IMG_20160131_121339

Javornícky chodník a rozhľadňa v Zákopčí

To čo sme si sľúbili pri trojkráľovom výstupe na vrch Vysoká , sa v nedeľu 31.1.2016 stalo skutočnosťou. Partia športových nadšencov pokračuje v objavovaní krás kysuckej prírody.

Dnes sme pre vás pripravili krátku reportáž z prechádzky po Javorníckom chodníku spestrenej výstupom na rozhľadňu v Zákopčí na Marťakovskom kopci.

Začali sme v Zákopčí u Kľukov pri potravinách a šli sme na Gaborovský kopec a ďalej cez osadu U Hanušaka, Raštakovci, Zbunovci a ďalej okolo osady Cabukovci priamo na chotár a červenú turistickú trasu, kde sme sa zastavili pri „trilobyte“ a ďalej na vrch rieku k „potvorovi“. Sú to dve z troch umeleckých diel od známych sochárov. Odtiaľ už priamo na Marťacký kopec k rozhladni, kde nás čakal výborný obed, ktorý pripravil vedúci výpravy Janko Plaček. Rozhľadňa sa nachádza na vrchole Marťackeho kopca v Zákopčí, časť Petránky. Umožňuje panoramatický 360  stupňový rozhľad v nadmorskej výške 854 m n.m. Počasie nám prialo tak sme si mohli vychutnávať výhľad nielen na početné zákopčianske osady, ktoré sú roztrúsené po mnohých okolitých kopcoch, ale aj na prakticky celé Kysuce a okolité pohoria. Po načerpaní nových síl sme zišli okolo kaplnky na Petránkach cez Trnkov do Rulcov. Tam je najväčšia kaplnka na Zákopčí. Od kaplnky už vedie asfaltová komunikácia späť do Tarabov a následne až do centra obce. My sme sa rozišli v časti u Kľukov a tradične sme si dohodli ďalšiu prechádzku, ktorá by tentokrát mala viezť na Kysucké Beskydy. Môžete sa k nám pridať.

Prikladám aj niekoľko fotografií, ale rozhodne tento výstup odporúčam, aby ste si urobili fotografie vlastné a zároveň urobili niečo aj pre svoje zdravie v prekrásnej kysuckej prírode. Podrobné informácie o rozhľadni a viac fotografií nájdete aj na stránkach obce Zákopčie.

IMG_20160131_130213 IMG_20160131_130906 IMG_20160131_133429