stupen-vitazov

Alexander Valuch je Majster Európy do 21 rokov v stolnom tenise.

Alexander Valuch z Kysuckého Nového Mesta sa vo štvorhrách predstavil vo dvojici s Dánom Andersom Lindom a bolo to predstavenie v skutku vydarené. Po veľmi náročnom, až päť setovom štvrťfinálovom zápase proti českej dvojici Polanský, Reitšpies si v nedeľu ráno hladko poradili so Švédmi Kallberg, Berglund a krátko po obede zvíťazili rovnako 3:0 aj vo finále nad zmiešanou dvojicou Pucar (CRO), Majoros (HUN). Pre ľahšiu orientáciu sme túto Slovensko – Dánsku dvojicu v komentároch k jednotlivým zápasom pomenovali ako „naša dvojica“.

štvrťfinále:

LIND (DEN), VALUCH (SK) – POLANSKÝ, REITŠPIES (CZE) 3:2 (8:11,7:11,11:9,11:2,11:6)

Po vyrovnanom prvom sete prehrali 8:11. V druhom sete už mala Slovensko – Dánska dvojica mierne navrch, ale nevyšiel im Alexandrov servis. Práve pri ňom sa im až dva krát podarilo stratiť dvojbodový náskok. Najskôr za stavu 3:1 a neskôr aj pri 7:5. To ich rozhodilo na toľko, že už nezískali ani bod a prehrali 7:11. Tretí set začal opäť vyrovnane a dvojica s našim reprezentantom viedla už 7:4, no drobné chyby zápas ešte zdramatizovali až k stavu 7:8. Vtedy si pri Alexandrovom servise zobrali oddychový čas a hru opäť vyrovnali. V rozhodujúcej fáze setu ale obaja zabojovali a získali ho vo svoj prospech 11:9. Štvrtý set začal pri servise dánskeho reprezentanta, ktorým sa ujali vedenia 2:0. Česi boli v tejto časti dosť nevýrazní a po Alexandrovom servise už prehrávali 5:1 a následne stratili aj svoj servis a prehrávali už 7:1. Servis si podržal aj dánsky reprezentant a zvýšil náskok už na 9:1. Tento suverénny set zavŕšil svojim úspešným servisom Alexander a zvíťazili 11:2. Na úvod rozhodujúceho setu si žiaden z hráčov nedokázal podržať servis až kým sa nedostal k slovu Alexander. Práve pri jeho podaní zvýšili náskok na 5:2 a donútili českú dvojicu k oddychovému času. Ani ten im však nepomohol a výbornú hru si „naša dvojica“ udržala. Záverečné sekundy poznačila nervozita na oboch stranách, ale Alexander s Andersom dotiahli zápas do víťazného konca 11:6.

ZÁZNAM ZO ŠTVRŤFINÁLOVÉHO ZÁPASU TU

Semifinále:

LIND (DEN), VALUCH (SK) – KALLBERG, BERGLUND (SWE) 3:0 (11:9,11:5,11:9)

vitaz

Začiatok stretnutia bol dosť opatrný a vyrovnaný a „našej dvojici“ sa podarilo získať úvodný set 11:9. Aj úvod druhého setu bol vyrovnaný, ale od stavu 4:4 sa „naša dvojica“ rozbehla a pri Alexanrovom servise ho dotiahli do úspešného konca 11:5. Tretí set začali lepšie Švédi. Ale „naši chalani“ vyrovnali z 0:3 na 3:3. Tu už boli Švédi nútení požiadať o oddychový čas, ten im síce pomohol získať mierny náskok, ale „naša dvojica“ sa ihneď skoncentrovala a aj tento set vyhrala 11:9. Máme na Majstrovstvách Európy finalistu.

ZÁZNAM SEMIFINÁLE TU

Finále:

LIND (DEN), VALUCH (SK) – PUCAR (CRO), MAJOROS (HUN)

Opäť veľmi vyrovnaný prvý set, keď „naša dvojica“ prehrávala už o 3 body sa podarilo otočiť a zvíťaziť 11:8. V druhom sete mali jednoznačne navrch „naši chalani“ a pri Alexandrovom servise zvýšili vedenie v zápase na 2:0. Set ukončili pomerom 11:5. Tretí set mali od úvodu miernu prevahu  a za stavu 6:5 pre „ nás“ si chorvátsko – maďarská dvojica zobrala oddychový čas. Ani to však nepomohlo zmeniť dominanciu „našich chalanov“ nad stolom. Zvíťazili 11:6 a získavajú zlaté medaile z Majstrovstiev Európy do 21 rokov.

ZÁZNAM Z FINÁLOVÉHO ZÁPASU TU

Podarilo sa nám spojiť s Alexandrom, tak sme mu položili niekoľko otázok.

Gratulujeme k úžasnému výkonu. Prečo si na majstrovstvách hral práve s Dánom Lindom? A čo pre vás toto víťazstvo znamená?

Keďže turnaja sa mohlo zúčastniť len 56 hráčov a maximum za krajinu mohli ísť traja,  tak som nemal partnera do štvorhry a rozhodol som sa práve pre Dána Linda, ktorého dobre poznám. Sedel mi po hernej stránke, keďže je ľavák a ja pravák tak nám to vyhovovalo. Víťazstvo určite veľmi veľa pre nás znamená, predsa zlatá medaila z ME sa nenosí každý deň.

Ako by si zhodnotil cestu za titulom?

Cesta za titulom bola pomerne ťažká v niektorých zápasoch najmä v prvom kole s Talianmi Rossim a Pintom, kde sme vyhrali 3:2 a taktiež vo štvrťfinále, keď sme s Čechmi Polanským a Reitspiesom prehrávali už 0:2 na sety, ale dokázali sme to otočiť a vyhrali 3:2. Semifinále a finále sú vždy ťažké, najmä ak sme hrali s tak silnými súpermi, ale dokázali sme to zvládnuť a vyhrali sme aj semifinále aj finále v pomere 3:0.

ODOVZDÁVANIE CIEN A ZÁVEREČNÝ CEREMONIÁL TU

S akými ambíciami si cestoval na turnaj?

Ambície som mal určite, aj keď nie až také veľké, keďže sa jednalo o moju prvú a poslednú Európu v kategórii do 21 rokov. Očakával som od seba viacej vo dvojhre, kde som to spackal už v kvalifikačnej skupine, ale cítil som že čím ďalej to išlo lepšie, čo sa týkalo hernej formy a nakoniec z toho vzišla zlatá medaila.

Takže od teraz budú aj na Teba väčšie nároky a očakávanie, čo Ťa čaká v tejto sezóne?

Očakávam, že sa po tomto výsledku bude odo mňa očakávať viac. Budem sa snažiť v tréningovom procese urobiť preto čo najviac, aby takéto výsledky pribúdali. V tejto sezóne ma ešte čakajú majstrovstvá Slovenska mužov, kde by som veľmi rád zahral semifinále ak nie aj finále a možno aj vyhrať, ale cieľ mám jasný, najprv postup do semifinále a potom sa uvidí. Ďalej ma čakajú ešte dva svetové protoury v Chorvátsku a Slovinsku a ak sa dostanem do nominácie, tak aj na MS jednotlivcov do Nemeckého Dusseldorfu.