku, kde sa umiestnil na 15. mieste.

 

Pred nami je azda najznámejší cyklistický pretek na svete. S akými očakávaniami ho budete sledovať? 

– Tour de France v tomto mimoriadnom období bude obrovský test či je možné druhé najväčšie podujatie na svete zorganizovať v období pandémie. Očakávam skvelú cyklistiku nakoľko táto skrátená sezóna nedáva špičkovým cyklistom mnoho príležitostí ukázať svoju výkonnosť. Mnoho cyklistov bude na Tour bojovať o novú zmluvu do ďalšej sezóny.

 

Keď to nadnesieme, ktorá Tour de France je to pre vás?

– Ja osobne sledujem Tour de France od svojich pätnástich rokov,  takže toto bude môj 45. ročník. Osobne som sa zúčastnil ako prezident SZC siedmych ročníkov a bol som vždy pri oslavách zeleného dresu Petra Sagana. Samozrejme tohto roku sa podujatia nezúčastním nakoľko termín koliduje s podujatím Okolo Slovenska, ktoré organizuje Slovenský zväz cyklistiky a Francúzsko sa nachádza na zozname rizikových krajín.

 

Ako vidíte šance Petra Sagana, slovenského šampióna bodovacej súťaže TdF na obhajobu zeleného dresu?

– Peter Sagan je pripravený na Tour de France veľmi dobre čo dokumentovali jeho výkony na úvodných klasikách tejto sezóny a je určite najväčším favoritom na získanie zeleného dresu.  Tour de France bude veľmi náročná nie len po fyzickej ale aj psychickej stránke a určite mu budú všetci Slováci držať palce, aby získal 8. zelený dres.

 

Za rozhovor poďakoval Tomáš Urbaník. Foto: Internet