sem5

K rozhľadni Zarúbaná Kýčera v sedle

foto video a text: BikeManiaci

Pozdravujeme všetkých priateľov prírody a cyklistiky. Dnes Vám prinášame opäť trošku dlhšiu trasu, ktorá je určená pre ľudí so stredne dobrou, až výbornou kondičkou. Naša trasa mala približne 88 km a zabrala nám jeden slnečný deň.

Začíname už tradične v Dunajove a po hlavných cestách sa presúvame do Čadce. Odtiaľ pokračujeme smer Turzovka. Prechádzame pekne porade malebnými kysuckými dedinami. V každej je čo pozerať a navštíviť. Ale to by ste potrebovali na túto trasu 1 týždeň a nie deň. Takže  po hlavných cestách sme sa dostali až do Turzovky, kde sme následne odbočili doľava – smer Veľké Rovné. Cesta začala pekne stúpať a ako sme sa blížili k hranici medzi Kysucami a Považím, mali sme čo robiť ustáť toto stúpanie v pedáloch. Dočkali sme sa a ocitli na hranici týchto dvoch regiónov, ktorá nesie názov Semeteš. Nasledoval krásny zjazd do časti mesta Veľké Rovné, kde sme prudko zabočili doľava a nasledovali tabule so šípkami. Na Slovensku sa často stretávame s javom, že tie najkrajšie miesta sú neoznačené, alebo označené veľmi biedne. Tu sme konečne zažili opak a chválime realizátora tohto projektu za príkladné značenie. Nasledujúc stále zelené značky sme stúpali a stúpali, a už aj tlačili občas bicykle, pretože niektoré pasáže sú ozaj strmé. Odmenou sú ale krásne výhľady, prostredie domčekov a chát na vrcholkoch kopcov. Keď človek zastaví a rozhliadne sa, povie si to staré známe „Ale je tu krásne.“ Po opustení obytnej časti sa cesta zmení na lesnú, ale stále kvalitnú.  Stúpania striedajú rovinky a pomaličky sme sa dopracovali na lúku pod kopcom, kde je rozhľadňa postavená. Úchvatný pohľad, ale makačka do poriadneho kopca bola stále ešte pred nami. Vynikajúce sú altánky a miesta na odpočinok, lemujúce celú trasu neďaleko rozhľadne. K samotnej rozhľadni to nie je spod kopca tak ďaleko, ako prudko. Keď tam ale vyšlapete , užijete si výhľad, aký sa len tak nevidí. Máte totiž fantastický výhľad do všetkých strán. Blízke aj pomerne dosť vzdialené pohoria sú na dosah ruky. Po vychutnaní týchto výhľadov a fotení sme zliezli dole a občerstvili sa v altánku pod rozhľadňou. Následne sme sedadlá spustili čo najnižšie a užili si parádny zjazd až do Veľkého Rovného. Miestami je to dosť technicky náročné, preto odporúčame menej zdatným jazdcom prejsť tieto pasáže veľmi pomaly, prípadne zosadnúť z bicykla. Zdravie je predsa najdôležitejšie. Keď sme vo Veľkom Rovnom vyšli na hlavnú cestu, zviezli sme sa až do Kotešovej, takmer bez šliapania do pedálov. Tam sme odbočili doľava smer Žilina a po hlavnej ceste cez dediny napredovali k Žiline.  V Považskom Chlmci nasledovalo posledné občerstvenie a ďalej sme šliapali cez Vranie, Rudinku , KNM a Ochodnicu až domov.

Ak ste vyznávači pekných výhľadov, a dlhšia túra na bicykli Vám nie je úplne cudzia, vydajte sa na cestu. Budete potrebovať minimum vecí. Predovšetkým chuť spoznávať nové miesta, prijateľné počasie  a nejaké to občerstvenie. A krásny výlet môže začať

sem1 sem2 sem3 sem4