36351977_10211239705809189_2247199577293717504_n

Najlepší Kysučan na Kysuckom maratóne!

Ak by sme si sadli ku kronike slovenskej Atletiky a zalistovali pod písmenom „T“, nájdeme tam meno človeka, ktorého výkony sa tam zapisujú takmer štyri desaťročia. Peter Tichý st. odovzdal svojej láske, športovej chôdzi, maratónu či ultramaratónu celý život a život, mu to každý ďalší pretek ochotne vracia. Jeho štart na 44. Kysuckom maratóne, podujatí, ktoré patrí medzi slovenské športové klenoty, bol veľmi otázny. Rekonvalescencia a regenerácia mu „naštrbila“ športové plány a do poslednej chvíle nebolo jasné, či sa postaví na štart. Podarilo sa a Peter Tichý st. napísal ďalší nezabudnuteľný príbeh. Tesne pred svojím životným jubileom si zabehol 2. (!) najlepší osobný čas na kysuckom maratóne, do cieľa zabehol na 4. mieste celkového poradia už ako najlepší Kysučan!

36087210_10214259105985081_9046002952820490240_nZa posledných deväť rokov ste zabehli svoj druhý najrýchlejší čas na Kysuckom maratóne. Čo vám preblyslo hlavou, keď ste videl svoj čas?


Vnútorné uspokojenie, že som dokonale využil vhodné bežecké podmienky a zúžitkoval natrénované. Už pred obrátkou v Starej Bystrici, keď bola prvá polovica trate mierne do kopca, som tušil že zabehnem kvalitný výkon, že však bude druhým najrýchlejším od roku 2009 som nečakal. To som zistil až keď som si pozrel svoje predchádzajúce výkony na Kysuckom maratóne.

Pred nedávnom ste mali z dôvodu úrazu zdravotné ťažkosti a dnes ste najlepší Kysučan na trati druhého najstaršieho maratónu na Slovensku. Veľa ľudí sa pýta, ako sa to dá dosiahnuť?

Za všetkým je hlavne dlhodobá stabilná výkonnosť, keď som sa aj po skončení vrcholovej chodeckej kariéry neprestal hýbať a beh sa mi stal neoddeliteľnou súčasťou života a mojim životným štýlom.

Čo si myslíte o vekovom priemere prvých desiatich pretekárov maratónu?

Že je len odrazom reality dnešnej, trochu konzumnejšej doby, vlastne všetci pretekári z prvej desiatky sme z generácie, keď sa predsa len viac prirodzene športovalo a za zvyšovaním výkonnosti sa nehľadala ľahšia či kratšia cesta.

Kde vás môžeme vidieť najbližšie?

Na Bežeckej lige Žiliny už najbližšiu stredu, po ktorej odchádzam na pobytový zájazd do Chorvátska, ktorý som získal od CK Jomatour na Kysuckom maratóne ako najrýchlejší Kysučan. Z maratónov pobežím najbližšie Rajecký, v septembri sa po šiestich rokoch postavím na štart MS v behu na 100km, v októbri tradičné MMM v Košiciach, MSR v behu na 50km a v decembri Vianočný maratón okolo VD Žilina..

Ako ste vnímali obhajobu Radky Prívarovej na polmaratóne?

Viem že obhájiť víťazstvo, naviac doma, je vždy ťažšie. Radka je však skúsená pretekárka a úprimne ma teší, že to potvrdila aj týmto víťazstvom.

Je niečo, čo by ste chceli odkázať čitateľom? Prípadne niekomu poďakovať?

Chcel by som popriať hlavne zdravie a aby sa ľudia venovali čomukoľvek, tak nech to robia so srdcom.

Tomáš Urbaník, foto: Archív P.T.

KYSUCKÝ ŠPORT