31913702_1089892657828026_2998419787207409664_n

Miroslav Kocúr: Je to neskutočný zážitok!

Slovensko remizovalo so Švajčiarskom 3:3. Správa s prvkami senzácie obehla celý florbalový svet  hneď na začiatku Majstrovstiev sveta vo florbale junioriek, ktoré sa konali v prvom májovom týždni vo Švajčiarsku. Naše dievčatá boli na vrchole emočného blaha a čakal sa tuhý boj o ďalšie dôležité body a možno medaile. Kto sledoval šampionát spolu s nami vie, ako sa ďalej darilo slovenskému výberu. Dievčatá síce odovzdali maximum, na svetovú špičku to na viac, ako jeden bod nestačilo. Toľko hovoria štatistiky, výsledky a čísla. Čo však na vystúpenie florbalových reprezentantiek Slovenska hovorí fanúšik a predovšetkým otec Miroslav Kocúr ,ktorý sa šampionátu osobne s rodinou zúčastnil, keď v najcennejšom drese nastupovala jeho dcéra Alexandra?

Ako hodnotíte úvod šampionátu, prvý duel s domácim Švajčiarskom?

Bolo cítiť obrovské nasadenie. Dievčatá dali do toho všetko. Všetky zápasy odohrali na doraz, no tento prvý, zoznamovací sa s turnajom, mal veľmi silný náboj. To bolo cítiť aj v hľadisku. Ďalšie zápasy mali svoju kvalitu a energiu, no už bolo badať únavu  dievčat, ktoré boli nasadzované častejšie. My sme boli veľmi radi za dosiahnutý výsledok. Remizovať s domácim výberom, ktorý bol podľa „papierových“ predpokladov,  favoritom na medailu, bolo aj pre ostatných  účastníkov majstrovstiev a širšiu florbalovú verejnosť, prekvapením.

Aký to je pocit,  vidieť svoju dcéru v národnom drese na svetovom šampionáte?

Je to neskutočný zážitok. Moja manželka Erika s druhou dcérou Tatiankou taký šampionát absolvovali pred dvoma rokmi v Kanade. Je to úžasný pocit a zážitok, ktorý je umenie popísať. Vnímam  to,  ako výsledok poctivej práce a prístupu svojej dcéry, podporu celej našej rodiny, správneho usmernenia trénerov, obetu po viacerých ohľadoch. Ako fanúšikovia sme absolvovali  viacero medzinárodných  zápasov v Česku, Poľsku, Maďarsku aj Lotyšsku, kde na turnaji Európskej ligy Saška Kocúrová  spoločne s Aďkou Šidlovou vyhrali, ako vôbec prvý slovenský klub, európsku klubovú ligu majstrov! To bolo fantastické. Spoločne s ostatnými rodičmi tie momenty prežívame o niečo viac. Slzy na krajíčku, keď hrá hymna, vykričané hlasivky počas zápasu, absolútna podpora svojho dieťaťa. Nebudem to skrývať. Pre človeka je to potešenie, a keď sa na góle podieľa jeho dieťa, cíti hrdosť navyše.

31818442_1089434094540549_3580450936000086016_nKtorý športový moment z uplynulých Majstrovstiev sveta vo florbale junioriek bol pre vás taký najemotívnejší?

Jednoznačne remíza so Švajčiarskom. Prvý bod na šampionáte nás doslova vystrelil do výšin. Avšak, v nasledujúcom zápase sme podľahli Poľsku.  Dievčatá mali s Poľkami dobrú bilanciu, ale ten zápas jednoducho nezvládli. Ako divák  to hodnotím, že naše družstvo, najmladšie na turnaji, doplatilo na neskúsenosť a únavu kľúčových hráčok., ktoré boli nasadzované častejšie. Nevedno, súper mal opticky viac síl v dôležitých fázach  zápasu a využil takmer každé zaváhanie našich dievčat.  Výsledky v našej skupine boli tesné, tak o gól o dva. Ťažký tretí zápas  s Fínkami, vicemajsterkami sveta, kde sme ešte v polovici tretej tretiny držali priaznivý stav 1:3 sme v jeho závere neudržali, skončil nakoniec výsledkom  1:6. Pre hráčky to boli získané veľké skúsenosti. Možno nám chýbalo aj trošku športového šťastia. Dokonca sme boli chvíľu v hre o 5. miesto, ale nemali sme to už vo vlastných rukách. Napokon sa naše dievčatá neudržali v  A skupine a zostúpili do B skupiny majstrovstiev. O návrat medzi elitu  sa budeme pokúšať o dva roky . Najbližší  šampionát sa bude konať v Číne.

Čo vám z Majstrovstiev utkvelo najviac?

Ja osobne som vo Švajčiarsku ešte nebol, tak to bola pre mňa nová skúsenosť. Očakával som, že organizácia turnaja bude vo Švajčiarsku minimálne na úrovni predchádzajúceho šampionátu , ktorý sa konal v Kanade. Chýbala mi však, celková propagácia podujatia, podpora fanúšika v podobe pomôcok pre fandenie, suveníry a boli aj problémy so zaparkovaním. Hovorím o veciach ,  ktoré sme mali podľa mňa na lepšej úrovni v organizovaní majstrovstiev sveta žien v Bratislave. Super bolo aj to, že sa nás fanúšikov zo Slovenska (prevažne rodiny hráčok) nazbieralo pomerne dosť a že nás bolo z hľadiska počuť (úsmev) a dokázali sme „konkurovať“ aj početnejším skupinám fanúšikov súpera. Niektorí z nás absolvovali  aj poznávací výlet do neďalekého „maličkého“ Lichtenštajnska…

31602872_1089431534540805_622887798289989632_nSú na Slovensku podmienky pre florbal priaznivé?

Ide o mladý dynamicky sa rozvíjajúci sa šport. Oslovuje čím ďalej tým viac mladú generáciu a čo je dôležité, rovnako dievčatá  a chlapcov. Nemá však, takú históriu a zázemie, ako  tradičné športy,  hokej, či futbal. Florbal nie je šport, ktorým sa dá v našich podmienkach, do budúcna živiť. Naopak, niečo to stojí, ale keď vidíte, čo všetko do toho tie hráčky dávajú (čas, srdce, peniaze, prístup), tak má potenciál sa do budúcna takým športom stať.  Aj na  majstrovstvách sveta bolo poznať, že podpora florbalu na Slovensku je na úplnom začiatku a oproti „ostatnému“ svetu máme čo dobiehať. Na druhej strane ma ako rodiča veľmi teší, keď vidím, ako to moju dcéru baví . Tam neváham s podporou.   Klobúk dole, že to hráme na takej úrovni a  dievčatá to berú tak zodpovedne.

Autor Tomáš Urbaník, foto: Archív M. K.

KYSUCKÝ ŠPORT