Mária Marcibálová zodvihla prítomných zo sedadiel – 2krát!

Kysucký šport spomínal na športový rok 2018 a jeho hlavných protagonistov. Šport je o víťazstvách, ale aj prehrách, je o osobnostiach ale aj ceste k vytúženým vavrínom. Šport je cesta k zdravému životnému štýlu, peknej postave či dobrej nálade.

Dom kultúry v Čadci privítal športové osobnosti, Kysučanov, ktorí sa v roku 2018 zaslúžili o veľké výsledky, ale aj tých, ktorých ich výsledky preslávili ešte pred tým. Nemohli chýbať fanúšikovia, srdciari, blízki ľudia, ktorých baví pohyb aj dobrá zábava.

Galavečer Športovec roka 2018 začal spomienkou a minútou ticha na dobrého človeka, športového redaktora, ktorý nás navždy opustil. Milan Čimbora odišiel náhle, no zanechal po sebe odkaz, ktorý bude žiť naveky. Presne, ako sa spievalo v úvodnej piesni večera. Neskôr, po prvých slovách moderátora Juraja Vnuka všetko vypuklo. Nominácie, vzácni hostia, chvíľka napätia a ocenenia. Ten vzorec pri podobných vyhodnoteniach funguje skutočne dokonale.

50226178_2212208569097340_4799843197020798976_o

Pomedzi jednotlivé kategórie si prítomní mohli vypočuť a vychutnávať spevácke výkony niekoľkých kysuckých interpretov a interpretiek. Úplne prvé však vystúpili gymnastky z oddielu Gymnastika Kelčov. Dievčatá sa teda vedia hýbať, čo ocenilo aj spokojné hľadisko. Peter „Ali“ Truchlik rapoval svoju novinku z pripravovaného albumu. Stanislav Cyprich si vybral dve piesne z vlastnej tvorby, ktoré divákov chytali za srdce. Spevácky štvorlístok doplnili ešte dve ženské vystúpenia. Romana Gacíková a Ľudmila Jarošová zjemnili mužské osadenstvo na pódiu a priliali viac nežnej energie.

Tak, ako František Ďurkáč, Danka Pavlíková, Jaroslav Klus, Ľudovít Valárik, Róbert Kašša, Tomáš Urbaník, Stanislav Špila či Peter Prívara oceňovali najlepších v kategóriách Hasičský šport, frisbee, atletika, silové športy, stolný tenis kulturistika, fitness, karate, volejbal, florbal, hokejbal, hokej, futbal alebo trénera roka, organizátora a športový kolektív, sa program blížil do finále celého večera a k odpovedi  na otázku: Kto bude športovec roka 2018?

Ešte pred tým si však prišli prebrať ocenenie dve športové stálice kysuckého športového diania. Pre honor „Ambasádor kysuckého športu“ sa na pódium zastavil a prišiel poďakovať  neúnavný chodec a bežec, športovec telom aj dušou pán Peter Tichý. Soška za „Oddanosť športu“ čakala na pána Jána Jurgu, ktorý si pred tým prevzal aj cenu pre najlepšieho karatistu roka 2018.

jozef-ninis-clanokw

Keď sa už schyľovalo k vyhláseniu športovca roka, v divadelnej sále sa dalo napätie krájať. Na plátne postupne svietili mená od piatej priečky po tú najvyššiu. Postupne.  Delené piate miesto obsadil majster sveta v silovom trojboji František Šuška a cyklotrialový slovenský talent Samuel Hlavatý. Štvrtú priečku si vyslúžila Terézia Kuriaková, majsterka sveta v rádio-orientačnom behu. Blížil sa stupeň víťazov. Kto bude tretí? V TOP 3 sa umiestnil, tak ako minulý rok, slovenský hokejový reprezentant do 20 rokov a prvý draftovaný Kysučan v NHL – Miloš Roman. Druhé miesto obsadil majster Európy v kulturistike Ladislav Litva a na vrchol rebríčka zaslúžene vystúpil a honor kysuckého Športovca roka 2018 získal slovenský reprezentant v sánkovaní, olympionik a vicemajster Európy zo Siguldy v disciplíne šprint, Jozef Ninis – srdečne gratulujeme!

Čím sa dal ešte obohatiť takýto vrchol večera? Na programe boli ešte dve mimoriadne kategórie. Pretože si organizátori všímajú a spoločne s odborníkmi zo športového odvetvia hodnotia celý proces športového diania, na pódium pozvali laureáta na cenu za Mimoriadny prínos športu na Kysuciach. Stal sa ním pán Pavol Masnica z Promontu, ktorý sa okrem iného zaslúžil o vybudovanie tenisovej haly v Kysuckom Novom Meste.

50773198_1430858607045254_4071699592985444352_oÚplne na záver prišiel pozlátený klinec programu. Kysucká športová sieň slávy privítala nového člena, či skôr členku, pretože sa ňou stala pani Mária Marcibálová! Športový pojem v našich končinách. Neúnavná, energická, inšpiratívna a výnimočná žena. Takéto prívlastky si naša pani učiteľka rozhodne zaslúži a aj iné, veď v samotnej reči ku prítomným divákom, ktorí ju dva krát poctili burácajúcim potleskom v stoji tzv. standing ovation, spomínala na svojich osem titulov majsterky sveta v behu do vrchu, stovky žiakov a zverencov, ktorí prešli jej rukami a aj na svoju celoživotnú oporu, ktorú získala vo svojom manželovi Vojtechovi.

Aký záver môže mať tento kúsok športovej gala prehliadky najlepších Kysučanov? Snáď vysloviť želanie do nového športového roka 2019, nech je úspešnejší a bohatší o výnimočné momenty, ktoré budú inšpirovať generácie ľudí a krášliť kysuckú vitrínu športových úspechov.

Ako videli druhý ročník galavečera Športovec roka 2018 niektorí z ocenených? Prečítajte si.

Ľuboš Kanálik, fitness tréner roka: „Na galavečeri Športovec roka 2018 sa mi páčilo. Bol som milo prekvapený. Organizácia podujatia bola na vysokej úrovni. Víťazstvo v kategórií fitness ma príjemne prekvapilo. Týmto sa chcem poďakovať všetkým, ktorí mi dali svoj hlas a ocenili moju trénerskú prácu, ktorú sa snažím vykonávať čo najlepšie.“

Marek Vlček, strieborný kulturista roka 2018: „V prvom rade sa chcem vrúcne poďakovať za možnosť zúčastniť sa takej akcie a zároveň byť ocenený. Akcia sa mi organizačne veľmi páčila a som rád, že som mohol byť účastníkom tohto podujatia, nakoľko som aktívny športovec a veľmi ma teší, že sa o nás v našom domácom prostredí hovorí a popularizujú sa naše mená a športové zameranie.“

50846320_1430443997086715_7424896129952645120_o

Ladislav Litva Kulturista roka a 2. športovec roka 2018: Najlepší v kategórií Kulturista roka 2018. Zľava Richard Chromík, Marek Vlček, oceňovala Dana Pavlíková a Ladislav Litva.

„Osobne ma na galavečeri zaujala samotná myšlienka zorganizovať niečo takéto a ohodnotiť tvrdo trénujúcich a pracujúcich športovcov. Nesmierne ma potešilo vysoké ohodnotenie spomedzi všetkých športovcov, nakoľko kulturistika nie je tak populárna a známa medzi verejnosťou ako iné športy. Verím, že ďalšie ročníky budú úrovňou len napredovať a môžeme sa spoločne tešiť veľkému záujmu.“

Miroslav Škrobian, tréner roka mládež: „Galavečer Športovec roka Kysúc 2018 sa mi páčil. Nie len mne ale aj mojím športovcom a manželke. Bolo to dobré spestrenie a ďalšia motivácia do tejto sezóny. Bol som prekvapený, že som obhájil trénera roka Kysúc. Veľmi si to vážim a chcem sa všetkým poďakovať.“

Monika Bytčanková, futbalistka roka 2018: „Tento rok bol Športovec roka podobne úžasný, ako ten minulý. Pre kysuckých športovcov je veľká česť byť medzi nominovanými. Som veľmi šťastná, že som mohla byť niečoho takého súčasťou už druhý rok. A som rada, že na Kysuciach podporujú každý šport a nie len tie svetovo najrozšírenejšie. Veľká vďaka patrí organizátorom, že niečo také pre nás vymysleli a taktiež prajem každému, nie len športovcom, aby mali úspešný a bohatý rok 2019!“

50818477_2258202780868937_7193498663732117504_nPeter Papik, tréner roka bronz: „Bol som milo prekvapený, akým štýlom bol poňatý galavečer Športovec roka 2018 a jeho organizácia musela obsiahnuť kopec roboty. Klobúk dole. Nám bolo super. Mali sme výborné miesta na sedenie, páčil sa nám program aj občerstvenie po programe. Ocenenie pre nás a našu zverenkyňu bola čerešnička na torte. Uvedenie pani Marcibálovej do siene slávy bol veľmi emotívny a silný zážitok. Verím, že sa zúčastníme aj o rok!“

Alexandra Kocúrová, florbalistka roka 2018:  „Galavečer som si veľmi užívala. Bolo to pre mňa niečo nové a vážila som si všetky jeho momenty, či už na pódium alebo v hľadisku. Bola som hrdá, že som sa ocitla medzi elitou kysuckého športu a budem robiť všetko preto, aby aj budúci rok som sa tam mohla ocitnúť. Zaujalo ma množstvo športov, ktoré náš región ponúka a hlavne, skromnosť ľudí, ktorí ho reprezentujú.“

František Šuška, víťaz kategórie Silové športy: „Mne osobne sa veľmi páčilo. Ľudia boli dobre naladení, program bol pestrý a veľa ocenených. Možno by som začal o hodinku skôr, ale to je už detail, ktorý majú na starosti organizátori. Chcem sa poďakovať za veľmi pekný večer aj ocenenie.“

Miloš Roman, Hokejista roka a 3. športovec roka 2018: „Ďakujem celej svojej rodine, ktorá ma podporuje a vytvára mi podmienky najlepšie ako vedia. Som hrdý na nich a veľmi si vážim čo pre mňa robia, či už moji bratia, alebo rodičia so starou mamou. Gratulujem všetkým športovcom, ktorí sa umiestnili ale aj tým, ktorých to ešte len čaká. Nech vytrvajú vo svojom snažení a tvrdo na sebe pracujú. Podľa mňa je galavečer Športovec roka dobré podujatie pre celé Kysuce, kde naši športovci nájdu ocenenie ale aj inšpiráciu.“

ŠPORTOVEC ROKA 2018 – VÝSLEDKY

49213344_1430443710420077_7499124241548181504_o-1HASIČSKÝ ŠPORT: 1. Ján Šulek a Štefan Belko – majstri sveta v požiarnom útoku; 2. Alžbeta Kalužníková a Barbora Ďurčová – majsterky sveta v požiarnom útoku; 3. Dávid Kalužník – majster Slovenskej republiky v dvojboji.

FRISBEE: 1. Matúš Olešňaník; 2. Klára Stopková; 3. Rudolf Kožík.

ATLETIKA: 1. Alexandra Závadská – majsterka SR junioriek a vicemajsterka SR žien v behu na 1500 m; 2. Radka Prívarová – majsterka SR na 1500 m veteránok. Víťazka Kysuckého polmaratónu; 3. Lukáš Prívara – majster SR do 23 rokov.

SILOVÉ ŠPORTY: 1. František Šuška – majster sveta a Slovenska v silovom trojboji (WUAP); 2. Dávid Truchlik – Armwrestler, Majster SR do 90 kg na pravú a vicemajster SR na ľavú ruku; 3. Natália Húšťavová – Majsterka SR vo vzpieraní juniorka.

50237757_1430443543753427_491893434655703040_oFITNESS TRÉNER: 1. Ľuboš Kanálik – LK fitness Čadca; 2. Lucia Riecka – Riecky and relax fitness Kysucké Nové Mesto; 3. Simona Kopačová – MM Aréna Krásno nad Kysucou.

KARATE: 1. Ján Jurga st. – majster Európy, Vicemajster Európy Kata, Majster SR Kumite masters. 2. Karol Kožák – majster Európy Shytoriu, Majster SR Shytoriu kadet. 3. Peter Michalec – majster SR kumite masters – Všetci Klub Karate ZZO Čadca.

KULTURISTIKA: 1. Ladislav Litva – majster SR a Európy v kulturistike (ICN); 2. Marek Vlček – majster SR juniorov a seniorov (IFBB). 3. Richard Chromík  – striebro z IFBB PRO Budapešť (IFBB).

50247508_2212210959097101_4410259319329652736_oFLORBAL: 1. Alexandra Kocúrová a Andrea Šidlová – majsterky SR vo florbale; 2. Rudolf Turiak – slovenský reprezentant. 3. Slavomír Ondrušek – FBC Devils.

STOLNÝ TENIS: 1 . Filip Delinčák – Bronz vo štvorhre na majstrovstvách Európy v stolnom tenise kadetov; 2. Pavol Petráš – extraligová legenda, MSK Čadca; 3. Samuel Cyprich – slovenský reprezentant, MSK Čadca.

ŠPORTOVÝ KOLEKTÍV: 1. FBC Kysucké Nové mesto žemny – Slovenská extraliga; 2. MSK Čadca muži – Slovenská extraliga v stolnom tenise; 3. Nordside ultimate fresbee Turzovka.

HOKEJBAL: 1. Lukáš Piják, Tomáš Čičala, František Čičala, Tomáš Bajánek – HBK Protef Považská Bystrica – Kysučania v nej, víťazi základnej časti HEL a konečný bronz – historické postavenie klubu; 2. Tomáš Bajánek a Branislav Chromiak – bronz z ms v hokejbale juniorov. 3. Nikoleta Randová – bronz z ms v hokejbale žien.

HOKEJ: 1. Miloš Roman – Slovenský reprezentant, draftovaný hráč klubom NHL Calgary Flames; 2. Matej Macek – najlepší strelec súťaže  Norway Elite U20 – Manglerud; 3. Roman Kadlečík – víťaz „Sekeras trophy“ v EUHL.

50108008_2212218802429650_2627144968552054784_nFUTBAL: 1. Monika Bytčanková – ŠK Slovan Bratislava – majsterka SR a víťazka Slovenského pohára; 2. Ľubomír Michalík – ŠK Sereď Fortuna liga, 3.Matúš Ševčík – kapitán Slovenska na OH mládeže v Buenos Aires.

TRÉNER ROKA MLÁDEŽ: 1. Miroslav Škrobian – vzpierači Krásno nad Kysucou; 2. Štefan Kavuliak – FK Čadca; 3. Ján Ligáč – ZŠ Svrčinovec florbal.

TRÉNER ROKA DOSPELÍ: 1. Michal Vlček – KNM florbalistky ; 2. Tomáš Regec – tréner víťazov základnej časti HEL a bronzových medailistov HEL. 3. Peter Papík a Vladimír Vrábel Škola vzpierania KNM

ORGANIZÁTOR ROKA REGIÓN: 1. Plavecká 24-ka – Mestská plaváreň Čadca; 2. Firesta cup – Ján Masný; 3. Novoročný futsalový turnaj – Peter Čička a Peter Kotek.

ORGANIZÁTOR ROKA: 1. Európsky pohár v cyklokrose – CK Biking Raková; 2. Slovenský pohár v stolnom tenise a majstrovstvá Slovenska – MSK Čadca; 3. Štefanský pohár – Remedios.

50650234_1430858897045225_407715275404738560_oAMBASÁDOR KYSUCKÉHO ŠPORTU: Peter Tichý, AK Čadca

ODDANOSŤ ŠPORTU: Ján Jurga, KK ZZO Čadca

ŠPORTOVEC ROKA 2018: 1. Jozef NINIS – Vicemajster Európy, olympijské hry Pjongčang; 2. Ladislav LITVA – Majster Európy, Majster SR v kulturistike, 3. Miloš ROMAN– hokejový reprezentačný útočník, draftovaný klubom NHL. 4. Terézia KURIAKOVÁ – majsterka sveta v radioorientačnom behu, 5. František ŠUŠKA – majster sveta v silovom trojboji a Samuel HLAVATÝ – historický bronz zo svetového pohára cyklotriacl UCI.

MIMORIADNY PRÍNOS PRE ŠPORT NA KYSUCIACH: Pavol Masnica, PROMONT s. r. o.

SIEŇ SLÁVY KYSUCKÉHO ŠPORTU: Mária Marcibálová.

 

ĎAKUJEME PARTNEROM: Kysucký šport, MY Kysucké Noviny, Olympijský klub Kysuce, Kysuce online, Peter Zverec – Bistro pod lipou a ZT.

Foto: Rudolf Kuljovský a Miroslav Truchlik.

KYSUCKÝ ŠPORT

So športom to myslíme vážne