34907774_2180656255282771_4836190049252933632_oo

Jaroslav Klus: To sme tu ešte nemali!

Základné školy Kysúc pozor! Tak znela výzva Kysuckého športu, ktorý nadviazal spoluprácu s Olympijským klubom Kusuce, aby sme odštartovali našu spoluprácu. Zaujímalo nás, ako a či splnil účel úvodný spoločný krok a výzva inšpirovať žiakov a školy na území Kysúc k tomu, aby sa zapojili do celoslovenského projektu garantovaného Slovenským olympijským výborom (SOV). Preto sme oslovili predsedu Olympijského klubu Kysuce, Jaroslava Klusa, ktorý nám o priebehu organizovania a výsledkov Olympijského dňa povedal viac.

36993196_2233970876617975_12308740615176192_nAko hodnotíte Olympijský deň, ktorý bol organizovaný pod záštitou Slovenského olympijského výboru v zastúpení regionálnej organizácie, ktorej predsedáte?

Ďakujem. Ja som si aj vďaka vám uvedomil, akú silu majú médiá. Bolo to potom, keď ste na www.kysuckysport.sk zverejnili výzvu a pozvánku pre športovú udalosť, Olympijský deň, ktorý sme organizovali. Ten príspevok povzbudil niekoľko nových aj nerozhodnutých škôl, ktoré sa nám potom prihlásili a urobili veľmi pekný Olympijský deň. Navyše sa nám tento rok stalo, že sme mali historický najväčší počet prihlásených škôl v našom regióne. Prihlásilo sa ich viac ako 40(!) To sme tu ešte nemali.

Opíšte nám trošku viac, ako taký Olympijský deň prebiehal a čo bolo jeho náplňou.

Za Olympijský deň sme považovali takú súťaž, podujatie pripravené školou, kde boli použité tri základné olympijské symboly ako vlajka, hymna či Olympijsky oheň. Súťažilo sa vo všetkom možnom. Tradičné športy ako futbal, basketbal aj volejbal mali veľké zastúpenie. Hralo sa  veľa aj nových športov ako freesbee.

Ktorá škola bola podľa vás naj?

To sa nedá presne povedať. Z môjho pohľadu bola každá v niečom výnimočná. Pripravila si originálny program, alebo dosahovali jej žiaci výnimočné výkony, hoci o to v konečnom dôsledku nešlo, boli tu naozaj zaujímavé výsledky.  Osobne som sa zúčastnil viacerých olympijských dní. Páčil sa mi olympijsky deň v meste Čadca a na Skalitom „ Kysucký triangel“, ktoré boli veľmi náročné na organizáciu, lebo bolo zúčastnených veľa škôl. Už tradične dobre zorganizovali Olympijský deň na ZŠ Komenského a na ZŠ M. R. Štefánika Žarec, alebo vo Vysokej nad Kysucou. Veľmi sa mi páčilo aj v Kysuckom Novom Meste. Naozaj bolo čo sledovať a tešiť sa z oslavy olympizmu u nás na Kysuciach.

36306490_2206256366056093_8690916900990877696_ooAký má zmysel organizovať Olympijský deň, alebo  s akým odkazom sa dejú tieto pekné športové podujatia po Kysuciach..

Olympijský deň ako taký bol založený Medzinárodným olympijským výborom (MOV). Je datovaný na 23. Jún, čo je deň založenia MOV. Každý rok sa nesie v inom duchu a s iným heslom. Tento rok sme sa držali hesla: Hýb sa, uč sa a objavuj. Deti sa mali okrem športovania venovať aj rozširovaniu si vedomostí o olympizme.

Pomohli aj športové osobnosti?

Nezastupiteľné a naozaj obohacujúce bolo, keď si školy pozvali na svoj Olympijský deň aj športovú osobnosť. Či už išlo o olympionikov, alebo reprezentantov Slovenska, každá taká návšteva dala ich podujatiu originálny náboj. Deti videli človeka, stelesňujúceho olympijské myšlienky a hodnoty. Keď sa rozrozprávali o príhodách z pretekov, alebo tvrdého tréningu, deti boli často v nemom úžase.

Aj na Kysuciach máme osobnosti, ktoré poznajú Olympiádu, dá sa povedať, dokonale..

Pôvodná predstava SOV je, aby sa Olympijského dňa zúčastňovali len olympionici. My na Kysuciach máme Jožka Ninisa či Petra Tichého. Na Kysuciach máme aj paraolympionikov Róbert Ďurčan, 2. OH Sapore,  beh a biatlonista z Turzovky Vladimír Gajdičiar.  Nie vždy majú čas, tak som navrhoval našim organizátorom a spolutvorcom Olympijského dňa, nech si zavolajú športovca, ktorý niečo dokázal. Napríklad na Žarci mali Lucku Poláčkovú, ktorá bola dorasteneckou reprezentantkou Slovenska vo volejbale a aj teraz hra vrcholovo volejbal.

35268166_2182201955128201_758841534891163648_oKedy bude vyhodnotenie Olympijského dňa?

Vyhodnotenie regiónu má byť už túto nedeľu 15. Júla. Potom sa bude vyhodnocovať na úrovni kraja a na konci júla na úrovni Slovenska. Z toho sa vyberú tri najlepšie školy (MŠ, SŠ) ktoré budú ocenené prezidentom SOV Antonom Siekelom.  Do 15. 7. Urobíme výber škôl v rámci kraja a možno aj v rámci regiónu.  SOV bude najlepších vyberať pravdepodobne v septembri, pri príležitosti osláv 25. výročia založenia SOV.

36228110_2206257069389356_8985579664978214912_nNa čo sa pri vyhodnotení prizerá?

Mali by byť splnené všetky tri podmienky hesla: Hýb sa, uč sa a objavuj. My napríklad hodnotíme v rámci kraja počet účastníkov v prepočte na percentá. Koľko účastníkov sa zúčastnilo v pomere k počtu detí školy. Potom sú vybrané veci ako olympijská symbolika, účasť športovca, zapojenie do literárnej a výtvarnej súťaže, výstava olympizmu a podobne. Všetko je to obodované a sčítané. Chceli sme čo najviac oddialiť nejaké osobné presadzovanie si jednotlivej školy, povedzme keby o tom rozhodovali porotcovia na základe emócií. Takéto hodnotenie je po prvý krát. Účelom bolo vychytať „muchy“ a nastaviť správne, transparentné a spravodlivé hodnotenie.

Čo by ste si želal pre Kysuce a olympijský odkaz, ktorý v sebe nesie organizovanie Olympijského dňa?

Osobne by som do budúcna rád zapojil aj ďalšie školy. Nie každá sa olympijského dňa zúčastnila, takže tu máme napriek rekordnej účasti škôl, stále veľký potenciál. Materské školy si olympijsky deň organizovali oddelene, no do budúcna by som si to vedel predstaviť spojené a v spoločnom termíne. Inak som veľmi rád, čo sa nám podarilo a verím, že sa budeme stále zlepšovať v duchu fair-play. Nech v každom z nás žije olympijský odkaz: Rýchlejšie, vyššie, silnejšie!

Ďakujeme za rozhovor

Zhováral sa Tomáš Urbaník, foto: archív Jaroslav Klus

KYSUCKÝ ŠPORT

logo-olympijsky-den