KOMENTÁR: Tam kde sa chce, tam to aj ide…

Počas víkendu 23. – 24.6. sme sa spoločne zúčastnili medzinárodného futbalového turnaja žiakov v Rakovej. V sobotu si zmeralo sily 12 tímov mladších žiakov v nedeľu ich na trávniku Polomu Raková vystriedalo 12 tímov žiackych futbalových prípraviek. Domáci usporiadatelia vytvorili nadštandardné súťažné podmienky takmer pre 400 žiakov.

Podarilo sa im pre družstvá zabezpečiť dôstojné šatne, prístrešky pred nepriaznivým počasím, počas celého turnaja regulérny terén na hranie, kvalitnú stravu a pitný režim. Oceňujeme pružnosť organizácie, pri prudkom zhoršení sobotného počasia organizátori okamžite pripravili horúci čaj pre všetky tímy. Pomocou rodičov domácich hráčov zvládali obslúžiť nápory stravníkov a vďaka sponzorom im pripravili aj ovocné balíčky. Jedným slovom naozaj dôsledná organizácia. Hralo sa až na 3 rovnocenných hracích plochách, zápasy rozhodovali kvalifikovaní rozhodcovia a pre družstvá, ktoré práve nesúťažili bol pripravený aj sprievodný program. V našom regióne je takýto turnaj naozaj ojedinelým zjavom a pre najmenších futbalistov je to nesmierne dôležitá forma prípravy na ďalšiu sezónu. Veď domáce tímy spolu s pozvanými družstvami s okolitých futbalových klubov si zmerali sily s tímami naozaj zvučných mien. Postupne sa na trávniku vystriedali najmladšie kategórie MŠK Žilina, FK Liptovský Mikuláš, ŠK Belá, Dukla Banská Bystrica, MŠK Fomat Martin, Bratislava Dúbravka, ŠK Beluša, Príbovce, FK Tatran Turzovka, MŠK Kysucké Nové Mesto, MFK Dolný Kubín, FK Čadca, Tatran Oščadnica a zástupcov zo zahraničia GLSK Wilkowice (PL), TJ Trojanovice Bystré (CZ) a MFK Karviná (CZ).

Dobrou správou je, že domáce tímy dokázali držať krok so súpermi zvučných mien a hlavne mladší žiaci z Rakovej potešili víťazstvom v základnej skupine a následne ziskom 4. priečky v konkurencii tímov z najvyšších súťaží. Aj prípravka Rakovej, Čadce a Turzovky získala okrem drahocenných skúseností aj niekoľko zaujímavých „skalpov“ a aj viacero bodov. Obrovským pozitívom bola výborná športová atmosféra, tréneri si vymieňali skúsenosti a prakticky všetci sa s veľkým uznaním vyjadrovali aj na adresu usporiadateľov.

Domáci si dali za cieľ pripraviť kvalitný turnaj s prestížnym a vyrovnaným obsadením. V Rakovej to bol už V. ročník a dá sa povedať, že vznikla obdivuhodná tradícia zameraná na kvalitu a na šport. To je v dnešnej dobe obzvlášť cenné. Všade a rozpráva ako nie sú peniaze a nič sa nedá. Iste aj členovia o.z. Polom Junior, ako usporiadatelia turnaja mali viacero prekážok, ale už roky si idú priamočiaro za svojím cieľom a detičky sa im pravidelne odmeňujú stúpajúcimi výkonmi a kvalitou svojej hry. To čo je inde nemožné v Rakovej vďaka rodičom a sponzorom zvládajú s priateľským úsmevom a aj preto sa im väčšina tímov hlási už rok vopred. Chýr o kvalite turnaja a vytvorených podmienkach letí po celom Slovensku aj za jeho hranice. Hráčov každoročne príde pozdraviť aj zaujímavá futbalová osobnosť. V minulom roku to bol bývalý futbalový rozhodca svetovej úrovne pán Vojtech Christov v tomto roku sa deťom venoval a o skúsenosti sa delil bývalý slovenský reprezentant a účastník Majstrovstiev sveta v južnej Afrike pán Zdeno Štrba. Pre zúčastnených hráčov sú to nezabudnuteľné zážitky a nezameniteľné skúsenosti.