vys4

Nová trojkráľová tradícia – výstup na vrch Vysoká

Už dlhšiu dobu sa partia športových nadšencov, ktorých spája Kysucký šport, chystala spoločne vystúpiť na vrch Vysoká, ktorý sa vypína na spojnici hornokysuckých obcí Podvysoká, Staškov a Zákopčie. Dňa 6.1.2016 na sviatok Troch kráľov o 10:00 vyrazili dve skupiny.

Jedna štartovala z Podvysokej od Pohostinstva pod Lipou a druhá zo Zákopčia od potravín u Kľukov. Cieľ mali spoločný, vrchol Vysoká v nadmorskej výške 798 m. Počasie nadšeným turistom prialo a keďže trasa nebola náročná, v oboch skupinách bol aj značný počet detí.

Po hodinovej prechádzke lesnou cestou sme sa dostali k nádherným výhľadom na mesto Turzovka a následne prakticky na celú Makovskú dolinu. Stretnutie oboch skupín sa podarilo tesne pod vrcholom, kde sa spájajú chodníky z Podvysokej a Zákopčia. Skupinku turistov zo Zákopčia viedol veliteľ dobrovoľných hasičov Zákopčie Tarabov Janko Plaček , ktorý je so svojou manželkou a detičkami v kysuckých horách ako doma. Spoločne sa nám naskytol výhľad na Malú Fatru, Beskydy, ale lúštili sme aj budovy kysuckých dedín a vrcholy Javorníkov. Zaujímavosťou bol aj výhľad na rozhľadňu, ktorá sa nachádza nad obcou Zákopčie na Marťákovom kopci v nadmorskej výške 854 m n.m. na hlavnom hrebeni Javorníkov. Spoločne sme sa dohodli, že ďalší výlet podnikneme práve tam. V prírode sme strávili príjemné 4 hodiny a naši najmenší majú za sebou aj prvú tohtoročnú guľovačku.

Kysucké hory a turistické chodníky sú naozaj veľmi krásne a preto sme sa za kysuckysport.sk dohodli, že budeme podobné akcie pripravovať pravidelne.

vys5Vys1vys6