21077663_1966215200326499_5350388595477490387_n

Marguš priviezol bronz z JCWC 2017!

Kto sa môže pochváliť bronzovou medailou zo svetového pohára klubov? Kysučan Timotej Marguš! Z nedávneho juniorského turnaja majstrov rôznych krajín si hokejový obranca prvej formácie českého majstra z Třinca priviezol cenný kov. Že Rusi nešetrili, dokazuje medaila na hrudi nedávno osemnásťročného Kysučana, ktorú nám priniesol ukázať.

Kysucký šport sa tak na malú chvíľu začal točiť okolo medzinárodného úspechu talentovaného hokejistu, ktorý dostáva českú hokejovú školu a netají svoje ambície.

Cesta za pódiovým umiestnením sa nerodila ľahko. Český majster v prvých dvoch dueloch neuspel. Najprv prehral s majstrom z Kazachstanu 2:1 a druhý s CSKA, ruským majstrom 6:0. Ako Timotej priznal, na turnaj prichádzali s veľkým rešpektom, plný očakávania a otázok, čo prinesie medzinárodná konfrontácia v hale účastníka KHL z Jekaterinburgu.

Český majster sa v skupine chytil na rovesníkoch zo Švédska. MODO porazil 5:3 a zo skupiny išiel z tretieho miesta na druhý Davos, ktorý šliapal ako švajčiarske hodinky. Českých ocelářov preveril v každej hernej činnosti. Švajčiari neustále viedli, no Třinec ich doťahoval až dokázal vyrovnať! Samostatné nájazdy vyšli lepšie hráčom s drakom na hrudi a tak si mohli zahrať o medaile! Tam ich čakal opäť CSKA, ruský majster z Moskvy. Prvý vzájomný duel vyznel lepšie v prospech Rusov, no do druhého sa zmenila taktika… „V druhom zápase s ruským majstrom sme vychádzali zo zabezpečenej obrany. Do tretej tretiny bol stav 0:2 pre súpera. Posledné dejstvo nám však nevyšlo a Rusi sa chytili na „vymyslenej“ presilovke. Mohli sme dať góly, no vpredu nám to nešlo ako s Davosom. Prehrali sme 1:5 a šli hrať o 3. miesto,“ rozrozprával sa šikovný obranca.  Myšlienky syna pohotovo dopĺňal jeho otec a najväčší fanúšik Ján Marguš: „Zápasy tohto turnaja mali vysokú úroveň. Prirovnal by som ich k MS 18 ročných. Medzinárodný ľad je medzinárodný ľad a tie skúsenosti sú na nezaplatenie.“ Pre nás bol zážitok „poťažkať“  si medailu z prestížneho turnaja ako aj pozorovať pána Marguša, keď rozpráva o hokeji. Nadšenie aj pokora k výsledkom syna boli citeľné.

21245250_1464367563601193_1977858196_n-1

Ján a Timotej Margušovci.

Ako si Timotej spomínal na zápas o bronz? „Každý deň sme si stále viac verili. Na ľade sa to zlepšovalo. Z Kazachov sme mali pocit, že sú unavení, čo sme využili. Začali sme veľmi dobre a vyhrávali už 3:0. Dokázali nás dotiahnuť maximálne na rozdiel gólu. Náskok sme udržali a v závere poistili víťazstvo 6:4 v celku kurióznym gólom do prázdnej brány (úsmev).“ História sa nepýta, história sa píše. Český hokej sa s kysuckým prispením môže pochváliť ďalšou medailou. Pri otázke o blízkej budúcnosti, odpovedal čerstvý „dospelák“ takto: „Rád by som pokračoval v Třinci a dokončil maturitu. Čo bude potom, sa ešte rozhodneme…“ My ďakujeme, že sme mohli byť pri vašom úspechu a do budúcich hokejových krokov želáme veľa zdaru, chuti pracovať aj trochu šťastia. Nech môžeme o Margušovcoch písať čo najviac.

Pre Kysuck šport, Tomáš Urbaník. Foto autor a archív Oceláři Třinec.

Kto bude športovec roka 2017? Pošlite nám meno svojho obľúbeného športovca!

titulka