22127524_2110726769213726_891009747_n

Matej Macek vedie v Nórsku Kanadské bodovanie!

Pohyblivý hokejový krídelník už štvrtý rok brázdi nórske hokejové štadióny. Rodák z Kysuckého Nového Mesta sa s hokejom zoznamoval v Žiline. Do Nórska vycestoval ako dorastenec a oporu našiel v klube z hlavného mesta či u otca Miloša.

Manglerud Star je hokejový klub z Osla. Hlavné mesto škandinávskej krajiny má niekoľko hokejových klubov. Manglerud sa s Matejom dohodol na dvojročnej spolupráci. Vekom stále junior už okúsil aj zápasy GET ligy medzi mužmi, keď sa po prvý krát presadil minulý rok v play-off proti Nidarosu.

Neušlo našej pozornosti, že v prebiehajúcej hokejovej sezóne 2017/2018 vedie Matej Macek Kanadské bodovanie juniorskej súťaže do 20 rokov, keď doteraz  nazbieral 35 bodov (16 + 19) v 14 zápasoch! Manglerud má elitný útok aj vďaka nášmu rodákovi, no postráda väčšiu kvalitu v obrane a na brankárskom poste. Napriek tomu patrí k popredným klubom súčasnej juniorky.

22127474_2110730289213374_377027111_n

Opýtali sme sa najprv otca Miloša Maceka, čo hovorí na pôsobenie svojho syna v Nórskej juniorke a aké majú chlapi plány do budúcna: „Uvidíme, čo prinesie táto sezóna, podľa ktorej by sa mal Matej zariadiť. Čo ďalej, ukáže čas. Matej je stále hráčom Žiliny, hoci teraz je na hosťovaní v Manglerute. Uvidíme, čo bude po sezóne.“ Čo sa snaží starostlivý otec vštepovať svojmu synovi? „Chlapci, ktorí majú možnosť hrávať a napredovať v hokeji, by sa mu mali venovať naplno. Každý má možnosť výberu. Buď využije svoj potenciál, alebo začne pracovať.  Dva krát v týždni beriem Mateja do práce. Rád by som mu sprostredkoval aj iný pohľad na svet ako je ten z ľadovej plochy, aby si mohol porovnať, či urobí „bazén“ navyše, alebo bude chodiť pravidelne do práce. Lopata tu bola, je a bude vždy.“

Mladý nádejný hokejista si uvedomuje krehkú hranicu života na ľade, či každodennej tvrdej práce: „Otcova práca je náročná, keď to porovnávam, viem, že by som radšej hrával hokej.“ Na otázku, kde sa vidí po sezóne, odpovedal takmer rovnako ako otec:  „To ešte neviem. Chcem na sebe pracovať každý deň, zlepšovať sa a čo bude, ukáže čas. Pravdupovediac, rád by som pokračoval s hokejom.“

Na pozíciu lídra Kanadského bodovania Nórskej Juniorky U20 mal jasnú odpoveď: „Myslím si, že bez mojich spoluhráčov z útoku by som tam nebol. Najviac mi sedí Jon Rafoss a Mats Grøsvik…. Medzi nami funguje dobrá chémia. Hrávame spolu už štvrtú sezónu.“ Samozrejme sme neobišli ani tému tém, akou je škola:  „Študujem externe. Mám individuálny plán, na ktorom pracujem popri hokeji.“ Všade vo svete je základom komunikácia, ako sa Matejovi darilo s jazykom? „Dorozumievam sa skôr anglicky, no už rozumiem aj slová v nórčine. Keď som tu bol prvý rok, poznal som len rodný jazyk, takže to bolo o niečo náročnejšie, ale človek sa naučí.“ 

Matej si uvedomuje, že bez podpory najbližšej rodiny, otca, mamy, súrodencov, priateľov a známych ktorí mu fandia, by sa jeho cesta za hokejovým snom nemohla uskutočniť. Váži si to a zo srdca všetkým ďakuje.

_dsc3466Pred letnou prípravou, ktorú absolvoval doma na Kysuciach, stihol získať aj titul Vicemajstra Slovenska U19 v hokejbale, keď žiaril najmä v domácom finálovom zápase proti Spišskej Belej. Jeden gól pripravil a jeden sám dal. Vďaka jeho bodovej bilancií si Čadca udržala domácu neporaziteľnosť a hoci nedotiahla svoje víťazné ťaženie do vytúženého zlatého konca, zanechala silný hokejbalový odkaz..

Na diaľku budeme šikovnému kysuckému kanonierovi držať naďalej palce a veriť, že smelo vykročí do „veľkého“ hokejového sveta a splní si svoje sny.

Pre Kysucký šport, Tomáš Urbaník. Foto: Archív M. Macek a Hbk Čadca

Máte obľúbeného kysuckého športovca? Pošlite nám svoj tip. Chceme vedieť, Kto bude športovec roka 2017!

titulka