30716140_10210811579066288_5666672295771373568_nkk

Marek Vlček: Svoj prvý titul venujem starkému

Prvý krát a rovno titul! Prirodzený talent, chuť tvrdo pracovať a vôľa vydržať. Taký je nový majster Slovenska v klasickej kulturistike Marek Vlček! Rodák z Kysuckého Nového Mesta sa pre svet súťažnej kulturistiky rozhodol len pred rokom. Už ako osobný tréner tímu Riecky Relax & Fitness si vybral ťažšiu cestu. Pre seba a svojich zverencov chce to najlepšie a ako sám tvrdí, to najlepšie vyplýva z praxe a osobného zážitku.

Marek, srdečne gratulujeme k zisku titulu majstra Slovenskej republiky v kulturistike! Aké boli vaše prvé pocity na pódiu?

Vzbudilo to vo mne veľmi silnú emóciu. V hľadisku sedeli moji rodičia s trénerom. Vždy tu boli a sú pre mňa, za čo im zo srdca ďakujem. Či už mi pomohli finančne, pekným slovom, alebo so stravou. Keď som potreboval mať na určitú hodinu svoju porciu mäsa a ryže, mamina ochotne zariadila.

30727542_471765523237676_6598827254388621312_nČo to pre vás v tom momente znamenalo? Keď vás vyhlásili za majstra Slovenska?

Chvíľu mi trvalo, kým som si uvedomil, že som ako junior získal titul  medzi mužmi. Ja som si to celé užíval. Prvý krát na „stage“. Prvý krát súťažne. Pred tým, než zaznelo moje meno, sa mi neuveriteľne rozbúchalo srdce. Po vyhlásení majstra Slovenskej republiky šiel môj prvý pohľad smerom k rodičom a hneď nato aj na trénera Maroša Detka. Bol to výnimočný zážitok!

Čo ste si všímali ako prvé?

V očiach svojich rodičov som videl veľké nadšenie a radosť. Bol som šťastný aj kvôli môjmu trénerovi. Cítil som isté zadosťučinenie za tú všetku drinu a jeho pomoc. Výborne ma dokázal pripraviť. Celé to bolo veľmi emotívne. Keď som zišiel k nim, vrúcne sme sa objali.

Je niekto, kto mal byť na preteku, no z nejakého dôvodu sa ho nezúčastnil?

Musím spomenúť môjho starkého, ktorý nám minulý rok odišiel na druhý svet. Neskutočne ma podporoval. (zamyslene) Či v tréningu, či v strave, alebo keď som nevládal. Vždy tu bol pre mňa. Viem, že by bol dnes na mňa hrdý a veľmi pyšný. Svoj prvý titul venujem jemu.

Čo mohlo rozhodnúť o vašom nováčikovskom úspechu?

Celý pretek som si nesmierne užíval. Myslel som, že budem mať trému, ale nemal som. Keď som videl chalanov, konkurenciu, boli väčší, videl som na nich krásne svaly, no nevidel som naše porovnávania. Toto videl len tréner. Keď to celé sledoval a vedel, ako na tom sme, povedal úplne opačnú vec, ako som čakal. Hovoril o treťom, možno druhom mieste.

A potom to prišlo.

Ja som bol prakticky pripravený na akýkoľvek výsledok. Dával som do toho všetko, no že to bude zlato. Je to výsledok, ktorý ma veľmi inšpiruje do ďalšej práce na sebe do budúcna.

Do Riecky Relax & Fitness ste priniesli zlatú medailu z majstrovstiev Slovenska. Čo máte v pláne teraz?

Rád by som sa dostal do reprezentácie Slovenska. Odprezentovať sa tam ako dobrý pretekár, kulturista, ktorý vyšiel z Kysuckého Nového Mesta. Rád by som si vyskúšal európske šampionáty. Najbližšie ma čakajú Majstrovstvá Slovenska juniorov v Hnúšti. Čo sa týka majstrovstiev SR mužov aj juniorov, ide o nominačný pretek na Európu, tak uvidíme.

30705184_471886149892280_3862243053095878656_nTo na veľké oslavy zatiaľ nevyzerá. Musíte držať formu a už na tom isto pracujete.

Samozrejme. Chcem byť lepší, vyrysovanejší, v ešte lepšej forme. Momentálne odvodňujem a veľa relaxujem. Bola by to veľká pocta, vystúpiť na európske pódium ako Slovenský reprezentant. Pre náš pracovný tím Riecky Relax & Fitness, pre mňa, trénera Maroša Detka a ďalších by to bola veľká, nezabudnuteľná vec. No, nechcem nič predbiehať a sústreďujem sa na preteky, ktoré budú v sobotu.

Komu môžete najviac poďakovať za to, čím ste sa v sobotu stal?

Je to celý tím ľudí. Jozef Riecky, Maroš Detko, moji rodičia, sparing partneri,  dievčatá vo fitness centre a všetci tí, ktorí mi vytvárajú správnu atmosféru, chápu moje niekedy nervózne chvíľky a to som povedal pomerne jemne (úsmev)

Vy robíte osobného trénera.

Som veľmi rád a vďačný za to, že ma Jozef Riecky prijal do svojho tímu trénerov. Za ten čas som si vybudoval celkom dobrú klientelu. Mám na starosti osobné tréningy a popri tom aj obľúbené skupinové cvičenie Tabata a Dynamic body. Je to šesťtýždňový redukčno-formovací kurz. Chodí mi naň veľa dievčat, ktoré to baví asi tak, ako mňa kulturistika (úsmev)

Ako dlho sa venujete trénerskej činnosti?

Približne rok a pol. Mám svoju filozofiu. Chcem byť ten typ trénera, ktorý čo povie hovorí z praxe, nielen že budem mať certifikát.  Nikdy nezadám svojmu zverencovi cvik, ktorý sám nepoznám, alebo neodporučím stravu, ktorú nemám vyskúšanú. Záleží mi na mojich zverencoch tak, akoby som cvičil svoje telo. Chcem sa posúvať ako kulturista, alebo osobný tréner predovšetkým reálnymi skúsenosťami.

Máte odkaz pre ľudí, ktorí sa chcú zoznamovať so svetom fitness?

Je veľmi dôležité sa starať o seba, svoje zdravie a telo. Kto hovorí, že na to nemá čas, len klame sám seba. Každý si môže na seba nájsť aspoň hodinu času. Ja som mal zo začiatku dve práce, no aj tak som si potom šiel zacvičiť. A to hovorím o profesionálnom prístupe, kde som tvrdo trénoval. Po večeroch. Fitness je môj život. Napĺňa ma to každý deň a už sa teším na nové ďalšie výzvy či už v kulturistike, alebo pri osobnom trénovaní svojich zverencov.

Autor: Tomáš Urbaník. Foto: Archív M. V.

KYSUCKÝ ŠPORT

VIZITKA ŠPORTOVCA

Marek Vlček – kulturista

Majster Slovenskej republiky

Vek: 22 rokov

Kategória: Junior

Klasická Kulturistika, osobný tréner Riecky Relax & Fitness

Výška 172, váha 72-75 kg

Top jedlo/kapela/nápoj/film: Miluje syry/čokoľvek/100% pomarančový džús/Tokarev, 22 výstrelov

30739714_471765869904308_7374193164850036736_n