60547929_911580625846427_5463651429367414784_o

L. LITVA: Tento rok bola konkurencia naozaj tvrdá!

V sobotu takmer získal zlatý hetrik! Dvojnásobný majster Slovenska v naturálnej kulturistike do 180 cm ICN to takmer dokázal. Chýbal kúsok. Nestalo sa, ale za zlatom nesmúti. Vie uznať silu súpera a vzhľadom na okolnosti bol spokojný so striebrom a naladený na nové výzvy. Pravidelne na sebe pracuje. Už tento víkend cestuje na Medzinárodné majstrovstvá Českej republiky a potom na majstrovstvá sveta do Talianska. Nahliadnite do života kulturistu z Kysúc, ktorého príbeh vás môže inšpirovať. Ladislav Litva

Ako sa cítite po Medzinárodných majstrovstvách Slovenska v naturálnej kulturistike?

Cítim sa celkom fajn. Svalovicu po celom tele vnímam ako štandardný jav po súťaži, takže dobre. Dnes mám za sebou už svoje dva tréningy, nečakám na nič. Pripravujem sa na ďalšiu súťaž, ktorá bude v sobotu v Kutnej hore. Ide o Medzinárodné majstrovstvá Českej republiky.

Ako hodnotíte svoje druhé miesto? Pred tým ste dva krát vyhrali, nemrzí vás to, keď ste nezískali zlatý hetrik?

Cením si to. Tento rok bola konkurencia naozaj tvrdá. Vždy sa môže objaviť niekto lepšie pripravený. Ale ja sa venujem aj pred súťažou či počas nej sám sebe na 100%. Snažím sa napredovať a ladiť formu tak, aby bola top. Veľa závisí od rozhodcov. Je toho viac, čo môže vplývať na výsledok.

Príprava na tohtoročné MMSR bola v niečom iná?

Určite. Bola viac stresovejšia. Nemal som toľko kľudu, koľko by som potreboval, nakoľko sme 18. 2. otvorili v Starej Bystrici úplne nové „fitko“ LITVA fitness. Dokonca som zvažoval aj prípadnú neúčasť, o čom som sa radil s Lukášom Topinkom (Pozn.red.: Lukáš Topinka je Majster ČR, Európy a sveta v naturálnej kulturistike). Keby sme zhodnotili, že to nedáme, tak by som na súťaž nešiel. Ale tri mesiace pred termínom sme sa rozhodli ladiť formu.

60400626_911584135846076_6200210300264775680_o

Vy ste tréner aj pretekár. Kto trénuje vás?

V podstate sa trénujem sám. Poznám svoje maximám a snažím sa ich posúvať. Samozrejme mávam konzultácie o rôznych detailoch s niekym iným. Medzi takých ľudí patrí aj uznávaný medzinárodný tréner Richard Duháček. Má obrovské skúsenosti a keď sme spolu, tak riešime už skutočné detaily. Počet opakovaní, aké cvičenie na ktorý sval alebo pomer sacharidov. Debatujeme o tom, ako sa zlepšovať.

Je naturálna kulturistika skutočne naturálna?

Kto ju robí naturálne, tak je naturálna. Je to o svedomí každého pretekára. Žiaľ, boli rôzne aférky športovcov, ktorí si chceli skrátiť cestu k úspechu a doplatili na to. Ja toto neuznávam.

Pre zaujímavosť, aká bola vaša strava dnes?

Ráno som si dal 5 celých uvarených vajíčok, 10 kusov knäckebrot (sucháriky), kávičku, na desiatu bol proteín a 50 g mandlí. Na obed 100 g ryže, 200 g mäsa na prírodno, rajčinky, paprika, na olovrant bude protein a večera 100 g ryže a 200 g mäsa.. Od začiatku týždňa už budem jesť oveľa menej sacharidov. Dnes (nedeľa, deň po súťaži) som sa chcel nasýtiť, aby sa telo zregenerovalo. V sobotu sú majstrovstvá, preto od pondelka pôjdem na oveľa menší podiel sacharidov, vypustím niektoré cvičenia ako napríklad nohy.

60697139_333623417277837_4450944380588523520_n

Spomínali ste nové okolnosti. Fitness centrum, viac zverencov, menej času na vlastný tréning. Nie ste aj trošku presýtený tým fitnessom?

Asi máte aj pravdu. Pribudlo mi viac plánovania. Musím uvažovať 5-6 dní dopredu a aj za svojich klientov, ktorým sa snažím venovať na 100%. Iný prístup nepoznám. Roky pracujem v stavebníctve a fitness centrum mi k mojej práci pribudlo. Snažím sa to skĺbiť, no uvedomujem si veľký dar nášho života a to je čas. Nenatiahnete ho, ale chcem pracovať efektívne.

Nielen to sa dialo pred súťažou. Prezradíte viac?

(úsmev) Môžem.. Ešte v piatok večer pred súťažou som viedol tréning. Pocity neboli najlepšie, lebo som bol pomaly celý odvodnený, ale dievčatá boli skvelé. Rozprávali sme sa o súťaži. Samozrejme nevynechali ani jedno opakovanie z ich piatkovej dávky! Musím priznať, že mi dodali veľa pozitívnej energie z ktorej som neskôr čerpal.

Opíšete nám pocity kulturistu pred takým pretekom akým sú MMSR alebo MMČR?

Pocit hladu je oproti odvodňovaniu nič. Keď ste extrémne hladný, ešte stále neviete, aké to je byť extrémne smädný, odvodnený. Keď postupne znižujete príjem vody, telo sa vysušuje, vynechávate soľ, prispôsobujete stravu. Ale aj tu platí, že všetko s mierou, pretože nie je dobré sa extrémne „vysušiť“. Svaly sa vtedy nedokážu nasýtiť glykogénom, ktorý viaže na seba vodu, prichádzate o formu, čo nie je dobré.

61193079_1037543549966943_6751962977592672256_n

Vy ste boli teraz na MSR viacerí pretekári za LITVA fitness team. Ako ste to vnímali po tejto stránke?

Boli sme spolu pohromade. Bolo to opäť niečo nové, iné, ale dokázal som sa Jakubovi a Adelke venovať. Naše súťaže boli od seba dostatočne vzdialené. Namiesto oddychu niekde na slniečku som sa venoval svojim zverencom. Veľmi ma potešili ich výsledky. Adelka Završanová štartovala ako juniorka v kategórií Bikiny fitness žien na peknom 5. mieste a vo svojej kategórií Novice, lebo štartovala vôbec po prvý krát, získala striebornú medailu. Jakub Poláček bol v kategórií Men´s physic open na treťom mieste. Tiež súťažil po prvý krát v kariére.

Ktorý z vašich osobných úspechov si najviac vážite? Alebo, aké je vaše osobné TOP 3?

(Zamyslený) Na treťom mieste to bude asi striebro z MMČR, lebo keby som tam vyhral tak som absolútny majster Českej republiky 2018. Na druhom mieste bolo Vicemajster SR 2016 a na prvom delenom mieste by bol titul z Európy 2018 a striebro zo svetového šampionátu v Thajsku 2018. Teší ma aj víťazstvo z MSR, kde som porazil niekoľko násobného majstra Európy… Je toho viac.. (úsmev)

TOMÁŠ URBANÍK, foto: DURAJFOTO, TOUR, Archív L.L.

KYSUCKÝ ŠPORT

plagat-verejna-diskusia