sam_5037upr

Chcel zabojovať o medailu

Amerika. Las Vegas. Majstrovstvá sveta v stolnom tenise veteránov. Rozlosovaná skupina. Dlhodobá príprava a pravidelný tréning. Pravidelný finalista slovenského a českého pohára. Prvé, respektíve druhé miesto v absolútnom rebríčku dvoch národov. Očakávania a predstavy. Partneri, podpora priateľov a rodiny. Predstavte si, že to všetko máte. Už máte „len“ nastúpiť na prvý zápas a začať cestu za svojím snom..  Stane sa však niečo, čo ste v živote nezažili… Kysucký stolno-tenisový internacionál, srdciar s celoživotný odkazom: „Športujte“, musel prehltnúť veľmi horkú pilulku, keď sa vydal za veľkú mláku. Ako sa s tým vysporiadal a či vôbec našiel niečo pozitívne na svojej ceste za športovým snom, povedal pre Kysucký šport pán Ľudovít Valárik.

Vitajte na Slovensku. Našich čitateľov sme informovali, že ste nedorazili včas na svoj prvý zápas, čo vás stálo štart v kategórií jednotlivcov. Prečo?

Naše lietadlo z Londýna do Las Vegas meškalo jeden a pol dňa. Pre nás to malo fatálne následky, pretože sme nestihli to, na čo som sa ja osobne veľmi tešil a to na hlavnú súťaž jednotlivcov. Mne osobne sa také niečo nikdy v živote nestalo, avšak, vraj sa to deje. Boli sme veľmi sklamaní. Pre mňa to bolo veľké poučenie, že keď pôjdem na budúce, tak vo väčšom predstihu.

Ako ste to sklamanie prekonali?

To sa nedá prekonať. Je to skutočnosť, z ktorej sa treba poučiť, že sa nám to stalo. Celoročná práca a prípravy neboli zúročené. Musíme sa cez to preniesť a sústrediť na majstrovstvá Európy 2019, ktoré budú v Budapešti.

Ak sa prenesieme už do Nevady, čo vás na meste, štáte, či ceste tam zaujalo najviac?

Keď sme prileteli, počas pobytu až do odletu sme malí tropické teploty. Čo ma ešte na meste zaujalo, bola úžasná zeleň. Palmy, stromy, kry a tráva tam vyzerali tak čerstvo. Bolo to aj vďaka podzemnému zavlažovaciemu systému, ktorý fungoval sofistikovane a bez chybičky. Nevada je púštny štát a ten kontrast zeleň s pieskom, ma v meste zaujal asi najviac.

Čo ešte bolo na Las Vegas zaujímavé?

Mesto ako také. Je obrovské. Taký zaujímavý úkaz uprostred púšte. Veľké domy, plné herne, roztočené rulety, špičkové hotely. Tou pompéznosťou by som ho prirovnal k Moskve. Las Vegas je doslova fabrika na peniaze. Nie nadarmo sa mu hovorí aj mestom hazardu, veď tam všetci hrali.

Zahrali ste si aj vy?

Nie, nie. Kamaráti si „hodili“, ale nevyhrali nič. Hrali ruletu. Stolný tenis im teda ide lepšie (úsmev) Ja mám radšej stolný tenis. Ten chcem hrať. Škoda, že mi to v Las Vegas nevyšlo tak, ako som si predstavoval.

sam_5068Napokon ste na majstrovstvách sveta nastúpili s Jánom Jančom vo štvorhre. Kde sa vám pomerne darilo, keď ste boli pred bránami 16 najlepších na svete…

Posledný zápas, ktorý sme hrali o postup medzi 16 najlepších dvojíc, sme prehrali 2:3 na sety. Nezvládli sme piaty set. Je to tak. Na to, že sme spolu hrali prvý krát v živote to nebolo až také zlé, no chcel som určite viac. Chcel som zabojovať o medailu. Čo už. Šport je raz taký. Už sa chcem sústrediť na najbližší zápas.

Je niečo, čo by ste odkázali na záver, prípadne poďakovali niekomu?

Chcel by som sa poďakovať sponzorom, že mi umožnili zúčastniť sa takých veľkolepých majstrovstiev sveta, ktoré boli v Amerike. Verím, že sa im odvďačím v blízkej budúcnosti, kde sa moje ambície stretajú s medailovými stupienkami. Viem, že športová cesta za snom je neľahká a niečo stojí. Ďakujem každému, kto mi doteraz pomohol. Vždy myslím na tých, ktorí mi akokoľvek pomohli a pomáhajú mi  sa zúčastňovať na takýchto podujatiach. Štát na nás, seniorov čo sa týka športu vôbec nemyslí a tak sa nám skutočne hodí každá podpora. Úprimne, zo srdca ďakujem!

Tomáš Urbaník, foto: Archív Ľ. V.

KYSUCKÝ ŠPORT