58383873_382691915651021_5638048829824565248_n

Jeho snom je reprezentovať Slovensko

Otvorený, priamy a plný energie. Keď sa s ním rozprávate, máte ten správy pocit, že presne vie o čom hovorí a čo chce. Vie sa smiať aj nekompromisne sústrediť, keď ťahá posledné opakovanie super série. Jeho zápal pre športovú kulturistiku je neodškriepiteľný a keď vstupoval na súťažné pódiá, prvé dva štarty premenil na dva tituly majstra Slovenska v IFBB. Ako sa cíti po druhom roku súťaženia a s ďalšími kovmi na krku? Čo ho motivuje, dobíja baterky a aké má športové ambície? Prečítajte si rozhovor o výsledkoch a motivácií osloviť Európu a svet. Marek Vlček.

Ako sa cítite bezprostredne po Majstrovstvách Slovenska mužov a juniorov v Nitre a Hnúšti, kde ste získali po dve medaily vo váhovej a v klasickej kulturistike? Čo vás viedlo k tomu, aby ste súťažili dva krát viac?

Podpora neskutočne dobrého tímu a chuť súťažiť. To človeka ženie vpred a postupne sa pridávajú ďalšie a ďalšie faktory. Ja som chcel takto súťažiť už pred rokom, ale môj tréner Maroš Detko mi to neodporúčal. Z mojej strany šlo o veľký risk ísť do váhovej kulturistiky do 80 kg, keďže je moja súťažná váha 73 kg a pod 70 kg by som už váhu nerád sťahoval. Je zaujímavé, že mi to práve tu vyšlo na zlato. Moja priorita však naďalej ostáva klasická kulturistika.

56872503_564748910595448_5049533229602701312_n

Nerozptýlilo vás, že ste štartovali vo dvoch kategóriách?

Práveže nie. Aj Maroš krútil hlavou, keď videl, ako ma to ešte viac namotivovalo. Veľmi som sa začal tešiť na preteky, na pódium, jednoducho na všetko čo kulturistiku definuje. To je môj svet. Baví ma to a byť niekde, kde vás to baví o 5 minút dlhšie, je veľká vec. Určite sme to neľutovali, hoci boli pred súťažou menšie obavy, napokon to vyšlo a sme spokojní.

Dá sa povedať, že Marek Vlček, ktorý začal súťaži pred rokom, má už 6 medailí z majstrovstiev Slovenska, je etablovaný kulturista, ktorému klope slovenská reprezentácia na dvere?

Nebudem klamať, poviem, ako to je. Sme v kontakte s reprezentačným trénerom. Je to vecou nášho nastavenia a dohody, ako budeme pokračovať. Hovoríme o roku 2020. Máme dohodnuté stretnutie, potom sa uvidí. Určite chceme ísť ďalej, do Európy na svet. Môžem povedať, že je to aj mojim osobným záujmom a snom byť v slovenskej reprezentácií, čo by znamenalo ďalší posun v mojej kariére. Kto má pozná vie, že preto urobím maximum a na tréningu nechám dušu, aby som mohol európskemu či svetovému pódiu odovzdať všetko čo viem, celé moje srdce.

Predstavme si niečo. Pódium, majstrovstvá SR v klasickej kulturistike, ste pred svojím vystúpením.. Vyzvú vás na pódium, idete tam. Čo vás na tom najviac baví?

Veľmi dobrá otázka (zamyslený) Ja som človek, ktorý si užíva daný moment. Mám v hlave zafixované to, ako sa pripravujem celý rok na tých 5 minút, ktoré na pódiu absolvujem. U mňa nehrá rolu stres, panika, strach z neúspechu.. Ja sa ráno v deň pretekov teším ako malé dieťa. Idem si užiť tú atmosféru. Teším sa, akoby to bol môj narodeninový deň! Už keď vychádzam na pódium, tak idem s pocitom, že nie som kulturista ale šoumen. Či ide o voľnú zostavu, alebo základné porovnávanie, užívam si každú jednu pózu, preciťujem každý jeden pohyb, dávam do toho ladnosť, srdce. Je to pre mňa veľký pôžitok, vyvrcholenie 11 mesačnej driny, ktorý si idem doslova užiť.

Arnold Schwarzenneger navštevoval lekcie baletu, vy ste ako na tom?

(Smiech) Tak túto rolu robí výborne môj tréner! Všetko, čo sa týka pózy a pohybov tak aby vyzerali dobre, konzultujem práve s ním. Musím vysoko vyzdvihnúť Maroša Detka, ktorý má na túto časť kulturistiky veľký cit. Nehovorím, že je moje pózovanie ukážkové, ale nie je ani zlé. Uvediem príklad. Pózoval som na súťaži a pozeral sa aj reprezentačný tréner. Videl celú moju zostavu. Šlo o pózy, ktoré ma naučil môj tréner, nikto iný. Viete koľko mal „repre“ tréner výhrad? Jednu jedinú! A to je veľká vec. Z jedenástich póz, ktoré klasická kulturistika obnáša mi vytkol zle zatočené ruky na dvojitom bicepse… Maroš Detko je v tomto výnimočný.

57034698_684877211926505_7054844264580120576_n

V čom ste si najviac sadli s Marošom Detkom?

Je to veľmi skromný človek. Dá ti celé srdce a dokáže pre svojho zverenca obetovať úplne všetko. My sme si sadli aj ako ľudia a to si veľmi vážim. Keby mi povedal, že neprežije bez transplantácie ľadviny, tak mu dám svoju vlastnú, len aby žil. Beriem ho ako svojho brata, vlastnú krv!

Už ste niečo naznačili o svojom podpornom tíme.

Six tím? (úsmev) To je môj hnací motor. Six tím tvoria moji rodičia, ja, tréner a dvaja výnimoční ľudia. Sú to moji druhí rodičia, manželia Srnankovci, Palino a Ľubka, ktorí mi veľmi pomáhajú finančne, fyzicky aj psychicky. Táto pätica ľudí ma podporovala na každej jednej súťaži. Vždy sa veľmi teším na spoločné chvíle, sme výborná partia!

Keď sa pozeráte na tie trofeje, ktoré ste získali, evokuje vám niektorá z nich niečo špecifické, niečo, čo vám hneď napadne?

Najviac si vážim striebornú medailu z klasickej kulturistiky z Nitry, kde som súťažil medzi mužmi. Je to z toho dôvodu, že ma porazil Jakub Prokop z Hnúšte. Ide o výnimočného a skúseného pretekára, ktorý je v slovenskej reprezentácií. Súťaží veľmi veľa rokov a už vie, ako chutí Európa a svet. Tento pretek bol veľmi ťažký, veľká konkurencia a prehra so skvelým pretekárom. My sme súťažili o každý jeden bod v každej jednej póze. Bol to veľký boj po ktorom sme uznali svoje kvality a po vyhodnotení sme si normálne podali ruky a priateľsky si zaželali všetko dobré.

Komu by ste svoje úspechy venovali?

Six tímu. Každý jeden človek si zaslúži tú medailu na krku. Z každého preteku, ktorý som šiel a kde som uspel majú svoj leví podiel práve títo ľudia, moji najbližší. Ja to hovorím stále a všade, že tie trofeje nie sú moje, ale naše. Sú celého nášho tímu. Bez ich podpory a pomoci by som sa nedokázal dostať do takej formy a pohody v akej som pretekal a v akej môžem aj naďalej na sebe pracovať. Posúvajú ma tam kde som dnes. Tréner svojimi radami, rodičia svojou láskou a podporou..

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí sa chcú cítiť dobre, alebo sa chcú priblížiť k úspechom, ktoré ste vo svojej krátkej kariére už dosiahli?

Poďte do fitka. Sme v KNM aj v Čadci. Ak vás zaujíma kulturistika, alebo cvičenie, oslovte nás. Sme tu pre vás. Akákoľvek obava, či strach nesmie prevážiť. Zdravie a pohoda sú na prvom mieste. Stačí sa odvážiť, prísť a zapojiť sa s nami do cvičenia. Potom sa uvidí,.Ak vás zaujíma kulturistika a niekedy budete chcieť stáť na pódiu, neváhajte. Jozef Riecky, Matej Kamenár i ja sme súťažní kulturisti, vieme presne čo treba aby ste uspeli.

58629915_2245420282148086_116405957457608704_n

Čo dáva cvičenie vám?

Nie som človek, ktorý robí kulturistiku pre peniaze. Pre mňa je to srdcová záležitosť. Baví ma to a napĺňa. A raz chcem mať ten pocit, keď budem deti odprevádzať do škôlky, že môžu mať otca, ktorý svojmu športu niečo odovzdal, ktorý bol v tom športe výborný a zanechal po sebe stopu a odkaz. .

Aké slová by ste povedali na záver?

Rozhodne sa musím poďakovať nielen môjmu „Six tímu“, mojim rodičom, mojim druhým rodičom výnimočným manželom Srnankovcom, ktorí ma podporujú materiálne, psychicky a sú to výborní ľudia a tiež trénerovi Marošovi Detkovi za všetko. Za tie tvrdé tréningy, trefné poznámky, vynikajúci prístup. Obrovské ďakujem patrí pánovi Mariánovi Marčišovi z firmy EKO-MONT s. r. o., ktorý mi podal pomocnú ruku v príprave, Miškovi Petruňovi z MASÁŽE IMPULZ, ktorý sa o mňa stará ako osobný fyzioterapeut, aby moje telo fungovalo na 200 % a samozrejme ďakujem môjmu zamestnávateľovi a priateľovi Jozefovi Rieckemu u ktorého mám nadštandardné podmienky v RIECKY RELAX AND FITNESS a celému jej tímu. Spolu sme silní.

Text: TOMÁŠ URBANÍK, foto: T.U. a archív M.V.

KYSUCKÝ ŠPORT