krizovatka

NAJ križovatka na Kysuciach

Väčšina kysuckých križovatiek sa vyznačuje tvorením nekonečných kolón. Poznáme to všetci, semafory v kysuckých okresných mestách nás obrali už o niekoľko hodín života a dennodenne sa zahrávajú s našou trpezlivosťou. Málo kto z nás však vie, že NAJväčšia a NAJkrajšia križovatka nášho regiónu má na naše zdravie úplne opačný účinok.

Kto sa už prešiel do srdca Javorníkov na JAKUBOVSKÝ VRCH (875m), mi dá určite za pravdu, že ponúka bezkonkurenčné výhľady a to nielen na okolité doliny a kysucké dediny. Môžete odtiaľ obdivovať značnú časť Javorníkov a Beskýd, ktorým dominuje majestátna Lysá hora (1323m). Na druhej strane budete mať ako na dlani Malú aj Veľkú Fatru a pri lepšej viditeľnosti aj vrcholy Nízkych Tatier.

vyhl1 Je až neuveriteľné čo všetko sa dá z Jakuboského vrchu pozorovať. Postupne si môžete obzrieť Malý aj Veľký Rozsutec (1610m), Stoh (1607m) a ďalšie nádhery Krivánskej Malej Fatry a pokiaľ zaostríte zrak ponad hrad Lietava sa pekne v diaľke vynára aj dominanta Lúčanskej Malej Fatry Kľak (1352m). Samozrejmosťou sú výhľady do kysuckých dolín a okolitých okresov. Jakubovský vrch si právom zaslúži označenie NAJ križovatka Kysúc, nakoľko z neho vedú priame cesty a turistické trasy do Vysokej nad Kysucou, Dlhej nad Kysucou, Turzovky, Turkova,  Podvysokej, Zákopčia, Čadce, Ochodnice, Nesluše, ale aj mimo naše okresy do Dlhého Poľa, Považského Chlmca, Budatína, Veľkého Rovného a určite mnoho ďalších. Postupne ho objavujú nielen peší turisti a cyklisti, ale nezriedka stretnete na Kysuckej bežeckej magistrále, ktorá prechádza Jakubovským vrchom aj motorkára, alebo štvrokolku. Jakubovský vrch ako dominanta kysuckých Javorníkov je dostupný po mnohopočetných turistických značkách, takmer z každého kúta Kysúc. V poslednej dobe sa stáva obľúbenou trasa po kysuckej bežeckej magistrále, ktorá spája okresné mesto Čadcu od hotela Husárik s Vysokou nad Kysucou v časti Semeteš, následne pokračuje až na Makov Kasárne a odtiaľ prechádza až do Beskýd. Táto obľúbená trasa prechádza cez nespočetné množstvo typických kysuckých kopaničiarskych osád. Mnohé z nich si zachovali pôvodný výzor, iné si už upravili nový majitelia, prevažne s moravskými evidenčnými číslami na terénnych vozidlách.

vyhl4Príjemným spestrením prechádzok po Javorníkoch je aj „Galéria v prírode“. Aj v týchto končinách môžete objavovať niekoľko zaujímavých umeleckých diel od popredných umelcov – maliarov a sochárov.

vyhl6 Zaujímavým lákadlom sa na tejto trase stali aj dve majestátne turistické rozhľadne. Štatút prvej kysuckej rozhľadne má rozhľadňa na vrchu Kamenité (834m) nesúca názov po svojich zhotoviteľoch, bratoch Mikovčákovcov. Samotná rozhľadňa nie je moc vysoká, ale poskytuje príjemné výhľady do širokého okolia. Nachádza sa blízko Dlhej nad Kysucou a Turzovky. Na magistrále je asi polcestou medzi Semetešom a Jakubovským vrchom. Ak sa z Jakubovského vrchu vydáte smerom na Čadcu tak sa dostanete k najnovšej kysuckej rozhľadni, ktorá sa nachádza v Zákopčí na Marťákovom kopci v časti Petránky. Rozhľadňa má podobu starodávnej strážnej veže, vďaka čomu evokuje známu krupinskú vartovku. Je vysoká 14 metrov a ponúka krásny panoramatický výhľad takmer na celé Kysuce. V blízkosti rozhľadne sa nachádza turistický prístrešok a drevený kríž. Lokalitou vedie turistický chodník využívaný na pešiu turistiku, cykloturistiku a v zime i na bežky. Východiskom túr na Marťákov kopec je zväčša obec Zákopčie, časť Petránky. vyhl3V tomto roku máme šťastie na krásne víkendy a príjemné slnečné počasie, ktoré aj z Jakubovského vrchu a okolitých rozhľadní ponúka nádherné výhľady. Vyhľadajte túto kysuckú križovatku a verím, že mi dáte za pravda. Teším sa na Vaše postrehy a komentáre o kysuckej prírode.

Autor: František Ďurkáč

vyhl2

vyhl5