_dsc3500

Naši zlatí Vicemajstri z Čadce!

HBK Čadca to v sezóne 2016/2017 Slovenskej hokejbalovej extraligy U19 vôbec nemal ľahké. Prvé zápasy nevychádzali, play-off bolo v nedohľadne a o existencií klubu v súťaži sa rozhodovalo každý deň. Prečo taký úvod? HBK Čadca má vzácnu medailu z národnej súťaže a na západnej časti Slovenska nie je juniorský klub, ktorý si ju v aktuálnej sezóne zaslúžil viac! Vieme prečo…

Hokejbalové Slovensko si pripne na mapu nového medailistu kategórie HEL U19. Po strastiplnej ceste sprevádzanej rôznymi prekážkami, nielen tými športovými, až po lesk strieborných medailí na konci play-off finále, si v klube môžu povedať – Dobrá práca.

Kontumácia, problémy s kádrom, či poukazovanie na domáci hokejbalový stánok však hráčov a funkcionárov nezlomili. Naopak. Zrejme aj práve preto, že milujú šport ktorý robia, sa rozhodli po ceste za historickým úspechom, pridať do kroku. Nové dresy, nová výstroj, spôsob komunikácie, doprava, noví Kysuckí partneri. HBK Čadca sa ani zďaleka neradí ku klubom s ideálnym zázemím, avšak chuť do práce a hry mu za ostatné roky vôbec nechýbali.

Dnes tu môžeme hovoriť aj o silnej hokejbalovej generácií, ktorá sa formovala v posledných troch rokoch v Juniorskej Kysuckej hokejbalovej lige, aby sa najlepší z nej, mohli uchádzať o pomyslený vrchol Slovenského hokejbalového Everestu. Dokráčali takmer na špicu. Na najvyšší piedestál, z ktorého je najlepší výhľad. Do rozhodujúceho finálového zápasu, v ktorom už išlo o všetko, si chlapci uvedomovali, kde sú a o čo ide. O čo hrajú. No stačí sa vám zle vyspať, alebo na vás niekto krivo pozrie a už vám vôbec zápas nemusí výjsť. Taký je šport. Náročný na prípravu, fyzickú alebo mentálnu, no plný zvratov a krásnych momentov, pre ktoré sa oplatí ísť podporiť svoj tím, či chodiť na ihrisko pokúšať šťastie, zlepšovať sa a hrať. Posledný krok nevyšiel, avšak výsledok určite stojí za to!

Kto hrá, má šancu vyhrať – kto hráva, môže zase vyhrávať! Na prehry by ľudia nemali dlho a veľa myslieť. Poučiť sa nanajvýš. Keď pred dvomi rokmi začali chlapci hrávať najvyššiu Slovenskú súťaž, boli plní nádeje, chuti a potenciálu. Nováčik ligy sa postupne vyvíjal a vstupoval do nových dobrodružstiev a nečakaných zážitkov rovnými nohami. Keď chlapcov z HBK Čadca pochválil aj reprezentačný tréner Dušan Danko, lebo práve jeho zverenci nevedeli kde skôr, keď ich čadčianska úderka zovrela v útočnom pásme v jednom z pamätných súbojov krytej haly na Ružinove, bol to jasný signál do budúcnosti – zotrvať a pracovať! Keď sa chlapcom z HBK podarilo vyhrať obidva zápasy základnej časti so silnou Diakovou, klubom o 10 x väčším rozpočtom pre podporu mládeže, šlo o jasný odkaz, že mu talent a kvalita nechýba. No v prvej sezóne ušlo play-off o jediný bod. Z poslednej postupovej priečky sa tešila práve Diaková. Šport je raz taký. Čísla a tabuľky nepustia..

_dsc3466

Matej Macek po víťaznom nájazde a domácej finálovej výhre.

Silné jadro tímu sa pomaličky rozpúšťalo. Hráči už boli zrelí pre seniorskú súťaž. Začali sa hľadať noví, neokukaní s potenciálom v rukách. Veď, čo to, sme už spomenuli vyššie. HBK Čadca pokračoval a na konci svojej cesty dokázal uspieť. Môžeme to už povedať nahlas! Vicemajster Slovenskej republiky je pre HBK Čadca úspech. Hoci zlato je zlato a každého láka, zo súboja musí niekto odísť porazený, no z ihriska odchádza rovnako ako víťaz. Sezónu končia spolu. Prehral len vo výsledku, pretože zážitky a chuť zvíťaziť sa pamätá. Telo si tieto zážitky ukladá. Človek rastie a v budúcnosti môže rýchlejšie uspieť.

Strieborný kov na hrudi čadčanou je odmenou aj za to, ako ovládli individuálne štatistiky. Víťazom kanadského bodovania základnej časti Slovenskej hokejbalovej extraligy  U19 sa stal Samuel Gabčo. Tak ako body, ovládol aj štatistiku s gólmi a to aj v play-off! Na takmer každom jeho góle mal podiel kapitán mužstva a center prvého útoku Vladimír Špilák! Bok po boku na ihrisku, ale aj v štatistikách, posúvali seba a klub vpred, do play-off a vytúženou „plackou“. Veď Vlado obsadil celkové druhé miesto Kanadského bodovania! Keby sa robili brankárske štatistiky, počet zákrokov, či percentuálna úspešnosť, prvé miesta by zaručene atakovala jasná jednotka v bráne Čadce – Daniel Kupka. Charizmatický mladý človek so stoickým pokojom riešil ťažké situácie pred svojou bránou. Pamätná je lapačka v domácom play-off zápase proti Košiciam, kedy hostia mohli vyrovnať a zvrátiť stav stretnutia. Alebo čisté konto proti víťazovi základnej časti v rozhodujúcom semifinálovom zápase! Títo chlapci by však na svoje body a zákroky nedosiahli, keby ich nesprevádzala dobrá partia ľudí a hráčov o ktorých si môžete prečítať pod sobotňajším výsledkom v kolónke Zostava Hbk Čadca. Každý jeden z nich sa o historický úspech zaslúžil rovnakou mierou a patrí k tým, ktorí tvorili históriu Kysuckého hokejbalu v centre diania na ihrisku v Čadci. Hokejbal je kolektívny šport a práve vďaka kolektívu sa môže dariť aj jednotlivcom. Nájsť spoločnú reč, podporiť jeden druhého a dodržiavať dohodnutú taktiku patrí k silným zbraniam kompaktného a stále živého kolektívu.

HBK Čadca je vôbec prvý Kysucký klub, ktorý sa dostal do play-off finále Slovenskej hokejbalovej extraligy U19 a bojoval o cennú zlatku na domácom ihrisku. To bola paráda! V priamom prenose TV ESO sa domácim hráčom nedarilo. Zápas sa nevyvíjal dobre, keď v pravý čas zabrali, dotiahli sa na obhajcu titulu zo Spišskej Belej a v samostatných nájazdoch napokon aj uspeli. Také momenty v človeku zanechajú stopu, obzvlášť, keď si hokejbalový zápas pozrelo viac než 100 prítomných divákov a ďalšie stovky za obrazovkou počítača, alebo smartphonu.

10

Daniel Kupka, hrdina samostatných nájazdov a hráč zápasu domáceho finále.

Hbk Čadca to dokázal.  V roku 2017 vystúpil na vrchol a hoci naň nedočiahol, aj z druhej priečky je do okolia pekný výhľad. Gratulujme si a poďakujme. Kedy sa môže taký výsledok v silnej Slovenskej konkurencií opäť podariť? Na to pozná odpoveď málokto, ak vôbec. Jedno však vieme povedať určite: „Do mládeže investovaný čas, je najlepšie investovaný čas!“

 

 

 

 

 

 

 

Rozhodujúci zápas finále HEL U19

Sobota, 29. 4. 2017

MŠK Spišská Belá – Hbk Čadca 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)

Gól (asistencie): 27:25 Dávid Reľovský (Branislav Chromiak, René Svitana) (PP), 28:15 Dávid Reľovský, 31:55 Branislav Chromiak, 40:54 Branislav Chromiak – 37:51 Martin Turian (Samuel Gabčo). Stav série: 2:1. Majstrom HEL U19 sa stal MŠK Spišská Belá.

Zostava HBK Čadca, vicemajster HEL U19: Daniel Kupka (Ondrej Švaňa) – Martin Turian, Tomáš Bajánek, Martin Koričár, Matej Kučák, Milan Demko, Simeon Pjatak, Vladimír Špilák, Samuel Gabčo, Matej Macek, Marek Šupej, Vladimír Krč, Viliam Šurina, Matúš Čík, Adrián Masný, Dávid Kulla, Adam Šarišský. Tréner: Tomáš Urbaník.

Viktória Zlatá

Fotografie: Lenka Mikovčáková